Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 07 bře 2021 07:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 09 úno 2007 17:38 
Selka

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Asi nejlépe o Elišce Rejèce píše Šarochová...
Hledíková nejde moc do hloubky...

Jindøich z Lipé zemøel 1329, tak to by s tím utìšováním Anežka dost otálela...
Proè nezvala Anežka Richenzu k sobì?
Richenza nechtìla opustit klášter?
Eliška Pøemyslovna, když nevìdìla kudykam, odjela k dceøi...

Držím Kateøinì palce, a v Brnì uspìje...
Jeden známý skeptik tvrdil, že se tìlo Jindøicha z Lipé v jeho hrobce pøi archeologických vykopávkách v Brnì nenašlo...
Doufám, že známý nemá pravdu (zatím nebyl schopen øíct pramen, odkud má ty informace)...

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 09 úno 2007 19:12 
Královna

Been thanked: 4 times
Katerina píše:

K tomu zamýšlenému pohøebnímu plánu 3 hrobek ... asi jsem nìco našla !!! :

Píšu tìd na tu Archaiu do Brna , že bych se ráda pøíští týden zastavila podívat se na práce pí. Cejnkové a Himmelové o archeologickém výzkumu kláštera , a když jsem si kontrolovala správné názvy jejich prací z rejstøíku všech co tam mají k dispozici , napadlo mì si je radìji proèíst všechny (co když tam kopal i nìkdo jiný).

A ejhle co tam mají :

Novotný B, 1967 c: Záchranný výzkum ve starobrnìnském kostele a a NÁLEZ HROBKY !!! pana JIndøicha z Lipé. PV 1966, s.s. 58-59

Já to snad do toho úterka nevydržím, hlavnì aby to bylo k nìèemu.

Nebo o tom víte ? Èetl jste to už nìkdo ????

Kateøina

Tak tohle me zajima! A moc! :wink:

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 09 úno 2007 19:18 
Selka

"Na jaøe roku 1329 zavítali do Paøíže zástupci mìsta Zhoøelce a žádali Karla, aby jako dìdic èeského království pøijal jejich hold a pøipojil Zhoøelecko opìt k èeskému království, ponìvadž jejich dosavadní pán, slezský vévoda Jindøich Javorský, jim ukládá tìžká bøemena. Tak daleko dolehla slezská otázka, která byla tehdy v popøedí zájmu krále Jana Lucemburského. K cestì do vzdálené ciziny pøimìla zástupce zhoøeleckých m욝anù nejspíše praktická úvaha zajistit si postoj krále Jana i souhlasem korunního prince. Tato skuteènost pøedznamenala pozdìjší Karlovy pøedstavy o politické úloze Slezska."

* Teto neobvyklý ohlas politiky èeského krále na paøížském královském dvoøe nám zachytil v pùsobivém vyprávìní kronikáø Petr Žitavský(FRB IV str.300, Zbraslavská kronika, 1976, str.375). O jeho vìrohodnosti není tøeba pochybovat s ohledem na Petrovu solidní informovanost a styky s francouzským prostøedím.

SPÌVÁÈEK, Jiøí: KAREL IV. Praha, Svoboda 1979.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 09 úno 2007 19:29 
Královna

tezka bremena? To byla hodne daleka cesta...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 11 úno 2007 15:42 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Ryksa píše:
Asi nejlépe o Elišce Rejèce píše Šarochová...
Hledíková nejde moc do hloubky...

Mas na mysli radostny udel vdovsky, Snatek Elisky P. a jana Luc. nebo jeste nejakou jinou knihu? Vsechny nove me totiz zajimaji :!: :D

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 11 úno 2007 20:20 
Kníže

Ryksa píše:
"Na jaøe roku 1329 zavítali do Paøíže zástupci mìsta Zhoøelce a žádali Karla, aby jako dìdic èeského království pøijal jejich hold a pøipojil Zhoøelecko opìt k èeskému království, ponìvadž jejich dosavadní pán, slezský vévoda Jindøich Javorský, jim ukládá tìžká bøemena. Tak daleko dolehla slezská otázka, která byla tehdy v popøedí zájmu krále Jana Lucemburského. K cestì do vzdálené ciziny pøimìla zástupce zhoøeleckých m욝anù nejspíše praktická úvaha zajistit si postoj krále Jana i souhlasem korunního prince. Tato skuteènost pøedznamenala pozdìjší Karlovy pøedstavy o politické úloze Slezska."

* Teto neobvyklý ohlas politiky èeského krále na paøížském královském dvoøe nám zachytil v pùsobivém vyprávìní kronikáø Petr Žitavský(FRB IV str.300, Zbraslavská kronika, 1976, str.375). O jeho vìrohodnosti není tøeba pochybovat s ohledem na Petrovu solidní informovanost a styky s francouzským prostøedím.

SPÌVÁÈEK, Jiøí: KAREL IV. Praha, Svoboda 1979.

Dìkuji za citaci, vzácná paní, dohledal jsem k tomu v komentáøi editorù Zbraslavské kroniky (HEØMANSKÝ, F.(ed); MERTLÍK, R.(ed). Zbraslavská kronika. 2. vyd., Praha: Nakladatelství svoboda, 1976, s. 495):
Jindøich Javorský byl nucen uzavøít 3. kvìtna 1329 ve Vratislavi s králem Janem (za Janova pobytu ve Vratislavi - návrat z litevské jízdy) dohodu o postoupení Zhoøelecka k èeské korunì (Regesta III., è. 1550-1551). Jindøich Javorský si pøi tom vymínil doživotní držení mìsta Laubanu a dvou hradù a pøijal v náhradu do konce života v Èechách panství Trutnov a Dvùr Králové.To už je informace se kterou se dá dále pracovat, ještì jednou dìkuji.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 11 úno 2007 20:24 
Kníže

Katerina píše:
Ryksa píše:
Kateøina: "Hmm, já se pøikláním k dùvodùm , které uvedl pan Maršálek".

Mohu se zeptat Kateøiny, k jakým dùvodùm pana Maršálka se pøiklání?

Jo jistì, promiò - myslela jsem ten, že dùvodem proè byla Anežka v dobì po smrti Jindøicha z Lipé u matky nebmuselo být její rozhárané manželství ale že ji oristì utìšovala, v dobì kdy matce nebylo zrovna fajn. Bylo by to logické, byly na sebe hodnì citovì vázané a Rejèka jí urèitì potøebovala. Bylo jim smutno a tak jak to dneska dìláme my , "prostì vypadly pryè."

Kateøina

a takhle vznikají fámy :lol: já jsem to neuvádìl jako možné vysvìtlení, ale poukazoval jsem na to, že bez solidních výkladù pramenù (které nám, zdá se, v tomto pøípadì zcela chybí) mùže být nepøeberné množství smìrù, kterými bychom se ve svých úvahách mohli dále ubírat...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 10:39 
Selka

Dìkuji za citaci, vzácná paní, dohledal jsem k tomu v komentáøi editorù Zbraslavské kroniky (HEØMANSKÝ, F.(ed); MERTLÍK, R.(ed). Zbraslavská kronika. 2. vyd., Praha: Nakladatelství svoboda, 1976, s. 495):
Jindøich Javorský byl nucen uzavøít 3. kvìtna 1329 ve Vratislavi s králem Janem (za Janova pobytu ve Vratislavi - návrat z litevské jízdy) dohodu o postoupení Zhoøelecka k èeské korunì (Regesta III., è. 1550-1551). Jindøich Javorský si pøi tom vymínil doživotní držení mìsta Laubanu a dvou hradù a pøijal v náhradu do konce života v Èechách panství Trutnov a Dvùr Králové.To už je informace se kterou se dá dále pracovat, ještì jednou dìkuji.[/quote]

Existují i další listiny RBM, které dokládají, jak to s majetkem Jindøicha Javorského skuteènì bylo. Samozøejmì si podržel také vìno Richenziny dcery Anežky, které smìnil za pùvodní vìnné mìsto Hradec (které dala Anežce Richenza)...

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 14:58 
Kníže

Jindøichovi vìno samozøejmì náleželo a Hradec držel jako dohodnutou zástavu, dokud mu nebylo vyplaceno. Praha a Eliška Pøemyslovna to špatnì snášely pøedevším kvùli tomu, že nebyli schopni vyplácet Richenze její stanovený dùchod (a tím zase jí znemožnili vyplatit Javorskému vìno v hotovosti a tak se v èechách usadil další královský odpùrce, hájící své zájmy "proti" Elišce Pøemyslovnì).

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 17:07 
Královna

Been thanked: 2 times
Maršálek píše:
Katerina píše:
Ryksa píše:
Kateøina: "Hmm, já se pøikláním k dùvodùm , které uvedl pan Maršálek".

Mohu se zeptat Kateøiny, k jakým dùvodùm pana Maršálka se pøiklání?

Jo jistì, promiò - myslela jsem ten, že dùvodem proè byla Anežka v dobì po smrti Jindøicha z Lipé u matky nebmuselo být její rozhárané manželství ale že ji oristì utìšovala, v dobì kdy matce nebylo zrovna fajn. Bylo by to logické, byly na sebe hodnì citovì vázané a Rejèka jí urèitì potøebovala. Bylo jim smutno a tak jak to dneska dìláme my , "prostì vypadly pryè."

Kateøina

a takhle vznikají fámy :lol: já jsem to neuvádìl jako možné vysvìtlení, ale poukazoval jsem na to, že bez solidních výkladù pramenù (které nám, zdá se, v tomto pøípadì zcela chybí) mùže být nepøeberné množství smìrù, kterými bychom se ve svých úvahách mohli dále ubírat...

:oops: Uz jsem pøitáhla otìže bujnému oøi své fantazie ...

K tìm pramenùm, pokud se chcete podívat - narazila jsem na takový projekt, který se jmenuje : Foundation of Medieval genealogy - sami se oznaèují jako oficální nezisková charita registrovaná v Anglii a Walesu . Je to pokus a pomìrnì široké zpracování støedovìkých zemí a panovnických rodù v angliètinì.

Èechy tam "najdeme" pod regionem Germany (Holy Roman Empire- Eastern Marches a jsou tam všichni námi diskutovaní od prvních Pøemyslovcù poèínaje.
Mají docela dobøe zpracované odkazy na prameny - dokonce v separatním oddílù Bibliografia.
JInak jsou na první pohled rodokmeny trochu nepøehledné - místy se objevují i zmínky o rùzných událostech - viz. u Jana Lucemburského krátký exkurz o jeho vpádu do Slezka 1327 apod. a v textu spousta odkazù .

Polsko je také zpracováno dost obsáhle. U Polákù vèetnì Jindøicha Javorského a Anežky jsem našla hodnì citací z knihy P.W. Knolla : The Rise of Polish Monarchy : Piast POland in Eastern and Central Europe 1320 -1370, problém je, že kniha vyšla v 1972 v Chichagu a Londýnì.

Jen bych se ponìkud obávala, zda úplnì všechny údaje v hlavních rodokmenech jsou vìrohodné (o odkazech a literatuøe nepochybuji) - narazila jsem zatím na jednu nepøesnost, zato fatální - Elišce Rejèce, mimochodem její rodièe jsou tam uvedeni docela podrobnì (ani jsem nevìdìla, že její babièka z matèiny strany byla Dánka !) tam pøisoudili tøi manžely, tím tøetím , od roku 1315 ! není nikdo jiný než Henrich z Lipe . Jo, tak ho tam napsali...
Mimo jiné se tam také snaží uvádìt všechny levoboèné dìti, u Pøemyslovcù - jmenovitì u Pøemysla Otakara II. jich mají celý seznam

ještì cesta, kdybyste se na to chtìli podívat : http://fmg.ac/Project/Medlands/index.htm ...a pak už jen vybíráte region

Kateøina

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 17:41 
Selka

Kateøino, díky za zprávy.
Souhlasí Richenzin rodokmen s tímhle?
Pøímý pøedek Richenziny matky byl mìl být onen dánský král Waldemar I., který si pøišel do Èech pro nevìstu (dceru Pøemysla Otakara I. Markétu, v Dánsku nazývanou Dagmar. Dagmaøin jediný syn, ale zemøel mlád na lovu a dìti nemìl), Waldemar se podruhé oženil a jeho syn byl pokraèovatel královského rodu sahajícího až k Richenze...

Naposledy upravil Ryksa dne 12 úno 2007 19:23, celkově upraveno 2

Předmět příspěvku: Pøedmìt
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 18:04 
Královna

Been thanked: 2 times
Taky dìkuji.

V podstatì souhlasí - jen maminku nazývají Richiza Valdemarsdotter.

Jak vidno - mìla Richenza opravdu evropskou krev - o"d severu k jihu !Pradìd Valdemar Dánský , prababièka z Portugalska.

Sophie of Denmark - mìla s Valdemarem 7 dìtí, vèetnì Richenziny matky a pak se rozvedli .

kateøina

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 18:14 
Selka

Jsou tam trochu nepøesnosti... asi pøeskakuju generaci, protože jsem už mezitím nahlížela do té Tvé genealogie. Pùvodnì jsem èetla, že se otec Richenziny matky nazýval Erik IV. ...
Ještì jednou Ti ale moc díky, je to super vìc!
Teï se hrabu v Braniborech, pak se vrátím do Dánska..

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 18:40 
Selka

V tìch Braniborech jsem se úplnì ztratila. V domnìní, že Richenzin snoubenec Ota byl syn Oty V. Dlouhého jsem si zkopírovala jeho syna Otu...ale jsem nìkde mimo...
Ota je tam jako 4. dítì Oty V. ...

Naposledy upravil Ryksa dne 12 úno 2007 19:21, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: rodokmeny
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 18:50 
Selka

rodokmeny

Naposledy upravil Ryksa dne 12 úno 2007 19:21, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 18:54 
Kníže

Pro pøehlednou genealogii evropských panovnických rodù doporuèuji:
LOUDA, J., MACLAGAN, M. Lines of succession, Heraldry of the royal families of Europe. 3. reprint, Slovensko, Martin: Aventinum, 1995.
Dannemark - table 16, 17
Sweden - Table 27
Bohemia - Table 86
Poland - table 132

zájemcùm oskenuji a pošlu mailem, není toho tolik (a snad se mi to vejde do skeneru) a je to opravdu pøehledné :lol: staèí poslat svùj mail SZ

UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 19:06 
Selka

rodokmeny

Naposledy upravil Ryksa dne 12 úno 2007 19:19, celkově upraveno 1

UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 19:09 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Aby vás tady neobvinily z nelegálního kopírování :wink:

Předmět příspěvku: Re: rodokmeny
UNREAD_POSTNapsal: 12 úno 2007 19:49 
Kníže

Ježek píše:
Aby vás tady neobvinily z nelegálního kopírování :wink:

tak mám naskenováno, posílám :wink:

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 22 úno 2007 16:12 
Královna

Byla hodná vdova - nechala bìhem let vlády Jana Lucemburského vybudovat v románské bazilice pro svého mrtvého manžela Rudolfa oltáø sv. Šimona a Judy. A co mi pøijde komický (z dnešního pohledu) - v r. 1325 Alžbìta, vdova po èeském a polském králi Václavovi II. a Rudolfu I. Habsburském, oznamuje, že ves Køeèhoø, koupenou od Jindøicha z Lipé, vìnuje oltáøi, který nechala postavit ke cti sv. Šimona a Judy...A dále se v listinì stanovuje kdy a kolik grošù kanovníkùm a kdy a kolik svic a zádušních mší za Rudolfa. Je to projev bývalé náklonnosti milovanému muži, nebo vdìk za zvìtšení vdovského zajištìní a nebo støedovìká zbožnost?

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 277 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina