Richenza

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Richenza

Nový příspěvek od acoma »

A jaka byla Alžběta Rejčka resp. Richenza???:))
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

proc nove tema?

Nový příspěvek od acoma »

Myslim, že by se musela obracet v hrobě, kdyby jsme ji tu vedli jen jako soupeřku Elišky Přemyslovny a milenku Jindřicha z Lipé (popř. 2x královnu). Nebylo by to vůči ní vůbec vůbec spravedlivé.:)) Co Vy na to?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Richenza èlánek o ní

Nový příspěvek od elizabeth »

Nejprve bych chtěla Acomě poděkovat za otevření tohoto tématu. Poté bych vás všechny chtěla požádat o přečtení následujícího článku, na ktery umístuji odkaz. O to pročtení vás prosím, abyste provedli důkladně jelikož mi stávkuje počítač (klávesnice nepíše t, y, ú a velká písmena, tak jsem to dodatečně opravovala a dopisovala, tak je možné, že tam budou chyby. Všem děkuji předem za pomoc.
https://www.e-stredovek.cz/post/richenz ... ta-rejcka/
Naposledy upravil(a) elizabeth dne 08 led 2007 09:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

A jsou spolu pohřbeni v Richenzine kostele pod podlahou, na které je jenom dlaždice s pismenem E a korunkou.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Rejèka

Nový příspěvek od Ježek »

Vzít si dceru posledního polského krále Przemysla II. Wielkopolskiego se mi zdá celkem slabý argument k ovládnutí Polska Václavem II; Když Velkopolský neovládl celé království a svoje díly po smrti navíc rozdělil mezi dva jiné lidi, Piastovce Lokýtka a Jindřicha Hlohovského...
A vůbec proč pořád píšete polké jméno Richenza? I já ve své lásce k Polsku a polštině, raději řikám Rejčka
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Rejèka

Nový příspěvek od acoma »

Ježek píše: A vůbec proč pořád píšete polké jméno Richenza? I já ve své lásce k Polsku a polštině, raději řikám Rejčka
Richenza píšu proto, že se takhle jmenovala. A Eliška nebo Alžběta byla přejmenovaná až v Praze a k tomu ta zkomolenina Rejčka. To je jak, když jsme si nadávali na základce.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Narok na polsky trun a jmeno Richenza

Nový příspěvek od elizabeth »

Ja taky nerikam, ze vzit si Alzbetu Richenzu byl nejaky velky argument, jen to byla podpora jeho naroku na polsky trun, protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme. Ona Eliska Premyslovna taky nebyla kdovijaky argument k ovladnuti Cech, kde byl "usalasen" Jindrich Korutansky. Jan Lucembursky musel o ceskou zemi dost bojovat a stejne tak bojoval i Vaclav II. v Polsku a chtel i Vaclav III. No a k tomu jmenu, Richenza neni polske jmeno ale svedske. V nekterych pramenech se uvadi, ze po matce. Ze ta Luitgarda byla prvni manzelka Przemysla ( nebo Przemyslava) Velkopolskeho. Richenza, princezna svedska, az druha. Polsky jmeno znelo jako Ryksa, tak ji udajne rikal otec a k te Rejcce jsem se vyjadrovala jiz v diskusi na tema Jindrich z Lipe a Alzbeta Richenza. Jmeno Alzbeta ( nebo Elizabeth) si sama zvolila pri korunovaci. Richenzou byla krtena, ale Rejcku ona sama nesnasela. Proc bych ji mela tak osklive rikat, kdyz se ji obdivuji?
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Narok na polsky trun a jmeno Richenza

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme.
Přemysl a jeho syn byly naprosto dolišné osoby, každý měl uplně jiný vztah k Polsku, uplně jiný nárok na ty země, které si podmanily. Přemysl měl naprosto legitimní nárok, vzal si jednu ze 2 dědiček Rakouských zemí, Getruda navíc nevim proč ztrácela význam pro dědictví, dříve to byla Přemyslova švagrová[/quote]
elizabeth píše: Proc bych ji mela tak osklive rikat, kdyz se ji obdivuji?
Tohle je pádný důvod
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Narok na polsky trun a jmeno Richenza

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:
elizabeth píše: protoze podobne si pocinal treba Premysl Otakar II. s narokem na rakouske zeme.
Přemysl a jeho syn byly naprosto dolišné osoby, každý měl uplně jiný vztah k Polsku, uplně jiný nárok na ty země, které si podmanily. Přemysl měl naprosto legitimní nárok, vzal si jednu ze 2 dědiček Rakouských zemí, Getruda navíc nevim proč ztrácela význam pro dědictví, dříve to byla Přemyslova švagrová
....
No a Vaclav si vzal jednu z dedicek Polska, byt z rozhadanych Piastovcu. Tusim, ze Gertruda Babenberska se taky s tim, ze rakouske zeme dostal se snatkem s Marketou Premysl, nikdy nesmirila. Vaclav II. si Alzbetu Richenzu z zadneho jineho duvodu nez kvuli polskemu trunu nevzal. Proc by to jinak delal? Protoze byla krasna? Vzdyt to u kraloven nehralo roli, to bylo jen tresnickou ( a ani nemohu rict na dortu, protoze tahle uzrala az pozdeji. Ta krasa myslim) . Kapitola vztahu k Polsku, je to, co jsem v clanku opomnela. Zatim co Premysl a po nem i Zavis se orientovali spis na rakouske zeme ( a stalo se jim to obema osudnym, protoze narazili na Rudolfa Habsburskeho), Vaclav II. a po nem Vaclav III. obratili svuj zajem pri budovani stredoevropske velmoci smerem k Polsku, ze to u nich nakonec nebylo uspesne, za to mohli 2 vrahove - tuberkuloza Vaclava II. a dosud neznamy "zakerak" u Vaclava III.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

polské prameny

Nový příspěvek od acoma »

Iwanczak Wojciech: Elzbieta Ryksa z domu Piastow - corka Przemysla II - in: Kobieta v kulturze sredniowiecznej Europy, Poznan 1995
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Povidka roku 2006

Nový příspěvek od elizabeth »

http://literarky.cz/povidkaroku2006.php ... ek&id=2663. Pri patku a peknem dnu venku, chytne za srdce.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Povidka roku 2006

Nový příspěvek od acoma »

Myslím, že autorka měla v románech Vaňkové až příliš velkou inspiraci. ;)
Naposledy upravil(a) acoma dne 05 pro 2006 17:32, celkem upraveno 2 x.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: polské prameny

Nový příspěvek od Ježek »

acoma píše:Iwanczak Wojciech: Elzbieta Ryksa z domu Piastow - corka Przemysla II - in: Kobieta v kulturze sredniowiecznej Europy, Poznan 1995
Najít to by nebyl problém, narozdíl od toho to sehnat...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

obdivovana Rejcka

Nový příspěvek od acoma »

Ta vsemi obdivovana Rejcka se pry ucastnila inkvizicnich vyslechu na svem hradeckem panstvi. A ne jen pasivne! :evil:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: obdivovana Rejcka

Nový příspěvek od elizabeth »

Anonymous píše:Ta vsemi obdivovana Rejcka se pry ucastnila inkvizicnich vyslechu na svem hradeckem panstvi. A ne jen pasivne! :evil:
Jenze takova obvineni se, jak znamo, musi dolozit. Pokud neco mate, tak me to zajima. Jaka inkvizice, me ale v te dobe moc nenapada? Snad neco s templari? Vsechny ostatni procesy proti kacirum ( katari, Albigensti) probihaly mimo uzemi Cech a drive. Ale proti templarum zakrocil i Fridrich Slicny ve Vidni. Tak nerikam, ze ty inkvizicni vyslechy jsou blbost. Kdyz se rekne A...> Musi se rict i BEEE. Ale, pardon, to je seriozni rozprava, takze Vas prosim, abyste to upresnil(a). Pod anonymem se muze skryvat muz i zena.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Richenza a inkvizicni procesy

Nový příspěvek od elizabeth »

Asi jsem anonymovi dala malo casu. ale obratim se na vsechny ucastniky teto diskuse. Nekteri z vas bydli pobliz Hradce, nekteri z vas toho vedi dost o inkvizicnich procesech. Muze mi nekdo pomoci s obhajobou kralovny Richenzy? I kdyz treba mate radi Elisku Premyslovnu. Dama by se mela chranit. Takze se o to pokusme. O jake se mohlo jednat inkvizicni procesy a kde by se o tom daly najit nejake zaznamy? Pravdou je, ze dama aktivne se ucastnici nejakeho muceni me dost desi. Asi to bude tim, ze jsem pres vikend dopracovala tu Bathoryovou. Ani sem nemohu dat smailiky. Obavam se, ze jsem to vzala dost osobne. Ale nemohu si pomoci.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Kacíøi u nás

Nový příspěvek od Ježek »

Kadlec píše zhruba toto:
Kacíři se u nás obevují zhruba za Přemysla II.
Valdenští se u nás objevili v oblasti Jižních čech při pasovském biskupství
Uvádí také Bekyně a Begardy, bez bližší specifikace
A flagelanty.
První inkvizitoři u nás byly od roku 1318 Kolda z Koldic a Hartman, kteří bojovali proti valdenským v jižních čechách na statcích Rožmberků
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kacíøi u nás

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:Kadlec píše zhruba toto:
Kacíři se u nás obevují zhruba za Přemysla II.
Valdenští se u nás objevili v oblasti Jižních čech při pasovském biskupství
Uvádí také Bekyně a Begardy, bez bližší specifikace
A flagelanty.
První inkvizitoři u nás byly od roku 1318 Kolda z Koldic a Hartman, kteří bojovali proti valdenským v jižních čechách na statcích Rožmberků
Dekuji. Vidis, na ty valdenske bych zapomnela, ackoliv jsem o nich nedavno cetla. Presto si nemohu upamatovat na nejaky inkvizicni proces u Hradce. Vim, ze se mohlo objevit i carodejnictvi, ale tahle doba u nas velkym inkvizicnim procesum , jako se dely ve Francii nebo Spanelsku,neprala. U nas bylo asi prvni vetsi seznameni se s "inkvizici"( davam to do uvozovek, jelikoz to inkvizice v pravem slova smyslu nebyla) az proces s mistrem Janem Husem a husitstvi obecne. Jinak se jednalo o spory mistniho charakteru. Nevylucuji ale prozatim, ze se Richenza neceho takoveho ucastnila.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

1315

Dominikáni v českých zemích pověřeni výkonem inkvizice.
Inkvizitorský dům – čp. 203 (dnes divadlo Na Zábradlí)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Rejèka a Hartman z Plznì a jejich "hrátky"

Nový příspěvek od acoma »

Tak jsem našla a obávám se, že to poněkud mění můj pohled na Richenzu-
"do podivných, pro moderního člověka mnohdy těžko pochopitelných zákrut středověké duše, v níž se víra často snoubila s pověrou, patří v letech 1318-1319 součinnost Rejčky s inkvizitorem, minoritou Hartmanem z Plzně. Tehdy královnin dvorský šarm ustupoval do pozadí a proměňoval se v krutou, a dokonce aktivní účast na výsleších kacířů. Do praktik, které při nich hradecká královna užívala, se snad promítly pověrečné, magické představy severogermánského původu.
citace z Boženy Kopičkové

PS. píšu to dnes 8.12. do té původní zprávy, co se otiskla 2x
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, TrendictionBot a 0 hostů