Přemyslovské princezny

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přemyslovské princezny

Nový příspěvek od slavicekvac »

duli píše:
slavicekvac píše:
Zany píše:Není mi jasné, o jakých pilířích až od patra a otvorech pod nimi mluvíš. Já tam vidím jen několik řad běžných trámových kapes.
Ano to je přesně ono. Jsou tam malé díry po lešení a pak velké díry trámových jak říkáš kapes. Teprve od nich nahoru jsou pilíře. A tyhle kapsy jsou součástí stavby, nejsou dodatečně vytesané. Ergo soudím, že tam trámy byly v době stavby a že to byl strop kostela v provozu. A nejsou to právě zmíněné zbytky po lešení, jako jsou z vnější strany. Jsou velké a pravidelné. Na velké překlady stropu. Až budu mít v chodu PC, pošlu svoje fotky.
Kde jste došel k tomu, že se provozovaly bohoslužby a že došlo k vysvěcení ???
http://www.ln.cz/panensky-tynec/historie.htm
Ten text znám dobře, i z jiných pramenů. Provoz kostela odvozuji jen ze stavebních prvků, jak jsem uvedl. A taky z potřeby Klarisek pochovat Anežku. Kdo světil se myslím neprokáže, husitská doba byla značně bouřlivá. Jeden z Žerotínů se pak dal na husitství, zase zpátky na katolictví, taky tam vtrhli Lounští husité, a byla to doba značně nedokumentovaná, spíše dokumenty spalující...
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od acoma »

Ostatky prakticky nejsou. Klarisky ji zřejmě vyzvedly v době husitských válek a odvezly do Panenského Týnce. Podle mě je tam dosud, v centrálním hrobě, což byl tip Borkovského. Nikdo nezkoumal. Z Anežky České jsou pouze ostatky darované Karlem IV do Španěl. V Escorialu je snad lopatka a klíční kost.

:Která Anežka, že tam má být????
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od slavicekvac »

acoma píše:Ostatky prakticky nejsou. Klarisky ji zřejmě vyzvedly v době husitských válek a odvezly do Panenského Týnce. Podle mě je tam dosud, v centrálním hrobě, což byl tip Borkovského. Nikdo nezkoumal. Z Anežky České jsou pouze ostatky darované Karlem IV do Španěl. V Escorialu je snad lopatka a klíční kost.

:Která Anežka, že tam má být????
Anežka Česká Přemyslovna.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od Katerina »

slavicekvac píše:
acoma píše:Ostatky prakticky nejsou. Klarisky ji zřejmě vyzvedly v době husitských válek a odvezly do Panenského Týnce. Podle mě je tam dosud, v centrálním hrobě, což byl tip Borkovského. Nikdo nezkoumal. Z Anežky České jsou pouze ostatky darované Karlem IV do Španěl. V Escorialu je snad lopatka a klíční kost.

:Která Anežka, že tam má být????
Anežka Česká Přemyslovna.
O Anežčiných ostatcích ve Španělsku jsem četla také, a v tu chvíli mě napadlo, že to by byl přesně případ pro to Komoňovo zkoumání DNA. Bylo by to totiž možné porovnání s našimi Přemyslovci.
Obávám se , ale , že silně katolické Španělsko by nám asi ostatky nezapůjčilo a za druhé se obácám, že by śe ukázalo, že to Přemyslovna není.

Nevíme , někdo jaký je přesně postoj současné katolické církve k takovému ověřování svatých ostatků ??,
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Přemyslovské princezny

Nový příspěvek od acoma »

Myslis, ze je to svata koza???:) A co kosti Anezky, dcery PO2?
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše:
slavicekvac píše:
acoma píše:Ostatky prakticky nejsou. Klarisky ji zřejmě vyzvedly v době husitských válek a odvezly do Panenského Týnce. Podle mě je tam dosud, v centrálním hrobě, což byl tip Borkovského. Nikdo nezkoumal. Z Anežky České jsou pouze ostatky darované Karlem IV do Španěl. V Escorialu je snad lopatka a klíční kost.

:Která Anežka, že tam má být????
Anežka Česká Přemyslovna.
O Anežčiných ostatcích ve Španělsku jsem četla také, a v tu chvíli mě napadlo, že to by byl přesně případ pro to Komoňovo zkoumání DNA. Bylo by to totiž možné porovnání s našimi Přemyslovci.
Obávám se , ale , že silně katolické Španělsko by nám asi ostatky nezapůjčilo a za druhé se obácám, že by śe ukázalo, že to Přemyslovna není.

Nevíme , někdo jaký je přesně postoj současné katolické církve k takovému ověřování svatých ostatků ??,
Nevím to přesně, ale snad se kousek zase přivezl zpět jako dar krále Juana Carlose. Žádný problém s analýzou DNA na starě církve nebude. Jen pro ilustraci. V Praze máme od Karla IV lebku Sv. Lukáše evangelisty. Byla odvezena do Itálie ke zkoumání a jednoznačně se přiřadila ke kostře. Karel ji odvezl z Padovy. Je opět zpátky v katedrále. Na netu se najdou v italštině články lidí co to dělali. Potíže s ověřením jsou teď spíš u muslimů - nechtějí půjčit hlavu Jana Křtitele...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Přemyslovské princezny

Nový příspěvek od Katerina »

acoma píše:Myslis, ze je to svata koza???:) A co kosti Anezky, dcery PO2?
To mě teda nenapadlo :roll: .. jen jsem si říkala,´že s osttaky obecně je potíž .. byla po nich ve středověku taková poptávka ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:O Anežčiných ostatcích ve Španělsku jsem četla také, a v tu chvíli mě napadlo, že to by byl přesně případ pro to Komoňovo zkoumání DNA. Bylo by to totiž možné porovnání s našimi Přemyslovci.
Obávám se , ale , že silně katolické Španělsko by nám asi ostatky nezapůjčilo a za druhé se obácám, že by śe ukázalo, že to Přemyslovna není.

Nevíme , někdo jaký je přesně postoj současné katolické církve k takovému ověřování svatých ostatků ??,
No konečně :D .Právě u žen, pokud vím, se musí porovnávat s mužským příbuzným po přímé linii.Teď to ale nevím přesně.Po mužské linii je to mnohem lehčí...

Každopádně fandím všem výzkumům.

Jinak španěláci mají s největší pravděpodobností i podstatné části kostry Sv.Václava.Vlček je označil za nadějné a chtěl je zkoumat.
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:
Katerina píše:O Anežčiných ostatcích ve Španělsku jsem četla také, a v tu chvíli mě napadlo, že to by byl přesně případ pro to Komoňovo zkoumání DNA. Bylo by to totiž možné porovnání s našimi Přemyslovci.
Obávám se , ale , že silně katolické Španělsko by nám asi ostatky nezapůjčilo a za druhé se obácám, že by śe ukázalo, že to Přemyslovna není.

Nevíme , někdo jaký je přesně postoj současné katolické církve k takovému ověřování svatých ostatků ??,
No konečně :D .Právě u žen, pokud vím, se musí porovnávat s mužským příbuzným po přímé linii.Teď to ale nevím přesně.Po mužské linii je to mnohem lehčí...

Každopádně fandím všem výzkumům.

Jinak španěláci mají s největší pravděpodobností i podstatné části kostry Sv.Václava.Vlček je označil za nadějné a chtěl je zkoumat.
Smutné je, že my nemáme peníze na DNA analýzu Přemyslovců. Která by nepochybně rozškrtla doufejme že definitivně spory o datování a genealogii. Ale pozoruhodně máme peníze na DNA Netolických mrtvol :-(
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od acoma »

slavicekvac píše:
Nevím to přesně, ale snad se kousek zase přivezl zpět jako dar krále Juana Carlose.
Taky mám takový pocit. :doh:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Nějaké peníze se našli z peněz fondů EU.Problém byl především v zadávání žádosti o dotace.Došlo k nějaké chybě, která mi není známa a komise na další období tok peněz pozastavila, takže se projekt pozdržel o rok.V jaké stádiu je to teď, jde těžko odpovědět.Slyším všelijaké "zaručené" zprávy...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od slavicekvac »

KOMOŃ píše:Nějaké peníze se našli z peněz fondů EU.Problém byl především v zadávání žádosti o dotace.Došlo k nějaké chybě, která mi není známa a komise na další období tok peněz pozastavila, takže se projekt pozdržel o rok.V jaké stádiu je to teď, jde těžko odpovědět.Slyším všelijaké "zaručené" zprávy...
Jihočeši se lépe starali :-) Jsem velmi plný napjatého očekávání, protože stav "příběhu" o Přemyslovcích mě nijak neuspokojuje. Taky bych rád, aby se udělali DNA Slavníkovci, taky kníže z pahorku Žiži, aby se skutečně pokročilo od hypotéz ke skutečnosti. Včetně nmých vlastních :)
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od KOMOŃ »

slavicekvac píše:
KOMOŃ píše:Nějaké peníze se našli z peněz fondů EU.Problém byl především v zadávání žádosti o dotace.Došlo k nějaké chybě, která mi není známa a komise na další období tok peněz pozastavila, takže se projekt pozdržel o rok.V jaké stádiu je to teď, jde těžko odpovědět.Slyším všelijaké "zaručené" zprávy...
Jihočeši se lépe starali :-) Jsem velmi plný napjatého očekávání, protože stav "příběhu" o Přemyslovcích mě nijak neuspokojuje. Taky bych rád, aby se udělali DNA Slavníkovci, taky kníže z pahorku Žiži, aby se skutečně pokročilo od hypotéz ke skutečnosti. Včetně nmých vlastních :)
To všechno bude, chce to trpělivost.Extrahovat DNA z těla, které dlouho leželo pod zemí, může trvat a trvá i jeden rok.Nejlepší bude, až se zjistí DNA od pohřebených velmožů na nádovří Pražského hradu a příbuzenství velkomoravských knížat...
Bez piva to není ono.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od slavicekvac »

Komoń píše:To všechno bude, chce to trpělivost.Extrahovat DNA z těla, které dlouho leželo pod zemí, může trvat a trvá i jeden rok.Nejlepší bude, až se zjistí DNA od pohřebených velmožů na nádovří Pražského hradu a příbuzenství velkomoravských knížat...
To je dost možné, když se uváží funkce slovanské bohoslužby, přímá vláda Svatopluka po Bořivojově smrti... Na hradě je vlastně jen jeden hrob, který může být přímo spojen s Moravou a to je kníže ( bojovník ) z Žiži, ale jsou hroby z Lumbeho zahrady, které jsou jednoznačně vybaveny moravskými šperky, ovšem asi vyrobenými v Čechách. Ještě taky máme tu kněžnu z Želenic, pak další u Zabrušan. Malá holka na Budči datovala rotundu svým avarskoslovanským křížkem, spíš polovinou křížku. DNA je prostě potřeba a zřejmě se bude lecos přepisovat, případně potvrzovat. Je to krásné dobrodružství, konec nebo potvrzení hypotéz. Tedy jak pro koho. :-)
Mě by se líbilo kdyby se podařilo udělat i K2 hrob z rotundy Sv. Víta, kde je jen stehenní kost. Řekl bych, že to bude mít význam pro Přemyslovskou genealogii.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od Katerina »

KOMOŃ píše:
To všechno bude, chce to trpělivost.Extrahovat DNA z těla, které dlouho leželo pod zemí, může trvat a trvá i jeden rok.Nejlepší bude, až se zjistí DNA od pohřebených velmožů na nádovří Pražského hradu a příbuzenství velkomoravských knížat...
Ty si nedáš pokoj .. jediné co by se mohlo dokázat je, že neznámý pohřbený v hrobu 12/59, umístěném uprostřed hrobní kaple na pahorku na Velehradě - vykazuje jistou genetickou příbuznost s Bořivojem.
Jenže - kdo je ten neznámý ??
usuzovat z toho, že Paprocký napsal že Svatopluk odešel na konci života a zemřel na poušti u hory Sambai - z čehož někteří udělali Zobor :roll: a jeho syn ho pak měl dát přenést na Velehrad - a protože se tam našel hrobka bohatě zdobená, ale uvnitř kostra a jen dva pozlacené gombíky - takže dle této superteorie - ergo kladívko - bohatá hrobka - chudý rubáš - ejhle Svatopluk !

je skoro do nebe volající , že se za něco takového ten co to publikuje nestydí.

Na druhou stranu - dokud to nebude potvrzeno, ani vyvráceno - je to samozřejmě hypotéza která může platit - ale dokud nebudeš mít ostatky jednoho skutečně prokázaného Mojmírovce - tak není s čím srovnávat a potvrzovat příbuznost s Přemyslovci.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:
KOMOŃ píše:
To všechno bude, chce to trpělivost.Extrahovat DNA z těla, které dlouho leželo pod zemí, může trvat a trvá i jeden rok.Nejlepší bude, až se zjistí DNA od pohřebených velmožů na nádovří Pražského hradu a příbuzenství velkomoravských knížat...
Ty si nedáš pokoj .. jediné co by se mohlo dokázat je, že neznámý pohřbený v hrobu 12/59, umístěném uprostřed hrobní kaple na pahorku na Velehradě - vykazuje jistou genetickou příbuznost s Bořivojem.
Jenže - kdo je ten neznámý ??
usuzovat z toho, že Paprocký napsal že Svatopluk odešel na konci života a zemřel na poušti u hory Sambai - z čehož někteří udělali Zobor :roll: a jeho syn ho pak měl dát přenést na Velehrad - a protože se tam našel hrobka bohatě zdobená, ale uvnitř kostra a jen dva pozlacené gombíky - takže dle této superteorie - ergo kladívko - bohatá hrobka - chudý rubáš - ejhle Svatopluk !

je skoro do nebe volající , že se za něco takového ten co to publikuje nestydí.

Na druhou stranu - dokud to nebude potvrzeno, ani vyvráceno - je to samozřejmě hypotéza která může platit - ale dokud nebudeš mít ostatky jednoho skutečně prokázaného Mojmírovce - tak není s čím srovnávat a potvrzovat příbuznost s Přemyslovci.
Je sčím porovnávat...

V DNA se to prostě pozná.Počkej si, co bude, až seberou DNA Bořkovi a tomu bohatýmu velmožovi-nepíšu, který to je, ale podle dosavadních nálezů to byl jeho příbuzný.
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od Katerina »

KOMOŃ píše:
Katerina píše:
KOMOŃ píše:
To všechno bude, chce to trpělivost.Extrahovat DNA z těla, které dlouho leželo pod zemí, může trvat a trvá i jeden rok.Nejlepší bude, až se zjistí DNA od pohřebených velmožů na nádovří Pražského hradu a příbuzenství velkomoravských knížat...
Ty si nedáš pokoj .. jediné co by se mohlo dokázat je, že neznámý pohřbený v hrobu 12/59, umístěném uprostřed hrobní kaple na pahorku na Velehradě - vykazuje jistou genetickou příbuznost s Bořivojem.
Jenže - kdo je ten neznámý ??
usuzovat z toho, že Paprocký napsal že Svatopluk odešel na konci života a zemřel na poušti u hory Sambai - z čehož někteří udělali Zobor :roll: a jeho syn ho pak měl dát přenést na Velehrad - a protože se tam našel hrobka bohatě zdobená, ale uvnitř kostra a jen dva pozlacené gombíky - takže dle této superteorie - ergo kladívko - bohatá hrobka - chudý rubáš - ejhle Svatopluk !

je skoro do nebe volající , že se za něco takového ten co to publikuje nestydí.

Na druhou stranu - dokud to nebude potvrzeno, ani vyvráceno - je to samozřejmě hypotéza která může platit - ale dokud nebudeš mít ostatky jednoho skutečně prokázaného Mojmírovce - tak není s čím srovnávat a potvrzovat příbuznost s Přemyslovci.
Je sčím porovnávat...

V DNA se to prostě pozná.Počkej si, co bude, až seberou DNA Bořkovi a tomu bohatýmu velmožovi-nepíšu, který to je, ale podle dosavadních nálezů to byl jeho příbuzný.
Ach jo, to já přece nezpochybňuji - určitě mohou být příbuzní .. a když by se jejich DNA porovnala - tak to budeš vědět na 100%. Ale pořád budeš vědět jen to , že Bořek a ten neznámý velmož z hrobu XX jsou příbuzní.
Jenže nebudeš vědět , že ten neznámý je Mojmírovec a tudíž - nebudeš vědět, zda Mojmírovci a Přemyslovci jsou příbuzní.
To je ten rozdíl - jak jsem psala u Anežky .
Tady máš co dokazovat - máš ostatky - o kterých se tvrdí, že jsou vskutku Anežky - a víš na 100% že Anežka byla Přemyslovna. Pak máš ostatky u kterých víš na 100% , že jsou Přemyslovci - oba Přemkové , Václavové I. a II. např.

Takže porovnáš údajnou Anežku - a kdyby vskutku byla shoda .. s Přemyslovci, pak máš důkaz za pomoci DNA.

Ještě mě k tomu napadlo ať tě zbytečně nemystifikuji - našly s někde na Moravě ostatky, které byly bezpečně označeny jako pozůstatky někoho z Mojmírovů ?? Já o tom neslyšela, ale Velkou MOravu moc neumím. Pokud by alespoň jeden Mojmírovec byl bezpečně identifikován , pak by to samozřejmě šlo.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Ostatky Sv. Anežky České

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Ten neznámý velmož, co má být příbuzný Bořivoje, je snad jediný prokazatelný příslušník moravské aristokracie.Pohřben chudě, leč ve velmi bohatém prostředí.
Nálezem je lokalita v Sadech/Sady u Uher.Hradiště.
Zemřel ve věku 45-50, na vykrvácení dolního levého špičáku...
Tam souhlasím. Na základě testu se dost pravděpodobně prokáže příbuznost s Bořivojem, ale bez dalších nálezů nezjistíme, co byl zač, protože nemáme možnost ho porovnat s nějakým jiným velmožem/příbuzným.
Bez piva to není ono.
Michal
Vévoda
Příspěvky: 573
Registrován: 29 kvě 2008 19:40
Bydliště: no pøece u nás doma
Been thanked: 1 time

Re: Přemyslovské princezny

Nový příspěvek od Michal »

slavicekvac píše:Předpokládám, že jste zachytili spekulace o hrobě Anežky u Haštala. Já si to nemyslím, ale uvidíme. Jak se Vám to jeví?
Buď:
1. Tam opravdu její hrob je. Na dobré časy v této zemi to ale bude asi málo. :think:
2. Tam je hrob někoho jiného. Pravděpodobné. Ale možná taky někoho významného. 8-)
3. Tam není nic a dotyčný se chce jen zviditelnit. :think:
4. Tam nic není a dotyčný potřebuje peníze (viz. štěchovický poklad). :think:
5. Kostel potřebuje opravit. :mrgreen:
6. Si to z blbosti vymysleli novináři a někdo je zažaluje. :doh:
"Bùh je všude, proto je i ve mnì, stejnì jako v Tobì"
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Přemyslovské princezny

Nový příspěvek od slavicekvac »

Michal píše:
slavicekvac píše:Předpokládám, že jste zachytili spekulace o hrobě Anežky u Haštala. Já si to nemyslím, ale uvidíme. Jak se Vám to jeví?
Buď:
1. Tam opravdu její hrob je. Na dobré časy v této zemi to ale bude asi málo. :think:
2. Tam je hrob někoho jiného. Pravděpodobné. Ale možná taky někoho významného. 8-)
3. Tam není nic a dotyčný se chce jen zviditelnit. :think:
4. Tam nic není a dotyčný potřebuje peníze (viz. štěchovický poklad). :think:
5. Kostel potřebuje opravit. :mrgreen:
6. Si to z blbosti vymysleli novináři a někdo je zažaluje. :doh:
Dnešní info bylo rozšířeno o velmi opatrné prohlášení člověka, který tam dělal geofyzikální měření. Cosi tam je, ale taky tam nemusí být nic. Jak jsi usoudil :-) Podle mě je Haštal tak starej kostel, že za ta léta tam významný pohřeb v poloze před oltářem, čili nejčestnější místo, klidně může být. Třeba jakýsi farář zakladatel, jako je třeba v baroku v Černošíně Antonín Roedl Bohemus, který tam svoje kosti zlomil. Stavitel toho kostela. Ale nelze vyloučit, že tam Anežku opravdu uklidily Klarisky. Já považuji za mnohem pravděpodobnější její druhý pohřeb v téže poloze před oltářem v nedostavěném kostele v Panenském Týnci. Když se nenajde u Haštala, třeba budou peníze na PT. Nepochybuji, že si to kanovník Kelnar ohlídá. Je fakt, že ten druhý pohřeb nebude velká rakev, protože Anežku znovu uložili po povodních tehdy klarisky do menší truhly.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, Google [Bot], TrendictionBot a 0 hostů