Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 21 led 2021 15:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: premyslovna blazena
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 14:46 
ja bych se jeste jednou rada vratila k premyslovne blazene a napsala o tom, co jsem se o ni docetla v jednom clanku:D. blazena mela byt údajne dcerou pr.ot.II. a konstancie uher., a narodila se kol. r. 1210 a zemrela 24.8.1281, o jejim detstvi toho prilis nevim, ale mezi lety 60-70 prichazi do milana s dospivajicim synem, vstupuje do klastera santa maria di chiaravalle jako laicka sestra. lecila lidi a byla toho nazoru, ze bùh by nemel delat rozdilu mezi vericimi a nevericimi a soudit pouze jejich ciny, dale razila kacirskou myslenku, ze v kazdem z nas je duch svaty, dalsi údaje o jejim uceni se nedochovaly, avsak necelych 20 let po jeji smrti r.1300 zapocal proces s jejimi privrzenci, zvanymi vilemity, kteri ji povazovali za inkarnaci ducha sv., pri tomto procesu bylo upaleno nekolik lidi, mezi jinymi take mayfreda spriznena s viscontii, ktera se povazovala blzeninu nastupkyni a andrea saramita (muz :) ), dale bylo rozhodnuto o tom, ze jeji ostatky( blazeny) byly na ulici upaleny r.1300. po tomto cinu zacaly o ni vznikat legendy. 1.blazena byla preds. sekty, ktera provdela sexualni orgie a svadela lidi z spravne cesty a 2. mela se sama povazovat za inkarnaci ducha sv., a proto musela byt upalena (v teto legende je vsak nepresnost, protoze se mluvi o anglicance [-X ) o blazenine mladi je velmi malo udajù, a proto je otazkou zda opravdu byla spriznena s premyslovci, jedine co se vi, je ze po jeji smrti odjizdi malir mirano a andreo saramaty do cech, aby oznamili smrt kralovske dcery
zaverem bych se chtela omluvit za me opomijeni hacku a carek, protoze se teprve ucim psat vsemi 10 :oo ps:

Předmět příspěvku: Re: Blažena èi Vilemína
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 14:53 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Zdravím, jen bych mìla poznámku k otci - PO II. to urèitì nebude, ten by to nestihl. :wink:
Ohlednì tìch sexuálních výstøedností, to zøejmì byl nìjaký obecnì používaný výmysl , pokud se chtìlo poukázat na kacíøství, kde byly pøedstavitelkami ženy. Tìžko by ji náboženský spisovatel a myslitel Durych zmiòoval v souvislosti s ženami mystièkami - napø. Anežkou Pøemyslovnou, kdyby tato teze se základala na nìjakých doložených faktech.

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku: Re: Anežèina legenda
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 14:53 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
acoma píše:
Celkem Anežka zpùsobila 27 zázrakù, jeden ještì za života. Tøemi nejdùležitìjšími posmrtnými byly ty spojené s královskou rodinou.

Dìvèe zlatý, teprve teï jsem si uvìdomila, že vùbec neznám zdroj tìchto zpráv. Kdepak jsi to vyhrabala?

Předmět příspěvku: Re: premyslovna blazena
UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 14:56 
Královna

Anonym píše:
blazenine mladi je velmi malo udajù, a proto je otazkou zda opravdu byla spriznena s premyslovci, jedine co se vi, je ze po jeji smrti odjizdi malir mirano a andreo saramaty do cech, aby oznamili smrt kralovske dcery

Ahojky, vítáme Tì tu a vùbec nevadí, že ještì nepíše všemi 10 :wink: (tìmi já asi nikdy psát nebudu). Jak tu už zaznìlo, já osobnì se pøikláním k tomu, že Blažena nebyla dcerou PO I. a Konstancie, nebo o ní, aspoò podle mì, nemáme žádnou relevantní zmínku - kromì toho, že to o sobì mìla prohlašovat, což pro mì není dostateèný dùkaz :wink: . Nicménì víme, že Pøemysl se k svým dìtem z prvního svazku nechoval pøíliš otcovsky, takže tam mohl být nìjaký konflikt, který jednu z jeho dcer (tady údajnì ze svazku druhého) vyhnal za hranice.

UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 14:57 
Královna

Katerina píše:
Ohlednì tìch sexuálních výstøedností, to zøejmì byl nìjaký obecnì používaný výmysl , pokud se chtìlo poukázat na kacíøství, kde byly pøedstavitelkami ženy...

Urèitì, jiný smysl to zøejmì nemìlo - podívejme se tøeba na (muže) Templáøe...

UNREAD_POSTNapsal: 21 led 2008 15:53 
Pán

Been thanked: 0 time
Viola píše:
Katerina píše:
Ohlednì tìch sexuálních výstøedností, to zøejmì byl nìjaký obecnì používaný výmysl , pokud se chtìlo poukázat na kacíøství, kde byly pøedstavitelkami ženy...

Urèitì, jiný smysl to zøejmì nemìlo - podívejme se tøeba na (muže) Templáøe...
stejnì to zavedlo katolické homosexuálstvo jakožto výraz bezbøehé závisti

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 23 led 2008 22:19 
Panoš

Nìjak moc odborníkù na templáøe, ne?

UNREAD_POSTNapsal: 22 črc 2008 17:22 
Královna

Narazila jsem nani v souvislosti s její sestrou Eliškou , a myslím, že je to princezna zcela opomíjená, tak alespon èásteènì ji vìnuji tento pøíspìvek.

Markéta - nejmladší dcera Václava II. a Guty Habsburské -paradoxnì byla provdána jako první za ¨vévodu Boleslava "Štìdrého" Lehnicko- Bøežského jako jeho první manželka a porodila mu tøi syny:
Václava I., Ludvíka a Mikuláše, který zemøel se svou mladou matkou pøi porodu. Markéta pak byla pøevezena do Èech a i se svým synkem pochována na Zbraslavi.

Možná zajímavost - vévoda Frydryk Lehnický a Bøežský , potomek Markétina syna Ludvíka se oženil s Luidmilou z podìbradského rozrodu. Takže zpìt do Èech.

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 03 říj 2008 13:54 
Královna

Anežka Pøemyslovna, dcera Pøemysla II. - víme, na co zemøela a kdy se vrátila do Prahy? Myslím, že Vlèek její ostatky nezkoumal, nebo ano?

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 03 říj 2008 14:55 
Královna

Viola píše:
Anežka Pøemyslovna, dcera Pøemysla II. - víme, na co zemøela a kdy se vrátila do Prahy? Myslím, že Vlèek její ostatky nezkoumal, nebo ano?

Tohle jsem ti zkopírovala z Jana P., kam jsem to psala pøed èasem :Jan se mìl narodit jako pohrobek , pøesné datum nemám , 1290. Dle Midlands, a zatím jsem nemìla možnost si to jinde ovìøit, jeho matka Anežka pøesídlila po smrti svého muže na hrad Brugg v Aargau.
(Tento hrad respektive jeho pøedchùdce Schosttli Altenburg je nejstarší dokázanou rezidencí Habsburkù, prostì jejich hnizdo). Dneska je to ve Švýcarsku, kanton Aargau sousedí s Bádenskem.

Tam zùstala Anežka (a dá se pøedpokládat, že v té dobì bylo dítì s ní 5 let do roku 1295, pak odchází zpátky do Prahy , ke klariskám, kde žije v kláštere a rok na to 1296 tam také umírá a je tam pochována.

JInak nevím - tewn díl Vlèka, co se píše o Pøemyslovcích a Lucemburcích poøád ještì nemám . :twisted: :twisted: :twisted:

Mám jen ten druhý, co mì nezajímá - Jagellonci a Habsburkové, a pak tu Jak zemøeli - tam ale myslím Anežka není.

ted mi jen napadlo, nebyla Anwžka v tom seznamu - jak rozlobený Michal pøeposílal ten odkaz na èlánek o zkoumání DNA ?

Předmět příspěvku: Anežka a Vlèek
UNREAD_POSTNapsal: 03 říj 2008 15:23 
Královna

Been thanked: 4 times
Koukala jsem ted do Vlcka a nic o Anezce nenasla. Delal ale treba jeji sestru Kunhutu...

Předmět příspěvku: Re: Anežka a Vlèek
UNREAD_POSTNapsal: 11 říj 2008 19:45 
Královna

acoma píše:
Koukala jsem ted do Vlcka a nic o Anezce nenasla. Delal ale treba jeji sestru Kunhutu...

Jestli to je Kunhuta :wink: . Já se dívala do Anežského kláštera od Soukupové a také nic moc, akorát o pohøbu v Anežském klášteøe a srdci na Zbraslavi.

Předmět příspěvku: princezny
UNREAD_POSTNapsal: 17 říj 2008 19:37 
Panoš

=D>

Naposledy upravil Kunhuta Haličská dne 17 říj 2008 20:31, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
UNREAD_POSTNapsal: 17 říj 2008 20:28 
Královna

Kunhutko, o Anežce se diskutuje v tématu o Richenze, konkrétnì od tohoto pøíspìvku.

Předmět příspěvku: Re: Přemyslovské princezny
UNREAD_POSTNapsal: 20 srp 2009 21:21 
Královna

Netuší prosím někdo, kde se vzala myšlenka, že Kunhuta Přemyslovna převzala vedení kláštera klarisek po smrti Anežky?

Předmět příspěvku: Re: Anežka Pøemyslovna vs. Èeská
UNREAD_POSTNapsal: 28 říj 2009 13:45 
Citace:
Celkem mì vždycky mate toto spojení, jelikož Pøemysloven bylo víc a Anežek nepoèítanì i u Pøemyslovcù.
Zajímalo by mì, jestli není pùvodnìjší její jméno jako Anežka Èeská? Jaké pøíjmení se obecnìji vžilo v minulosti? (Kromì toho, že se ve støedovìku ještì nehrálo tolik na pøíjmení...)
(sv.Anežka Èeská.)

Myslím, že v pøípadì všech Anežek, o kterých mluvíš, je správné øíkat Anežka Èeská i Anežka Pøemyslovna, jde jen o to, jaký je vžitý název pro tu èi onu. Je to tak i u ostatních rodù, tøeba Oldøich Sponheimský=Korutanský, nejlepší podle mì bude sv. Anežka :D

Anežka Česká je pro oficiální odlišení světic - od Anežky Římské.

Předmět příspěvku: Re: Ostatky Sv. Anežky České
UNREAD_POSTNapsal: 28 říj 2009 13:57 
Viola píše:

Ostatky prakticky nejsou. Klarisky ji zřejmě vyzvedly v době husitských válek a odvezly do Panenského Týnce. Podle mě je tam dosud, v centrálním hrobě, což byl tip Borkovského. Nikdo nezkoumal. Z Anežky České jsou pouze ostatky darované Karlem IV do Španěl. V Escorialu je snad lopatka a klíční kost.
Ad Panenský Týnec: Vždy jsem si myslel, že to byl zcela nedostavěný kostel, nikdy v provozu. Po podrobném prohlídnutí a nafocení jsem změnil názor. Bylo to postaveno jako dvoupatrové, cosi jako Saint Chapelle. Pilíře kostela vlastně začínají až v patře. To nebylo dostavěno, ale prostor dole byl zřejmě v provozu hned, pod pilíři prvního patra jsou jasné díry pro trámy. Nic dodatečně vyrubaného. Je to součást stavby pilířů, tak ve třech, čtyřech metrech, neměřil jsem. Tam tedy byl strop z trámů, a dole pod ním byl zřejmě v provozu kostel, i když nahoře stavba pokračovala. V prostoru je sedile, zřejmě tam byl oltář a podle Borkovského před ním hrobová jáma, neotevřená. Klarisky by těžko pohřbily Anežku jinde, než na takto čestném místě. Určitě ne v klášterním kostelíku, přesněji kapli. Podle mě je tam Anežka stále, nejsou žádné zvěsti, že by ji stěhovaly jinam.

UNREAD_POSTNapsal: 28 říj 2009 14:21 
Král

Been thanked: 12 times
Není mi jasné, o jakých pilířích až od patra a otvorech pod nimi mluvíš. Já tam vidím jen několik řad běžných trámových kapes.

UNREAD_POSTNapsal: 28 říj 2009 15:17 
Král

Zany píše:
Není mi jasné, o jakých pilířích až od patra a otvorech pod nimi mluvíš. Já tam vidím jen několik řad běžných trámových kapes.

Ano to je přesně ono. Jsou tam malé díry po lešení a pak velké díry trámových jak říkáš kapes. Teprve od nich nahoru jsou pilíře. A tyhle kapsy jsou součástí stavby, nejsou dodatečně vytesané. Ergo soudím, že tam trámy byly v době stavby a že to byl strop kostela v provozu. A nejsou to právě zmíněné zbytky po lešení, jako jsou z vnější strany. Jsou velké a pravidelné. Na velké překlady stropu. Až budu mít v chodu PC, pošlu svoje fotky.

UNREAD_POSTNapsal: 28 říj 2009 16:12 
Paní

slavicekvac píše:
Zany píše:

Ano to je přesně ono. Jsou tam malé díry po lešení a pak velké díry trámových jak říkáš kapes. Teprve od nich nahoru jsou pilíře. A tyhle kapsy jsou součástí stavby, nejsou dodatečně vytesané. Ergo soudím, že tam trámy byly v době stavby a že to byl strop kostela v provozu. A nejsou to právě zmíněné zbytky po lešení, jako jsou z vnější strany. Jsou velké a pravidelné. Na velké překlady stropu. Až budu mít v chodu PC, pošlu svoje fotky.

Kde jste došel k tomu, že se provozovaly bohoslužby a že došlo k vysvěcení ???
http://www.ln.cz/panensky-tynec/historie.htm

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina