Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 25 úno 2021 21:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Přemyslovské princezny
UNREAD_POSTNapsal: 16 úno 2010 22:03 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Zany píše:
podle TV zpráv a webových plátků našli v kostele sv. Haštala zatím jen jakousi valenou barokní klenbu, která zřejmě kryje jakousi kryptu. Osobně jsem čím dál tím skeptičtější, nahlédl jsem do monografie o Anežském klášteře a ani v ní není jediné slovo o odnesení ostatků z kláštera pryč. Naopak hned po skončení husitských válek byl učiněn další pokus o kanonizaci, který selhal právě pro chybějící ostatky a ty byly hledány stále ve zpustošeném klášteře. Kdyby byly přeneseny, a) by nejspíš někdo věděl, kde jsou a i kdyby ne, tak by je b) hledali jinde, např. v Panenském Týnci, u sv. Anny či u Haštala.
Ani ten Týnec není tak jistý, v oné monografii se píše:
"klarisky našly dočasný domov v klášteře dominikánek, později se však některé zřejmě uchýlily do sesterského kláštera v Panenském Týnci.
kladu důraz na "některé" a "zřejmě" - tedy není vůbec jisté, že odešly, a pokud připustíme, že odešly, pak nevíme, jestli to bylo několik osob, většina nebo všechny. O tom, že by s sebou braly ostatky zakladatelky už ani nemluvě...

Celkem souhlas Zany, až na to, že zřejmě , ohledně odchodu do Panenského Týnce - nevím, zda všechny, ale klarisky se uchýlily v době husitských bouří do sesterského kláštera v Panenském Týnci. Jak jsem již psala - mělo to svou logiku- Anežčin klášter byl mateřským klášterem PT, sestry zakladatelky byly do Týnce poslány právě z Františku , takže jim to pak vlastně " oplatily ". Někdy bývá zmíněno, že se sestry usadily v PT pod ochranou Žerotínů ?? POslední z nich ale umírá cca 47 let poté. Zpět do Prahy se vrátily až za 220 let. A znovu se v té době oživují pokusy o Anežčino svatořečení .
Pravdu máš - že nikde není možné nalézt nějaké potvrzení, že ostatky vzaly sebou, jen samé údajně, prý , možná ..

Ono také někde to nalézt ..myslím jakoukoliv doložitelnou zmínku o přenesení .. to by bylo bingo.

Jak to píšu, napadla mě ještě jedna myšlenka, ale tady musím poprosit slavicka - Václave - je to tak, že platilo, že jedním z potřebných věcí před svatořečením byla tzv. translokace ?? tedy přenesení ostatků budoucího světce - ještě před svatořečením ???

Proto dal Václav přenést svou babičku Ludmilu , proto dal Boleslav přenést Václava , Břetislav Vojtěcha (i když tam byly ve hře i mnohem mocenštější ambice) - a skoro mě ted napadá, proč dala Eliška přenést bratra Václava z Olomouce ??

Zpět k Anežce - víme, že snahy o její svatoečení tu byly již krátce po jejím úmrtí, zázraky nad jejím hrobem též.
Ona údajná záchrana ostatků před husity .. by pak mohla být pokusem o translokaci - tedy legendou , která možná mělapodpořit žádost o její svatořečení.
:doh: Pak by Anežka skutečně mohla být stále v klášteře, ostatně parkrát jsem už měla dojem, že tam opravdu je.

Profil Poslat soukromou zprávu  

UNREAD_POSTNapsal: 16 úno 2010 22:52 
Král

Been thanked: 12 times
Správný termín je translace a bylo to považováno ne za jednu z podmínek ale za postačující podmínku kanonizace, v podstatě kanonizace byla provedena právě prostřednictvím translace ostatků - ostatně se to také slavilo jako jeden ze svátků světce - např. u sv. Ludmily se slavilo zvlášť její umučení a přenesení ostatků. Ale pozor - to vše platí pro lokálně uctívané světce a jen v rané době kolem toho 10. století. Později ale Řím začal prosazovat zásadu, že o kanonizaci rozhoduje papež a ne všichni takto dříve uctívaní lokální světci byli dodatečně papežským stolcem potvrzeni a zařazeni do katalogu světců.
Ergo kladívko v době, o které se bavíme už translace neměla žádný takový význam.

K Panenskému Týnci - ten návrat se odehrál mnohem dřív, Soukupová v tom sborníku předpokládá návrat hned po husitských válkách, k roku 1439 uvádí odkaz v závěti ""pannám k sv. Františku pět zlatých", "spolumajitelé" kláštera minorité se uvádí už r. 1443.

UNREAD_POSTNapsal: 16 úno 2010 23:31 
Královna

Zany píše:
Správný termín je translace a bylo to považováno ne za jednu z podmínek ale za postačující podmínku kanonizace, v podstatě kanonizace byla provedena právě prostřednictvím translace ostatků - ostatně se to také slavilo jako jeden ze svátků světce - např. u sv. Ludmily se slavilo zvlášť její umučení a přenesení ostatků. Ale pozor - to vše platí pro lokálně uctívané světce a jen v rané době kolem toho 10. století. Později ale Řím začal prosazovat zásadu, že o kanonizaci rozhoduje papež a ne všichni takto dříve uctívaní lokální světci byli dodatečně papežským stolcem potvrzeni a zařazeni do katalogu světců.
Ergo kladívko v době, o které se bavíme už translace neměla žádný takový význam.

K Panenskému Týnci - ten návrat se odehrál mnohem dřív, Soukupová v tom sborníku předpokládá návrat hned po husitských válkách, k roku 1439 uvádí odkaz v závěti ""pannám k sv. Františku pět zlatých", "spolumajitelé" kláštera minorité se uvádí už r. 1443.

Díky za to info o translaci- respektive o její nepotřebnosti .

S těmi klariskami a odchody z kláštera je to prostě divné - informace se jak vidím fakt rozcházejí, a pak se v tom má něco najít.

Ten návrat okolo roku 16a něco .. je např. na stránkách samotného PT, ale to by pro mě nebylo samozřejmě podstatné. Jenže ono se vyskytuje v mém sborníku ku svatořečení Anežky české vydaném v Praze českou Katolickou charitou v roce 1989, kde v článku J. Pelce - Anežka tělem nenalezená se píše : ", že Klášter na Františku byl v 16. století obydlen menšími bratrya pak dominikány , ale v listopadu 1611 opět vypleněn. Roku 1626 se dominikáni kláštera vzdali a o rok později se do něj po 207 letewch vrátily klarisky týnecké s přáním nalézt tělo své zakladatelky.

Jenže se v něm také píše , že : " Klarisky v Týnci, kam se uchýlily v době husitské i klarisky pražské zahájily opět jednání o svatořečení v roce 1346, ale ve zpuštošeném klášteře už nebylo možné tělo najít.
Což je poněkud zmatečné - bud existovaly v té době v Praze ještě další klarisky, ne z Františka , nebo musela část klarisek z Františka, se do něj po vyplěnění znovu vrátit. A pak existovaly paralelně na sobě až to toho roku 1627 dvě odnože klarisek z Franiška - ty Týnecké a ty pražské - ale není to blbost ???

Každopádně po nějakou dobu tam prostě nebyly žádné - protože tam byli husité a zničili ho.

ten zásadní krok pro její svatořečení učinila prý Eliška Přemyslovna v roce 1328- poseltví do Avignonu k papeži, ale to nedopadlo, v matčině snaze měl pokračovat i Karel, proč se to nepodařilo jemu - to tedy fakt nevím.
Což ale znamená, že v té době byla Anežka stále pohřbená v přemyslovské kapli Panny Marie na Františku. Právě Soukupová ten původní hrob našla .

No a v jiném článku sborníku - od Bohumila Svobody - Život světice se píše o tom , že z důvodů zápalv bylo tělo přeneseno jinam.
A také je tam článek o Františku od Heleny Soukupové - tam jak je na sloupu hlava Anežky - pod tím byla ta krypta.
Jen pro zajímavost, kromě jiných - byla tam pohřbena v roce 1302 i teta Griffina.

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 12:46 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Takže Anežka v Haštale zřejmě není - http://zpravy.idnes.cz/kamera-pronikla- ... edatech_jw

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 12:51 
Paní

Been thanked: 0 time
Takže zase nic...

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 14:03 
Král

A vy jste snad něco reálně čekaly?

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 16:26 
Král

Been thanked: 5 times
Viola píše:
Takže Anežka v Haštale zřejmě není - http://zpravy.idnes.cz/kamera-pronikla- ... edatech_jw

To je dosud nepřesné. V té barokní hrobce stále ještě Agnes být může. Předpoklad, že jde o středověké druhotné uložení ostatků se nenaplnil, ale co je v té neznámé barokní kryptě bude stejně zajímavé. Podobně jako tomu bylo v Rožmberské kryptě. A Nelze vyloučit, že v této hrobce je truhla s druhotným pohřbem Anežky. Kouzelné je ukazovátko svatého Jan Křtitele - Ecce agnu(e)s Dei :-) Třeba je ta barokní klenba jen nad starším pohřebištěm. Ono se vesměs starší respektovalo.
Nicméně já jsem stále přesvědčen o logice Panenského Týnce, jako druhotného pohřbu. Pokusím se, aby se okolo toho udělal taky takový tanec. Když už se to spustilo, ať se to prověří všude!

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 16:43 
Královna

A aby zmatkům nebylo konce ... zde část rozhovoru s archeologem Zdeńkem Dragounem , ještě před dnešními výzkumy:

Vy jste ale spíš skeptik. Myslíte, že je málo pravděpodobné, že byste v kostele Anežku našli?

ZD:
Všeobecně se předpokládá, že ostatky odnesly jeptišky z Anežského kláštera, když jej opouštěly před husity. Bylo logické, aby s sebou vzaly ty nejcennější věci, a k tomu by asi ostatky zakladatelky kláštera patřily. Je ovšem známo z písemných zpráv, že přešly do kláštera svaté Anny. Bylo by proto zvláštní, že by vzaly ostatky, přenesly je do kostela svatého Haštala, který je za rohem, a samy šly jinam. Ale v historii se odehrála spousta neočekávaných věcí, takže uvidíme.

Tak a pro změnu písemné !!!! zprávy - co tomu pánovi napsat a zeptat se jaké ??

a ještě klášter sv. Anny :doh: - ale kterej ?? jeden byl na Újezdě, ale tam byly dominikánky, ne klarisky.

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 16:46 
Královna

slavicekvac píše:
Viola píše:

To je dosud nepřesné. V té barokní hrobce stále ještě Agnes být může. Předpoklad, že jde o středověké druhotné uložení ostatků se nenaplnil, ale co je v té neznámé barokní kryptě bude stejně zajímavé. Podobně jako tomu bylo v Rožmberské kryptě. A Nelze vyloučit, že v této hrobce je truhla s druhotným pohřbem Anežky. Kouzelné je ukazovátko svatého Jan Křtitele - Ecce agnu(e)s Dei :-) Třeba je ta barokní klenba jen nad starším pohřebištěm. Ono se vesměs starší respektovalo.
Nicméně já jsem stále přesvědčen o logice Panenského Týnce, jako druhotného pohřbu. Pokusím se, aby se okolo toho udělal taky takový tanec. Když už se to spustilo, ať se to prověří všude!

Václave, ten Týnec , já také , ale rozumově nevím proč :doh: .. a to jsem tam byla bv takové strašné zimě , že mi přimrzaly prstíky ke spoušti fotoaparátu, a nějak jsem se nemohla soustředit na genius loci.

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 19:50 
Král

Katerina píše:
a ještě klášter sv. Anny :doh: - ale kterej ?? jeden byl na Újezdě, ale tam byly dominikánky, ne klarisky.

jde samozřejmě o dominikánky u sv. Anny na Starém Městě, kde husité shromáždili všechny řeholnice bez ohledu na řád. To tuším prameny lze dokázat, v tom Soukupové sborníku to bylo, jsem bohužel v práci, takže se nemůžu podívat, ale mám nejasný pocit, že odkazovala na kroniku Vavřince z Březové

UNREAD_POSTNapsal: 17 úno 2010 22:49 
Královna

Zany píše:
Katerina píše:

jde samozřejmě o dominikánky u sv. Anny na Starém Městě, kde husité shromáždili všechny řeholnice bez ohledu na řád. To tuším prameny lze dokázat, v tom Soukupové sborníku to bylo, jsem bohužel v práci, takže se nemůžu podívat, ale mám nejasný pocit, že odkazovala na kroniku Vavřince z Březové

Díky Zany, už se totiž pohybuji v období, kde nevím skoro nic .. :oops: - četla jsem - že Anna byla jeden z máa klášterů, které husité nevypenili. Zdá se, že ho použii jako jakousi internaci pro řádovvé sestry.

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 00:08 
Královna

Teda Zany, tys mi s tím Vavřincem nasadil brouka do hlavy. Já jsem ho ted celého prošla, až k dobytí Vyšehradu, a není to zrovna čtení na dobrou noc.
Ale co jsem zjistila. Vypálení kášterů se tam vyskytuje dosti často, ale František nikoliv.
Pak je tam též v návaznosti na uplatňování pražských artikulí pěkně vyjmenován celý seznam vypálených kášterů. A zde se mimo jiné praví - o o klášteře sv. Anny - že tam byly shromážděny jeptišky všech řádů - ale pozor, ty co tam byly, byly přesvědčeny a údajně ne násilím - že odsouhlasily přijímaní pod obojí, až na dvě. A pak konečně první zmínka o Františku, že tam byl zřízen sklad těžkých zbraní.

Takže má hypotéza: Někdy po prvních zprávách o boření klášterů - třeba o Zbraslavi, bylo rozhodnuto, a část klarisek kášter opustila, utekly prostě před husity do Týnce.
Část bud na příkaz nebo dobrovolně zůstala dál v domovském klášteře, svým způsobem to bylo takové sebeobětování se.
Jelikož sestrám už bylo známo, jak se nakládalo s ostatky zemřelých ve vypálených klášterech , viz Zbraslav - bylo by celkem logické a na místě, aby to nejcennější, tedy ostatky své zakladatelky odnesly sebou - nemohly tam přece Anežku nechat husitům napospas.
Tím se stává Panenský Týnec ještě více pravděpodobný.
Bohužel stále mi chybí nějaké pramenné potvrzení - že část klarisek do Týnce skutečně odešla. Je to pořád jen hypotéza, i když se mi zdá docela logická.

Jenže pokud znáte trochu Týnec - jak a kde tam Anežku najít - to teda netuším.

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 19:29 
Král

Has thanked: 1 time
Mám otázku.
Pro někoho to může být hloupá otázka, ale rád bych to věděl.
Kdy je poslední nepochybný záznam, že někdo ví, kde Anežka ležela?A to tak, že ne "možná" nebo "asi"...

Já mám takový dojem, jestli vůbec věděli, kde leží v době husitské?Je to dost divný, když krátce po této době nikdo neví, kde je...

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 20:15 
Kníže

Možná by byla určitá stopa v pramenu pod skratkou LC tedy Libri Confirmationum po roce 1356 kde v Praze byl oltář sv. Anežky.V tom kostele bych asi hledal pozůstatky sv. Anežky.

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 21:03 
Král

LC rozhodně ne, ty zachycují obsazení beneficií, tedy převážně far. Pokud jde o zřizování oltářů, tak jde o LE, Libri erectionum. Nicméně z toho, že byl někde zřízen oltář zasvěcený Anežce se nedá vyvozovat, že pod ním bude pohřbená. Nota bene to nejspíš ani nebylo reálné, i blahoslavená byla až roku 1874, takže ve středověku byla z pohledu církve obyčejná smrtelnice, byť z královského rodu a jako takové jí nemohl být zasvěcen oltář. Pokud v té době najdeš nějaký oltář sv. Anežky, tak to byla sv. Anežka římská, raně křesťanská mučednice.

Ke Komońovu dotazu - tuším, že poslední jistá zmínka o ostatcích je z doby Jana Lucemburského. Není přesně datována, v rukopisech je pouze uvedeno, že její ostatky byly přeneseny proto, že hrob byl zaplavován při povodních (mimo jiné - voda z hrobu byla používána jako zázračný lék). Soukupová tyto zmínky datuje do rozmezí mezi její smrtí a žádostí o kanonizaci r. 1328, při které byla existence ostatků podmínkou.

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 21:18 
Král

Katerina píše:
A zde se mimo jiné praví - o o klášteře sv. Anny - že tam byly shromážděny jeptišky všech řádů - ale pozor, ty co tam byly, byly přesvědčeny a údajně ne násilím - že odsouhlasily přijímaní pod obojí, až na dvě. A pak konečně první zmínka o Františku, že tam byl zřízen sklad těžkých zbraní.

Oriinální znění Vavřince nemám, ale Soukupová ho cituje malinko jinak - k příjímání pod obojí ciuje "a donutili je pod trestem vyhnání z města a zboření klášterů"
tady se nabízí varianta, že klarisky, které akceptovaly podobojí zůstaly u sv. Anny a do Týnce odešly jen ty, pro které to bylo nepřijatelné.
Vyhnány byly ostatně nadvakrát - hned 1. září 1419, ale ještě téhož dne byl uvedeny zpět (podle V.V. Tomka) a teprve v červenci 1420 byly z kláštera vyhnány.
Čili měly téměř 3/4 roku, aby sledovaly dění kolem a došlo jim, jaký je nejspíš čeká osud a během té doby měly dost času, aby si důkladně promyslely, co udělají s ostatky své zakladatelky.

A znovu bych zdůraznil - roku 1436 klarisky obnovily kanonizační proces a Anežčiny ostatky byly hledány stále v pobořeném klášteře, kdyby je měly s sebou v Týnci nebylo by potřeba ostatky hledat

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 21:49 
Knìžna

Zany píše:
...... tak to byla sv. Anežka římská, raně křesťanská mučednice.

Zcela odbočím :oops: , sv.Anežka římská je zpodobňována s mečem ? Meč prochází její hrudí? Byla to natolik známá mučednice, že se dá předpokládat , že by její socha či vypodobnění bylo i v zapadlé vesnici?

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 22:11 
Král

O jakou vesnici ti jde?

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 22:24 
Král

Has thanked: 1 time
Takže za Jana ji stěhovali a vlastně ani nevíme kam, Haštal je tedy dohad a zde pracujeme s poloteorií.Kdybych stím přišel já, tak... :mrgreen:
Ale dejme tomu.

Každopádně zatím bych se připojil k těm názorům, kteří hlásají, že ostatky Sv.Anežky-pokud nějaké ještě jsou, se budou muset hledat v Praze a ne někde venku...

Jestliže po husitské bouři, nikdo neví, kde ty ostatky jsou a nutně je jich potřeba ke svatořečení, tak to značí to, že se to možná nevědělo ani v dobách husitů.

UNREAD_POSTNapsal: 18 úno 2010 22:54 
Knìžna

Zany píše:
O jakou vesnici ti jde?

Leština , součást obce Markvartice, okr. Jičín. Silnice končí u lípy /památný strom, má nějaké číslo, které jsem si nenapsala :oops: /. Pod lípou je podstavec s křížkem.Na podstavci je z jedné strany vyobrazení sv. Václava, další dvě strany smyl čas a strana další zobrazuje ženskou postavu, kterou protíná meč. Ráda bych věděla o jakou postavu s mečem se jedná.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 260 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina