Stránka 1 z 13

Anežka Pøemyslovna

Napsal: 03 úno 2007 22:58
od acoma
Sestra Václava I., byla svatořečená v r.1989. O její svatořečení usilovala již Eliška Přemyslovna, však marně. Anežka v Praze založila ženský klášter sv. Františka - jediný český řád křížovníků s červenou hvězdou a uvedla do Čech františkány a klarisky. Vždy podporovala svého bratra i svého synovce.

Napsal: 05 úno 2007 21:01
od acoma
Tak zase já. :wink: Anežka Přemyslovna se po svých neúspěšných zásnubách zřejmě přemyslovsky "zabejčila" a rozhodla se, že vynikne v jiné oblasti a to v oblasti duchovní. Krátce po smrti sv. Františka navázala spojení s jeho duchovní sestrou a spoluzakladatelkou řádu s. Klárou z jejíhož kláštera přišly první jeptišky. Hlavním mecenášem byl Anežčin bratr Václav I., který je v klášterním kostele sv. Františka také pohřben stejně jako jeho manželka Kunhuta Štaufská.
Anežčin synovec Přemysl Otakar II. aspiroval na post římského krále, tyto ambice byly vyjádřeny založením budoucího mauzolea právě v Anežčině klášteře. Vzorem bylo pohřebiště fr. králu v Saint-Denis. Legenda blahoslavené Anežky praví, že Anežka zdobila svatyni slavnými ostatky svatých, bohoslužebnými nádobami a drahocennými rouchy, příslušnými k bohoslužbě, ježto milovala okrasu domu Božího. Se vznikem přemyslovského pohřebiště zřejmě souvisí i vznik řady iluminovaných rukopisů, např. Františkánský brevíř, Bible františkánského kláštera a dvoudílný Osecký lekcionář, kde je dokonce dvakrát zobrazena objednavatelka rukopisu Anežka. Jednou v iniciále S se sv. Anežkou Římskou a podruhé v pozici donátorky u výjevu Stětí sv. Jana Křtitele. Přemysl Otakar II. je tam zpodobněn v roli Judy Makabejského či starozákonního krále Šalamouna, což odpovídá jeho soudobému hodnocení.
Z uvedeného plyne, že se Anežka jako osoba církevní nevzdala možnosti ovlivňovat život světský a činila tak ve prospěch bratra i synovce velmi zdatně. :D

Anežka Pøemyslovna vs. Èeská

Napsal: 06 úno 2007 09:17
od Przemysl de Nyestieyky
acoma píše:... Anežka Přemyslovna...
Celkem mě vždycky mate toto spojení, jelikož Přemysloven bylo víc a Anežek nepočítaně i u Přemyslovců.
Zajímalo by mě, jestli není původnější její jméno jako Anežka Česká? Jaké příjmení se obecněji vžilo v minulosti? (Kromě toho, že se ve středověku ještě nehrálo tolik na příjmení...)
Obrázek
(sv.Anežka Česká.)

Napsal: 06 úno 2007 14:37
od acoma
to je jak Jan Český - Jan Lucemburský nebo Václav Český a je to Václav Lucemburský.:) Pro mě je Anežka Přemyslovna vždycky tahle. Nevím proč. Ty ostatní mám zafixovaný třeba jako sestru Václava II. nebo něčí dcery a tak. Tahle Anežka Přemyslovna je pro mne ze všech Anežek nejvýraznější. To jsem zas vytvořila blábol. :roll: Je to srozumitelné? :wink:

Anežka

Napsal: 07 úno 2007 14:46
od Ježek
Anežka, jedna z našich světic, byla ovlivněna významnými ženami té doby, shodou okolností byla s oběma příbuzná - sv. Hedvika, v jejím klášteře v Třebnici byla vychována a sv. Alžeběta Durynská - http://www.e-stredovek.cz/kniznica.php? ... a-Durynska
. Že by se nějak extra zapojovala do politiky bych vůbec neřekl, spíše byla morální oporou pro příbuzné...
Více by ji určitě ovlivnila, tím, že by se provdala (nápadníků bylo dost)

Re: Anežka

Napsal: 07 úno 2007 17:21
od Viola
Ježek píše:Anežka, jedna z našich světic, byla ovlivněna významnými ženami té doby, shodou okolností byla s oběma příbuzná - sv. Hedvika, v jejím klášteře v Třebnici byla vychována a sv. Alžeběta Durynská - http://www.e-stredovek.cz/kniznica.php? ... a-Durynska
. Že by se nějak extra zapojovala do politiky bych vůbec neřekl, spíše byla morální oporou pro příbuzné...
Více by ji určitě ovlivnila, tím, že by se provdala (nápadníků bylo dost)
Nevím, ale třeba mohla být takovou "šedou eminencí", Václav i Přemysl k ní nepochybně chodili pro radu, takže kdoví? Ale třeba takové usmíření Václava s Přemyslem nepochybně prostředkovala ona a je otázkou, do jaké míry k němu dala impuls.

Re: Anežka

Napsal: 07 úno 2007 17:23
od Ježek
Viola píše:Nevím, ale třeba mohla být takovou "šedou eminencí", Václav i Přemysl k ní nepochybně chodili pro radu, takže kdoví?
Myslím, že měla docela jiné starosti - péči o chudé, nemocné...

Re: Anežka

Napsal: 07 úno 2007 17:27
od Viola
Ježek píše:Myslím, že měla docela jiné starosti - péči o chudé, nemocné...
Ale jistě, nemyslela jsem to tak, že by to byla její priorita, ale že možná nevíme, kde oba králové brali některé své myšlenky.

Re: Anežka Pøemyslovna vs. Èeská

Napsal: 07 úno 2007 17:31
od Viola
Celkem mě vždycky mate toto spojení, jelikož Přemysloven bylo víc a Anežek nepočítaně i u Přemyslovců.
Zajímalo by mě, jestli není původnější její jméno jako Anežka Česká? Jaké příjmení se obecněji vžilo v minulosti? (Kromě toho, že se ve středověku ještě nehrálo tolik na příjmení...)
(sv.Anežka Česká.)[/quote]

Myslím, že v případě všech Anežek, o kterých mluvíš, je správné říkat Anežka Česká i Anežka Přemyslovna, jde jen o to, jaký je vžitý název pro tu či onu. Je to tak i u ostatních rodů, třeba Oldřich Sponheimský=Korutanský, nejlepší podle mě bude sv. Anežka :D

Kunhuta Pøemyslovna

Napsal: 26 bře 2007 19:50
od acoma
Viola píše: Jinak k té provdané sestře Kunhutě - myslím, že je nepochybné, že její sňatek s uskutečnil s jejím souhlasem...
To je nepochybné, ale asi jí to manželství moc neuspokojovalo, protože se po třech dětech s Boleslavem Lehnickým rozvedla a vrátila se domů a za svého působení v pozici abatyše svatojiřského kláštera nechala zhotovit Pasionál abatyše Kunhuty (makal na něm i Kolda z Koldic, který se později proslavil jako první z inkvizitorů na českém území).

Napsal: 26 bře 2007 20:21
od Viola
Jistě, ale to přeci Václav tehdy nemohl vědět. Jsem ráda, že jsi založila tohle téma:)
Tak já přihodím, že Kunhuta se narodila roku 1265 jako první přeživší dítě Přemysla a Kunhuty (pořád mě zajímá, jak by se jmenovala, kdyby se maminka a babička nejmenovaly stejně :wink: ). Protože se dědic narodil až roku 1271, Přemysl se snažil řešit otázku nástupnictví pravděpodobně tzv. privilegiem Richarda Cornwallského, asi z konce 60. let, které se bohužel nedochovaly. Asi se jednalo o obdobu babenberského privilegia minus, které zaručovalo právo k trůnu i po přeslici (pochopitelně nemohla královna vládnout sama, ale prostřednictvím svého manžela, kterým měl být v Kunhutině případě Fridrich Míšeňský).
S narozením Václava její role jako potenciální manželky utichla, aby se opět objevila roku 1276, kdy byla zasnoubena synovi Rudolfa Habsburského Hartmanovi. Roku 1277 však vstoupila do kláštera své pratety Anežky (těžko říct, jestli z podnětu svého uraženého? otce, nebo vlastního), každopádně zde přečkala "zlá léta", po smrti Anežky se stala jeho abatyší. Z klášterního klidu ji "vytáhl" až její bratr, kdy si roku 1291 vzala Boleslava Mazovského. Tomu porodila pravděpodobně tři děti, přitom roku 1302 je již doložen její pobyt v Praze, kam snad měla přijet s jedním miminkem (není ovšem známo, kam se podělo). Stala se abatyší u sv. Jiří na Hradě, kde žila až do své smrti roku 1321.
Z jejího podnětu vznikl Pasionál abatyše Kunhuty, snad to bylo také jejím vlivem, že Eliška Přemyslovna, její neteř a pravděpodobně jakási "náhradní dcera" měla snad vstoupit do kláštera...

Blažena, Viléma, Vilemína èi Felix?

Napsal: 31 bře 2007 17:05
od acoma
V roce 1300 proběhl v Miláně zajímavý inkviziční proces. Podle výpovědí tehdejších svědků přišla se svým synkem před desítkami let do Itálie paní Viléma či Vilemína (Guillelma, Guilemina), původně prý zvaná Felix, česky asi Blažena. Matkou této paní měla být Konstancie a její otec a bratr měli být králi.

Okolo paní Blaženy vznikl okruh lidí, kteří byli přesvědčeni o její svatosti či přímo božskosti. Zemřela v r. 1281 a tělo zesnulé odnesli příznivci do cisterciáckého opatství v Chiaravalle a slavnostně pohřbili a uctívali tak dlouho a vytrvale (údajně ji ztotožňovali s Duchem svatým), až přilákali pozornost Svaté inkvizice. Několik "fanoušků" skončilo v plamenech a nebohá Blažena byla dokonce exhumována a pro jistotu upálena taky.

Do Milána mohla Blažena dorazit zhruba v r. 1260 neznámo odkud. Dva z jejích přátel chtěli prý informovat českého krále o smrti příbuzné, ale zrovna žádného nezastihli - byla tu právě "zlá léta". Zbytek královské rodiny o Blaženě - Vilémě asi nic nevěděl nebo vědět nechtěl....

Napsal: 31 bře 2007 23:30
od Viola
Podle mě je to blbost - myslím, že to byla taková Lžiblažena... Není o ní jediný důkaz, jenom to, že ona toto o sobě prohlašovala.

Napsal: 31 bře 2007 23:39
od acoma
No, ale zase z toho prohlasovani asi nic moc nevytezila, myslim. Narozdil treba od Waldemara o par desitek let pozdeji.:)

Napsal: 31 bře 2007 23:50
od Viola
acoma píše:No, ale zase z toho prohlasovani asi nic moc nevytezila, myslim. Narozdil treba od Waldemara o par desitek let pozdeji.:)
Třeba proto, že se "nehodila nikomu do krámu" tak jako Waldemar Karlovi. :wink:

Napsal: 31 bře 2007 23:53
od acoma
V tom s Tebou musim jedine souhlasit, ale pro jistotu bychom pripadne povidani o Waldemarovi a jeho výhodnosti pro jisteho panovnika mely kvuli Velkému bratrovi psat do oddilu Karlova, ze? :wink: Proc by to nemohla byt Premyslovna?

Napsal: 01 dub 2007 00:01
od Viola
Podle mě to, že někdo o sobě prohlašuje, že je dcerou českého krále, ještě nic nedokládá... Říkám si, že kdyby měla nějaký problém třeba s rodinou, a proto uprchla do Itálie, pořád tu byla Anežka s jejím klášterem, která by ji jistě vřele přijala.

Napsal: 01 dub 2007 00:02
od acoma
No třeba Anežka zas nebyla tak svatá... :wink:

Napsal: 05 dub 2007 09:54
od Ježek
Proč by nemohla být dcerou českého krále? Jak píše Žemlička v Přemyslovcích, ještě Přemysl praktikoval vládu z koně a nějaká selka mohla pod srdcem nosit královského bastarda dřív než se nedála z vzádné návštěvy obci.
U Přemyslovců mnoho levobočků neznáme a to jich muselo být nespočítaně za knížectví a počátků království.

Napsal: 05 dub 2007 10:50
od Viola
Ježek píše:Proč by nemohla být dcerou českého krále? Jak píše Žemlička v Přemyslovcích, ještě Přemysl praktikoval vládu z koně a nějaká selka mohla pod srdcem nosit královského bastarda dřív než se nedála z vzádné návštěvy obci.
U Přemyslovců mnoho levobočků neznáme a to jich muselo být nespočítaně za knížectví a počátků království.
No to mohla, ale pokud vím, tak se uvádí, že byla dcerou českého krále a české královny...
Ale možná je to zase jenom dedukce a nakonec opravdu mohla být Přemyslovým levobočkem.