Václav II.

Dějiny od roku 1197 do roku 1378 (smrt Karla IV.) - Přemyslovští králové od Přemysla Otakara I. až k Václavu III., první Lucemburkové (Jan a Karel). Světové dějiny v 13. a 14. století

Moderátoři: elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Václav II.

Nový příspěvek od acoma »

Nevím, jak ho uvést na scénu, ale mám pocit, že bychom ho neměli obcházet. Zatím se tu řešil jen okrajově, což si myslím, je škoda. A? už ho někteří rádi mají či nemají, rozhodně byl synem svého otce. :wink: Bojovníkem sice nebyl, ale pár tažení se zúčastnil a vlastně celý život bojoval sám se sebou. Se svými strachy a děsy a s otcovým stínem. Byl králem českým a pak i polským, získal pro syna korunu uherskou a zemřel ve chvíli svého největšího rozmachu. Když si vzpomeneme v jakých podmínkách začínal... Řekla bych, že byl schopným politikem a stratégem a dobrým panovníkem. Král český a polský, Václav II. určitě nebyl jednoduchý a lehce pochopitelný člověk.
Obrázek
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Václav II.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

acoma píše:Nevím, jak ho uvést na scénu, ale mám pocit, že bychom ho neměli obcházet...
Neměli, o tom není pochyb. Je to významná osobnost našich dějin, důležitý představitel rodu Oráčova. Je vůbec s podivem v souvislosti s poručníkováním a "výchovou" Oty Braniborského, že byl až tak úspěšným panovníkem...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

oslava Václava II.

Nový příspěvek od Ježek »

Dle mého soudu, byl Václav II. jeden z největších Přemyslovců.
Přes bolestné mládí, které ho výrazně poznamenalo (bál se koček, bouřek, a nesnášel hlahol zvonů) byl silný panovník, tedy krom regenství Záviše, který vládl za mladého Václava.
Nedokázal si sice "zkrotit" českou šlechtu, která se začíná ustavovat jako stav, ovšem nedostal se s ní do významnějšího konfliktu, který by ho něco stát. Nezaložil ale univerzitu, kterou plánoval a pro odpor šlechty ji nezaložil. Jako ostatní cíle Přemyslovců je završil český král Karel I. Šikovně se spojil se šlechtou ve vnější expanzi - úřad starostů v Polsku. Paradoxně toto Přemyslovce stálo Polsko.
Devizou Václava je využití nerostného bohatství k zvýšení prestiže a prodloužení hranic českého království. Z Čech se nejdříve stalo ekonomické imperium a posléze i politické. Za zmínku stojí dokonalá organizace dolování v Kutné Hoře (zákoník Ius regale montanorum - který položil právní základy dolování v Evropě), trochu horší živelné "zakládání" Kutné Hory, která dostala práva až posléze. Využil stříbra a začal razit kvalitní minci (nejkvalitnější v regionu) Pražský groš. Invazí do Polska vytvořil zajímavý, ale nestabilní konglomerát (nemluvě o Uhrách) a díky posledním 2 jmenovaným obchodní prostor - napojení na trasu sever - jih přes Krakov. Za zmínku stojí povstání krakovských měšt´anů v roce 1311, kteří chtěli připojit Polsko (Krakov) k našemu království.
Největší korunovace v Evropě, jejíž ohlasy se vyskytly až v Lotrinsku.
Podporoval církev založením Zbraslavského kláštera. Dalimilem je kritizován jako král - klerik. Na svém dvoře udržoval přední umělce minnesängry (taky kritizován Dalimilem).
Když v roce 1305 umíral, byl to král, který toho dokázal tolik, že se nikdo nepozastavoval nad tím, že umírá v 43 letech.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Nesmíme tak moc věřit Zbraslavské kronice, která kdyby to šlo, by Václava ihned kanonizovala. Nicméně za přispění dobrých rádců ( Záviš, Gebzenštejn, bamberský biskup Arnold..) to byl skutěčně jeden z našich nejúspěšnějších (slovo nejlepších bych tam rozhodně necpala) panovníků. Rozebírali jsme tady jeho neradostné dětství. Což nepochybně bylo, ale o nějakém týrání ze strany Oty nemůže být řeč ( jistě by netýral nesmírně cenného zetě římského krále). Psychická trýzeň ale udělala své. Zajímá mě jiná věc. Co chůva, to dle mně byla pro dítě té doby víc než matka. Buď už byl Václav považován za "dospělého" nebo někde musela být. Myslím v době jeho internace. K hodnocení Václava se připravím, tenhle příspěvek berte jako, že si testuju půdu.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše:Nesmíme tak moc věřit Zbraslavské kronice, která kdyby to šlo, by Václava ihned kanonizovala. Nicméně za přispění dobrých rádců ( Záviš, Gebzenštejn, bamberský biskup Arnold..) to byl skutěčně jeden z našich nejúspěšnějších (slovo nejlepších bych tam rozhodně necpala) panovníků.
Jistě, že kanonizovala Václava II; ale co je na tom špatně? Že vlivy václavské gotiky díky podpoře umění, které bylo v rukou církve, byly znatelné v Polsku a možná i jinde.

Proč by nebyl jeden z nejlepších? Na jeho impériu a cílech stavěl Karel IV.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:....
Jistě, že kanonizovala Václava II; ale co je na tom špatně?
Třeba to,že kanonizovat můžeme někoho, kdo se nejen zasloužil o podporu církve a umění (což Václav nepochybně splnil) ale také kdo žil příkladný život, což byla nepochybně sv. Zdislava a sv. Anežka česká (s lehkými pochybnostmi) ale rozhodně to nebyl Václav II. ( i kdybych mu nakrásně prominula Záviše). To bychom mohli kanonizovat i Alžbětu Richenzu, která přesně šla ve šlépějích svého prvního muže Václava. Já bych to ale nedělala.
Ježek píše: Že vlivy václavské gotiky díky podpoře umění, které bylo v rukou církve, byly znatelné v Polsku a možná i jinde.

Proč by nebyl jeden z nejlepších? Na jeho impériu a cílech stavěl Karel IV.
S jeho stříbrem z Hor Kutných se nejen mohl stát základním kamenem pro říši Karla IV., mohl se stát i římským králem, (dávno před Karlem), kdyby o to stál .... No musím přiznat, že politik to byl (dle mého soudu) vynikající, přesto tu kanonizaci - NIKDY
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Nový příspěvek od Ježek »

elizabeth píše: S jeho stříbrem z Hor Kutných se nejen mohl stát základním kamenem pro říši Karla IV., mohl se stát i římským králem, (dávno před Karlem), kdyby o to stál .... No musím přiznat, že politik to byl (dle mého soudu) vynikající, přesto tu kanonizaci - NIKDY
No král po smrti Rudolfa - těžko říct. Já bych řekl, že neměl tolik mocných spojenců v říši. Tou dobou nebyl tolik ani doma silný - stříbrná doby měla teprv přijít. Ovšem ale vsadil na špatnou kartu Adolfa Nassavrského.
Určitě si nezasloužil kanonizaci, ale o českou církev se určitě zasloužil
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

kanonizace?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

Z Elisabethiných slov je slyšet skoro averze ke zbraslavské kronice. Budiž, ani se jí nedivím, když stojí "na druhé" straně. :D Ale s onou kanonizací mám dojem, že zacházíte do oblasti, pro kterou Ježek zavedl krásný příměr - paralelní historie.... :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: kanonizace?

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:Z Elisabethiných slov je slyšet skoro averze ke zbraslavské kronice. Budiž, ani se jí nedivím, když stojí "na druhé" straně. :D Ale s onou kanonizací mám dojem, že zacházíte do oblasti, pro kterou Ježek zavedl krásný příměr - paralelní historie.... :(
Máš pravdu v obou případech, ale s kritikou Zbraslavské kroniky nejsem jedina, začal s ní již Palacký... Té diskusi o kanonizaci bych nechala. Co si myslíte v té otázce té Václavovi neznámé chůvy, vy jste mi to zcela přešli?
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: kanonizace?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:... Co si myslíte v té otázce té Václavovi neznámé chůvy, vy jste mi to zcela přešli?
Doporučil bych Ti zejména kroniky. :D V tom jsou sdílné. Ale aby´s nebyla zklamaná, až zjistíš jméno neznámé osoby, třeba nějaká Cecílie nebo Dorota...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: kanonizace?

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:... Co si myslíte v té otázce té Václavovi neznámé chůvy, vy jste mi to zcela přešli?
Doporučil bych Ti zejména kroniky. :D V tom jsou sdílné. Ale aby´s nebyla zklamaná, až zjistíš jméno neznámé osoby, třeba nějaká Cecílie nebo Dorota...
V jmenech bych kroniky zajiste z prekrucovani fakt nevinila. V kronikach jsem zatim hledat nestacila, ale z knihy pani Gabriely V. Sarochove - Radostny udel vdovsky ,vyplyva, ze Vaclava minimalne na Bezdez provazela chuva. Vaclav tuto zenu miloval, v budoucnu se k ni hlasil, materialne ji zabezpecil. Mozna po ni Vaclav pojmenoval dceru Elisku, takove jmeno se v rodine predtim nevyskytovalo. Kazdopadne mu aspon na Bezdeze(u) pomahala mirnit detske utrapy, at uz byly psychicke nebo dusevni. Pani Sarochova tam ma dost svych psychologickych rozboru a dedukci( s nimiz si mnohdy dovoluji nesouhlasit) a zadne odkazy v textu, pouze v zaveru prameny, edice pramenu + pouzitou literaturu, tak doufam, ze tohle o chuve vycetla z nich. Ja pokracuji v hledani. Kdyby nekdo z vas neco nasel, prosim, prispejte mi informacemi.
Uživatelský avatar
Przemysl de Nyestieyky
Král
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 čer 2006 15:05
Bydliště: in Alta civitate
Been thanked: 1 time

Re: kanonizace?

Nový příspěvek od Przemysl de Nyestieyky »

elizabeth píše:...Mozna po ni Vaclav pojmenoval dceru Elisku, takove jmeno se v rodine predtim nevyskytovalo....
A já myslel, že pro tuto dobu vč. Přemyslovců to bylo jméno poměrně frekventované...? (Eliška, Alžběta, Elisabeth...)
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: kanonizace?

Nový příspěvek od elizabeth »

Przemysl de Nyestieyky píše:
elizabeth píše:...Mozna po ni Vaclav pojmenoval dceru Elisku, takove jmeno se v rodine predtim nevyskytovalo....
A já myslel, že pro tuto dobu vč. Přemyslovců to bylo jméno poměrně frekventované...? (Eliška, Alžběta, Elisabeth...)
Ono se toto jmeno zacalo objevovat az o neco pozdeji s vlnou zajmu zrejme o svetici Alzbetu Durynskou, nechaly se tak pojmenovat pri korunovaci Richenza Polska i Viola Tesinska. Ale rikali jsme si zde, ze tenkrat tech 10 let nebylo az zas tak mnoho, jako dnes, zkusim popatrat. Nicmene tu chuvu nezavrhujme. A Premku, klidne mohla byt i Dorota, vzdyt i Goete psal jakehosi Hermana a Doroteu. :) :D
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3974
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Chùva

Nový příspěvek od Ježek »

S nějakými city to bylo u panovnických rodin těžké. Mladý chlapec byl zaslouben s cizí princeznou, která mohla být dost ošklivá a pak jen rodila děti s modrou krví. A oba si sháněli milence. Václav toho asi mnoho s matkou neprožil a chůva mu byla matkou.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Chùva

Nový příspěvek od elizabeth »

Ježek píše:S nějakými city to bylo u panovnických rodin těžké. Mladý chlapec byl zaslouben s cizí princeznou, která mohla být dost ošklivá a pak jen rodila děti s modrou krví. A oba si sháněli milence. Václav toho asi mnoho s matkou neprožil a chůva mu byla matkou.
To mi mluvis zcela " z duse" proto tady tu chuvu tak prosazuji. To, ze Vaclava opustila na Bezdezu matka Kunhuta mohlo byt pro nej blbe, ale ne katastofa. To se ho pak asi do Berlina, Spandavy a Drazdan odvezl Ota bez chuvy a upne samotneho, bylo mnohem horsi a me nuti, abych se na Vaclava divala shovivave, pokud se mu v zacatcich panovani povedlo udelat neco, co nemel. On se toiz opravdu bal a nejen kocek a bourky. Ale s nejvetsi pravdepodobnosti i zrady nejblizsich. Navic za vetsinou jeho rozhodnuti v letech 1288 -1292, ktera nebyla uplne koser, vidim Rudolfa. Horsi je treba to, ze se pomstil v Polsku bratrum Zavise a nechal je opozdene "popravit". V tom mohl byt vliv Rudolfa, ale rozhodnuti bylo jednoznacne Vaclavovo.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Václav Záviš.

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Ještě bych se chtěl malinko zastat Václava v tom, jak se odklonil jednou pro vždy od Záviše. Chci zdůraznit, že k tomu nedošlo v náhlém hnutí mysli ani ze dne na den. Bylo to po delším rozhodování. Co, nebo kdo měl vliv na toto Václavovo rozhodnutí, je věc jiná...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Václav Záviš.

Nový příspěvek od elizabeth »

Jiøí Motyèka píše:Ještě bych se chtěl malinko zastat Václava v tom, jak se odklonil jednou pro vždy od Záviše. Chci zdůraznit, že k tomu nedošlo v náhlém hnutí mysli ani ze dne na den. Bylo to po delším rozhodování. Co, nebo kdo měl vliv na toto Václavovo rozhodnutí, je věc jiná...
Jiste, ze k tomu nedoslo ze dne na den. Doslo k tomu za Zavisovi nepritomnosti. Z hlediska sveho osamostatneni to Vaclav udelat nekdy musel, protoze panovnik a dospely, nemuze mit, ted se omlouvam za ten vyraz, neustale za zadkem prvniho radce, nebo regenta. Nebot regentstvi je vlada v nezletilosti. Zavis doplnil u Vaclava vse, co bylo zanedbano pobytem v Braniborech v internaci, vcetne pripravy na samostatnou vladu. Zavis, kdyz hledal podporu v Uhrach, pri svem tretim snatku, bylo to za ucelem vymaneni se z prohabsburske politiky pro cesky stat, ale take proto, ze vedel, ze se Vaclav osamostatnit musi. Snad se pak chtel starat o sve mladsi syny. Zasahlo neco zvenci, mozna Rudolf a jeho stranici, ktere rozbilo dosud korektni vztahy Zavise a Vaclava. Porad si myslim, ze se Vaclav Zavise mohl "zbavit" elegantneji. Pokud je pravda, ze se ho zbavil pro vymenu Zavisova vychodoceskeho uzemi s Fridrichem Clemensem za "pozehnani" Rudolfova, je to osklive a krajne nerytirske. Nevim, co za veci Rudolf a spol. (biskup Tobias, kralovna Guta) Vaclavovi navykladali, mozna podrzeli Zavise ve Svojanove zamerne, aby nemohl Vaclavovi nic vysvetlit a na Prazsky hrad ho nechali prijit, az jiz meli Vaclava "protizavisovsky" zpracovaneho natolik, ze se nenecha jiz svym nevlastnim otcem ovlivnit.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Tak mě napadá, že třeba Václava v období Závišovy nepřítomnosti jistě naukávali a snažili se Falkenštejna očernit, ale soudím podle následujícího období, že možná žák přerostl svého mistra. .. Od lásky je k nenávisti jen malý krůček. Anebo to byl chladný kalkul, kdy Václav věděl, že se Záviše zbavit musí a vyřešil to takhle. Teď nevím, jestli je moje úvaha aspoň trošku srozumitelná. V každém případě tím chci říct, že Václav měl sice rádce, ale věci si rozhodoval sám. A výčitky svědomí jsou elegantním motivem pro založení kláštera.
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Nový příspěvek od elizabeth »

acoma píše:Tak mě napadá, že třeba Václava v období Závišovy nepřítomnosti jistě naukávali a snažili se Falkenštejna očernit, ale soudím podle následujícího období, že možná žák přerostl svého mistra. .. Od lásky je k nenávisti jen malý krůček. Anebo to byl chladný kalkul, kdy Václav věděl, že se Záviše zbavit musí a vyřešil to takhle. Teď nevím, jestli je moje úvaha aspoň trošku srozumitelná. V každém případě tím chci říct, že Václav měl sice rádce, ale věci si rozhodoval sám. A výčitky svědomí jsou elegantním motivem pro založení kláštera.
Zavis byl jeste pozustatek Premyslovych rytirskych casu. Vaclav se ucil nejen od Zavise ale (a hlavne take) od Rudolfa. Myslis, ze i tam prerostl sveho mistra?
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1044
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Jasne, Vaclav II. byl pekne praskanej pan diplomat.:)))
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů