Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 27 říj 2020 04:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Pøi sestavování rejstøíku klást dùraz na:
známé osobnosti  11%  [ 2 ]
ménì známé osobnosti (regionální šlechta)  22%  [ 4 ]
døívìjší osoby  11%  [ 2 ]
pozdìjší osoby  0%  [ 0 ]
èeské osoby  17%  [ 3 ]
cizí osoby  0%  [ 0 ]
celkovou obsáhlost  17%  [ 3 ]
podrobnost jednotlivých osob  22%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 18
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 12:39 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
elizabeth píše:
Chybi mi tam kuprikladu Zavis z Falkenstejna :) , Jindrich z Lipe, Hynek z Dube, Jindrich z Rozmerka, Vilem z Landstejna a vubec 13. stoleti konec a 14. stoleti zacatek. Rozmberky a Landstejny prenecham povolanejsim ( Landstejn), ale ten zbytek si mohu vzit na starost. Zavis by mohl jit rychle, na zbytek budu potrebovat kratkou pripravu. A co cesti kralove? Lakaji me Premyslove Otakarove, psali by se mi dobre. Je mozne mi tyto osoby ( spis osobnosti) sverit?

Urèitì...

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:11 
Vévodkyně

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Przemysl de Nyest. píše:
Všiml jsem si nových jmen v rejstøíku osobností od Tekly. Dobrá práce (pøestože to je pro mne období vzdálené tak, že tam ani nedohlédnu :D ), ale myslím že tam je vnesen i jeden nový zajímavý prvek - Tekla na konci profilu osobnosti uvádí rodinou vazbu té osoby tak trochu "indexovì" - (pro pø.: manželka:...
dìti:....
)

dik za pochvalu :) prevzala jsem to z nemeckych genealogickych stranek - jak rikas, zprehlednuje to vyhledavani... btw je dobre take na uvod uvadet jmena rodicu - tady by bylo super to, co rika jezek - kdyby to bylo provazane odkazy - snadno se tak listuje v jednom rode... jeste mne napada, ze by se to mohlo seskupovat podle rodove prislusnosti - napr. nejstarsi premyslovci a pak ruzne jejich vedlejsi vetve...a jine rody - lucemburkove...atd...

Předmět příspěvku: Re: èí je které heslo.
PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:26 
Král

Simka píše:
...zda by bylo možné zaøadit i panovnici Marii Terezii.
Obávám se, už to vyboèuje z rámce støedovìku... :(
Ostatní píše:
(Bylo toho spousta... co ostatní øekli) :D
Jinak, v tìch zlepšeních jste se rozjeli, jak tak na to koukám. :D Ale aby pak na takový "obyèejný" rejstøík nebyly potøeba extra web stránky... :lol:
Zajímavé jistì bude, jestli na to dojde... (až admin Ježek pohne s tou animací :lol: ) až budou na stránkách i rodokmeny a to nejenom tìch nejslavnìjších, ale i regionální šlechty.
Já se zastávám právì jí (region.šlechty), jelikož kdo se zabýval nìèím specifickým, jistì ví jak nároèné je hledání informací -- na internetu nehrozí je najít. Oproti tomu o nejslavnìjších panovnících a notoricky známé šlechtì psal už kde kdo, aniž by za nimi stály nìjaké vìdomosti... :(

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:26 
tím, èím je

Tekla píše:

jeste mne napada, ze by se to mohlo seskupovat podle rodove prislusnosti - napr. nejstarsi premyslovci a pak ruzne jejich vedlejsi vetve...a jine rody - lucemburkove...atd...

Tady bude problém, když nìkdo chce hledat podle napø.: èeských panovníkù,
na druhou stranu, lze u vládcù napsat pøedchùdce i nástupce ( a taky to odkazem provázat).
Teď píšu Bøetislava II. Pak se nejspíš vrhnu na moravské Pøemyslovce (nebude od vìci vytvoøit další rodokmen -je to tu dost zamotaný, ty pøíbuzenské vazby). Co myslíte, padne hranice 50 lidí, do konce tohoto týdne? :)

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:31 
Král

Ježek píše:
Co myslíte, padne hranice 50 lidí, do konce tohoto týdne? :)
Myslím že ne, jelikož je konec týdne už na dohled. Ale mám témìø pøipravenýho jednoho polopøemyslovce, :D ...snad mi ho nìkdo nevyfoukne? :shock:

Předmět příspěvku: Re: èí je které heslo.
PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:35 
tím, èím je

Przemysl de Nyestieyky píše:
Zajímavé jistì bude, jestli na to dojde... (až admin Ježek pohne s tou animací :lol: ) až budou na stránkách i rodokmeny a to nejenom tìch nejslavnìjších, ale i regionální šlechty.
Já se zastávám právì jí (region.šlechty), jelikož kdo se zabýval nìèím specifickým, jistì ví jak nároèné je hledání informací -- na internetu nehrozí je najít. Oproti tomu o nejslavnìjších panovnících a notoricky známé šlechtì psal už kde kdo, aniž by za nimi stály nìjaké vìdomosti... :(

Nebudu nic nalhávat systém v rejstøíku je v katastrofálním stavu, povìtšinou mojí nedùsledností, na novém hostingu se na to vrhnu, i když to nebude jedna z tìch nejpøednìjších priorit (Ale pøed novým (dalším) designem).
Já to vidím takhle: Je urèitì super tady mít konkrétní informace, které jdou špatnì najít v literatuøe (neexistuje tøeba kniha vìnovaná šlechtici, který tady je - vždy to je nìjaká obecná literatura, kde je o nìm zmínka, v jiné literatuøe je o nìm zmínka jinaèí). Ale mìly by tady být i základní postavy a informace o nich (èestí vládci, notorická, notorický známá šlechta). Já zatím jsem psal èásteènì základní osoby, ale i zajímavìjší a ménì významné osoby mojí doby (Dìpolti)

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:36 
tím, èím je

Ježek píše:
Co myslíte, padne hranice 50 lidí, do konce tohoto týdne? :)
Myslím že ne, jelikož je konec týdne už na dohled. Ale mám témìø pøipravenýho jednoho polopøemyslovce, :D ...snad mi ho nìkdo nevyfoukne? :shock:

Jana Volka?

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:48 
Král

Ježek píše:
jednoho polopøemyslovce, :D ...snad mi ho nìkdo nevyfoukne? :shock:

Jana Volka?
Jana jo, ale jinýho... :D
Parricidu (ale nikomu to neøíkej). :lol:

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 14:55 
tím, èím je

Ježek píše:

Jana Volka?

Muž, který zastavil na zhruba 200 habsburskou expanzi.

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006 15:15 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Ježek píše:
Ježek píše:

Jana Volka?

Muž, který zastavil na zhruba 200 habsburskou expanzi.
Kdybys rekl, ze polohabsburka a polopremyslovce, tak se nikdo dal neptal. Kdy bude umisten na strankach? Tesim se, zajima mne. Clovek, jenz mel pravo na cesky trun, mozna vic nez vsichni, co na nem v tu dobu, co zil drepeli, sedeli nebo o nej bojovali. Pekny vyber. Ja si pripravim jeho dedecka z matciny strany.

PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 09:17 
Král

elizabeth píše:
Kdybys rekl, ze polohabsburka a polopremyslovce, tak se nikdo dal neptal...
To je právì to, on je podle otce pøíslušníkem rodu Habsburkù, ale z poloviny krve Pøemyslovec, o èemž se témìø nemluví, pøestože, jak øíkáš, mìl právo na trùn možná vìtší než ti co se plížili s vlèími slinami kolem. Navíc, jak pøedestøel Ježek, nezasadil "ránu dýkou do srdce" pouze svému strýci, ale notnì ochromil Habsburskou rozpínavost. Soudobý èeský pohled na nìj vùbec nebyl negativní, dokonce byly tendence jej "heroizovat".
Navíc u Habsburkù byl jako páté kolo u vozu, kdežto v èechách se cítil víc doma, kde také i vyrùstal a tím se mu èechy opravdu staly domovem. Tudíž já ho považuji, stejnì jak se on tak více cítil, jako Pøemyslovce, pøestože se ženská rodová linie bere v genealogii až druhotnì. :)

Předmět příspěvku: Jan strýcovrah
PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 09:28 
tím, èím je

Abych øekl pravdu, témìø nic o nìm nevím, krom jeho èinu.
A abych byl vìcný, kam si pøedstavuješ, že ho dáš, do jaký skupiny? Pøemyslovci?

Předmět příspěvku: Re: Jan strýcovrah
PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 10:14 
Král

Ježek píše:
..kam si pøedstavuješ, že ho dáš, do jaký skupiny? Pøemyslovci?
Taky jsem se chtìl o tom s Tebou poradit, protože jsem myslel, že mezi Pøemyslovci je nevhodné mít Habsburka, který opravdu je, a u šlechty se zase nehodí mít èlena panovnického rodu. Já bych možná byl pro ostatní vládce. Ale on nemìl pøíležitost k vládnutí - snad to není na závadu...?

Předmět příspěvku: Re: Jan strýcovrah
PříspěvekNapsal: 27 říj 2006 10:21 
tím, èím je

Ježek píše:
..kam si pøedstavuješ, že ho dáš, do jaký skupiny? Pøemyslovci?
Taky jsem se chtìl o tom s Tebou poradit, protože jsem myslel, že mezi Pøemyslovci je nevhodné mít Habsburka, který opravdu je, a u šlechty se zase nehodí mít èlena panovnického rodu. Já bych možná byl pro ostatní vládce. Ale on nemìl pøíležitost k vládnutí - snad to není na závadu...?

U nás byl v 12.st. Dux Bo(h)emorum, každý žijící Pøemyslovec, takže bych ho dal do ostatních vládcù. Jen teda nìkterý dux boemorum, zrovna trávil svùj život ve vìzení :)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04 pro 2006 19:14 
Vévodkyně

Has thanked: 32 times
Been thanked: 5 times
Acomo, ten Jesek z Falkenstejna vypada dobre. Jen je tam to, ceho jsem se ja obavala: : neni jiste, nevime jiste, da se predpokladat, neni znamo. To je presne ono, ceho se obavam. Vse co souvisi se Zavisem je nekde v tehle rovine. A to nechci diskutovat o tom, co se domnivame, ze vime ( z kronik apod). Uroven Tveho prispevku v rejstriku to ale nesnizuje, je moc hezky. Ja ihned pote co na vsechny, kterym jsem slibila dalsi cast pribehu o Alzbete Bathory, ho poslu, se vrham na clanek o Zavisovi. Doufam, ze me pak zase nevytoci nekdo, kdo se pod svuj prispevek ani nepodepise ;) . A ted uz tam ten smajlik dam.

PříspěvekNapsal: 17 pro 2006 22:01 
tím, èím je

Protože jsem se rozhodl zpracovávat nyní do rejstøíku moravské Pøemyslovce, zaèal jsem tím, který z Bøetislavových synù nebyl knížetem, jen údìlníkem.
No, ale nevím, zda to vùbec do rejstøíku dávat. Držím se faktù, ale polovina textu jsou otázky, nejasnosti a moje vývody...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17 pro 2006 22:03 
Královna

Been thanked: 4 times
Dej to tam. Rozšíøíš nám obzory. :wink: PS. nic nikdy není zcela jisté.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26 pro 2006 21:49 
tím, èím je

Rozvíøím vody ohlednì rejstøíku. Už ted´ tam je mnoho lidí bez predikátu, øady Pøemyslovcù a rád bych i Piastovcù. Øazení v seznamu není úplnì OK, napadlo mne do kolonky predikát psát Pøemyslovec. Logictìji by se tak lidi øadili, bylo by to víc podle abecedy. I když to není úplnì solidní øešení, pomùže to pochytit èásteènì rodiné svazky. To u šlechty celkem platí. Co stejný predikát, to nìjaký vnuk.

Předmět příspěvku: Predikáty
PříspěvekNapsal: 27 pro 2006 11:12 
Král

Ježek píše:
... I když to není úplnì solidní øešení, pomùže to pochytit èásteènì rodiné svazky. To u šlechty celkem platí. Co stejný predikát, to nìjaký vnuk.
Ano, Ježku, na tom by nìco mohlo být...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28 pro 2006 17:15 
Královna

Been thanked: 4 times
Ok. :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina