Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 27 kvě 2020 22:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19 črc 2013 09:37 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Naše stránky jsou nyní spíš časopis, kde je čím dál víc (subtilnějších informací), a zaměřuje se tak na čím dál víc vzdělanější zájemce. Zároveň chybí základní systematická kostra, kdy se laik bez mnoha klikání doví, co to ten středověk byl, kdy probíhal a co všechno se stalo.

Proto bych chtěl uskutečnit několik nápadů

- sekci (přesné technické možnosti se musí ještě promyslet) referátů pro SŠ (nápad Mirky). Tím by se vyřešil i problém s kontroversními články
- článek, kde budou nejdůležitější data českých dějin a pochopitelně i odkazy na detailnější články, které k tomu máme.
- rozcestník na úvodní stránce typu Jste tu poprvé, kde by byl kratičké povídání, co tu máme (články, rejstříková hesla, seznamy (i to výše), fórum).

Co vy na to? Napadá vás ještě něco?

Příští víkend bych začal dělat ta data.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: 19 črc 2013 10:04 
Královna

Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Bezva nápad. :)
Když už jsme u toho, možná bychom mohli překopat celou tu úvodní stránku. :) Třeba teď mi to přijde trochu zmatené - nejdřív rubriky (ty se týkají jen článků), potom obecné menu. Udělala bych to tak, že bych doprostřed pod to logo dala nějaké to uvítání, o kterém jsi mluvil, s tím, co tu všechno máme, a pak kalendář. První menu, na které by návštěvníkům padl zrak, by se imho mělo týkat základního rozdělení toho, co tu máme. Výhledově tedy:
1. základní informace o historii
2. referáty
3. články
4. rejstřík osob
5. seznamy (?) - tady by byli biskupové a panovníci (třeba časem i jiných států)

Pak by asi bylo potřeba vyřešit nějak i ten rejstřík osob - některé osoby totiž máme i v článcích, ale v rejstříku se neobjevují.

PříspěvekNapsal: 19 črc 2013 10:11 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times
Viola píše:
Když už jsme u toho, možná bychom mohli překopat celou tu úvodní stránku. :)
Tomu se nebránim.

Jinak zajímavý postřehy. Kalendář by šel smrsknout tím, že se zruší mezery mezi řádky.

PříspěvekNapsal: 21 črc 2013 18:14 
Panoš

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Vezmu to trochu oklikou, delší dobu jsem historii flákal a věnoval se kaprařině. Rybolov jako takový má své stránky (www.mrk.cz), proč to píši? Na této stránce je vše co se rybařiny týče, od vybavení, různé techniky lovu, přes závody, akce, obchody, prostě všechno. A stránka má tisíce přístupů za den, mimo jiné živí tým lidí a to velice slušně. Byť se to může zdát divné přirovnání, myslím si, že historie podobné stránky postrádá. E-stredovek je co se týče úrovně zatím top co jsem našel, ale umím si představit mít pohromadě kvalitní web, který by obsahoval jak sekce historie, rozdělené na podskupiny, tak sekci historického šermu dále dělenou na třeba scéniku, bloss, botn, kunst. Místo by bylo i pro rekonstrukci života, oděvy, zbraně, kuchyně,...atd. Rád bych se podíval na kulturní akce výstavy, ale kde je hledat? Navíc co se týče hradů a jiných staveb, castles.cz a hrady cz, to je slabota. Bylo by to pěkné, kdyby takto komplexní stránky byly. Možná jsem přestřelil, ale tohle mi chybí. Navíc si myslím, že občanské sdružení s jedním zaměstnancem by bylo schopno toto ukočírovat a ani by nepotřebovalo dotace. Příjem z reklamy by byl dostatečný. :D

PříspěvekNapsal: 21 črc 2013 22:07 
Král

Been thanked: 12 times
Můžu se zeptat, proč jsou podle tebe hrady.cz slabota?

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 06:20 
Panoš

Zany
Třeba fotogalerie a velikost fotek a nějak mi nesedí to zpracováni. Castles.cz se mi líbí víc, ale tam chybí víc objektů než u hrady.cz

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 09:02 
Královna

Na Hradech se mi líbí, že na nich najdu prostě úplně všechno. Je fakt, žefotky se otevírají každá v jinak velkém okně (podle velikosti a orientace fotky), což může být trochu uživatelsky vopruz, ale jinak dobrý.

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 18:16 
Král

Viola: Fotky můžeš otvírat dvěma způsoby, buď klikneš na titulní a otevře se ti samostatné okno, které se resizuje podle velikosti fotky - někomu to právě vyhovuje, někomu jak vidno ne. Druhá možnost je odkaz "galerie obrázků", tam vidíš všechny náhledy najednou a fotky můžeš prohlížet přes skript v jednom okně.

Bastard: velikost fotek - zdají se ti moc malé? zpracováni - co ti na něm nesedí, buď trochu konkrétnější, když to budou rozumné připomínky, dá se s tím leccos dělat

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 19:29 
Královna

Zany píše:
Viola: Fotky můžeš otvírat dvěma způsoby, buď klikneš na titulní a otevře se ti samostatné okno, které se resizuje podle velikosti fotky - někomu to právě vyhovuje, někomu jak vidno ne. Druhá možnost je odkaz "galerie obrázků", tam vidíš všechny náhledy najednou a fotky můžeš prohlížet přes skript v jednom okně.

Aha, to mě nikdy nenapadlo, dík. :)

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 20:43 
Panoš

Zany
Přijde mi, že Hrady jsou spíš o turistice. Castles se mi líbí víc grafikou, ale je pravda, že informací je tam míň a spoustu menších sídel jim tam chybí. Problém je v tom, že když člověk hledá nějaký perličky, tak se nezavděčí nikdo. Je dobře, že tady tyto stránky jsou. U Castles se mi třeba líbí to, že tam jsou rekonstrukce, ty jsem na Hradech nenašel.

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 21:04 
Král

rekonstrukcí máme spousty, i takových, které vytvořili přímo přispěvatelé, takže je jinde nenajdeš. Jestli dobře vidím, tak poslední přidané místo tam mají Dršťka, v dubnu loňského roku, takže celkem žádný vývoj

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 21:39 
Panoš

Zany
Ano asi jim to trochu vázne.

PříspěvekNapsal: 22 črc 2013 22:36 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Tohle by patřilo asi do jiného tématu, ale připojím svůj názor.
Osobně si myslím, že Castles mají odbornější zpracování objektů, ale ani tam samozřejmě detailní perličky nenajdeš. Nevím, kolik lidí za Castles stojí, znám osobně jediného a ten už 2 roky pracuje ve prospěch našich hradů naplno jinak a jinde. Asi i proto jsou stránky neaktualizované už delší čas. Navíc obsahují relativně "málo" objektů. Myslím, že tenhle projekt usíná...
Hrady mají popularizační a turistickou roli jako hlavní. Obsahují i spoustu jiných objektů - zámky, rozhledny, pomníky nebo technické památky.
Na zpracování se podílí kvantum dobrovolníků, takže se jim povedlo zmapovat toho tolik.
Zaplať pánbůh, že oba weby máme. Rád je užívám pro plánování svých výletů, můžu se podívat na cestu a fotky, co mne čeká.
Detailní informace si ale samozřejmě musím hledat jinde, což považuji za logické.
Rekonstrukce hradů tak trochu sbírám a potvrzuji, že jsou na obou webech. Zde ale musí být problémy s autorskými právy, proto se nedivím, že zdaleka nejsou u všech objektů, pro které existují...

PříspěvekNapsal: 23 črc 2013 12:31 
Král

Rubáš z Hrádku píše:
Osobně si myslím, že Castles mají odbornější zpracování objektů, ale ani tam samozřejmě detailní perličky nenajdeš.

Rozdíl u hradů tkví v tom, že známější objekty (čili převážná většina hradů a známějších zámků) a byly zakládány už před x lety v prvopočátcích serveru, kdy byla zcela jiná situace a zaměření serveru než dnes. Čím dál do současnosti si troufám tvrdit, že je to lepší a lepší, samozřejmě pokud je z čeho čerpat, když má tvrziště v dostupné literatuře jeden odstavec, tak o něm moc nenapíšeš, když je ale dostatek literatury, troufám si tvrdit, že místa mají vysokou úroveň. Bohužel nejsou kapacity na to se zpětně vracet k těm prvním záznamům a dávat jim nějakou aktuálnější podobu.

PříspěvekNapsal: 23 črc 2013 12:39 
Panoš

Zany
Zůstaň v klidu i tak jste obrovský zdroj informací a aktualizace jistě není jednoduchá. Je to vidět jak jsi poznamenal na Castles, poslední aktualizace před x měsíci. Něco tam zamrzlo. Být turistou, co chce v nějakém regionu navštívit památky, tak jsem z hrady.cz nadšený.

PříspěvekNapsal: 23 črc 2013 15:34 
Král

Já jsem v klidu, jen se snažím vysvětlit proč je to tak, jak to je ;-)
Osobně bych taky radši, kdyby se povedlo přitáhnout k nám i odbornou veřejnost, měl jsem například ideu zapracovat tam bibliografii ke každému místu, ale to je hudba daleké budoucnosti, server si sotva vydělá na svůj provoz, takže autor, vlastník a programátor v jedné osobě si musí na chleba vydělávat jinak a na rozvoj serveru prostě není čas ani prostředky.

PříspěvekNapsal: 23 črc 2013 21:01 
Pán

Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Zany já tvoji záslužnou práci neshazuji, sám Hrady.cz rád využívám a jsem tam pravidelným hostem.
Ovšem já a asi ani kolega "Bastard" nebudeme typičtí návštěvníci webu. A chápeme, že pro detailnější informace musíme logicky do odborné literatury, pokud vůbec existuje a je dostupná.

Zany píše:
Bohužel nejsou kapacity na to se zpětně vracet k těm prvním záznamům a dávat jim nějakou aktuálnější podobu.

Tohle je největší problém. Není v silách nikoho kontrolovat novou literaturu a doplňovat nové poznatky. Upřímně, registrovat novinky nestíhají ani profesionálové v oboru, pokud se nejedná o objekt jejich přímého zájmu... A to nehledě na různorodost zdrojů a názorů...

Takže já Hradům.cz ani Castles.cz nic nevyčítám.

PříspěvekNapsal: 24 črc 2013 12:16 
Panoš

Zany

Vím o čem píšeš a proto jsem nastínil možnost stránek, které by pojímaly ne jen sídla, ale i jiné obory lidské činnosti historie včetně šermířských skupin, atd. Případná reklama firem je schopná bez problémů utáhnout člověka nebo v budoucnu i tým lidí co se budou o takové stránky starat. Příkladem jsem uvedl rybáře co hojně využívají stránky mrk.cz s přístupy x tisíc za den. Tahle reklama potom v pohodě zaplatí progres těchto stránek.

PříspěvekNapsal: 24 črc 2013 15:24 
Král

To je podle mě cesta špatným směrem, stránky, na kterých bude všechno, se nikdy nebudou moc každé z těch oblastí věnovat dostatečně důkladně a budou ve stínu stránek, které se věnují jen dílčí problematice. To máš stejné, jako se naše hrady.cz věnované památkám celostátně nikdy nebudou moct rovnat v konkrétních oblastech stránkám, které se věnují jen té či oné oblasti (viz např. Památky Karlovarska nebo Cesty a památky na Kolínsku)

PříspěvekNapsal: 24 črc 2013 18:22 
Panoš

Nesouhlasím, na mrk.cz je z každé techniky tolik odborníků, že tam najde každej co potřebuje, od začátečníka po zkušené. Ale stejně tak je tam spousta balastu. Nicméně jen tyto davy přinesou inzerenty a finance na profi provoz. Reakcí je tam bez srandy 1000x víc než tady na e-stredoveku a to je síla co platící inzerenty přivede. Nutnou daní je větší množství hlupáků :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina