Husitská revoluce

Dějiny od roku 1378 do roku 1526 (definitivní nástup Habsburků). Poslední Lucemburkové (Václav IV. a Zikmund), husitství, Habsburkové, Jiří z Poděbrad a Jagellonci. Světové dějiny v 15. a 16. století.

Moderátor: Katerina

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Katerina »

Napo_Leon píše:Je těžké a pošetilé chtít na % vypočítat, co bylo hlavní příčinou husitských výprav do zahraničí. Otázka potřeby živit stálou a profesionální armádu byla u husitských výprav důležitá, ale nebyla vlastní příčinou výprav. Určitě ne v počátečních letech. První husitské zahraniční výpravy měly hlavně vojenský charakter (rok 1427 a válka s Abrechtem Habsburským), teprve až výpravy po roce 1429, kdy došlo k prvním neúspěšným pokusům o jednání husitů se Zikmundem a církví, měly za cíl donutit Zikmunda a církev znovu usednout za jednací stůl. V letech 1433-1434 šlo však již v mnoha ohledech o výpravy kořistnické, jak by také ne, když u Plzně leželo vyhladovělé husitské vojsko. Takže asi takto :wink:
Ty jsem měla na mysli.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Troodon »

Chci se zeptat, jaký má kdokoliv názor na bitvu u Lipan. Všeobecně je brána jako národní tragédie, jedna z největších porážek apod. Ještě chápu, že ji tak vnímalo 19. století a obrození, ale není mi jasné, proč i dnešní společnost. Osobně je mi sympatičtější fakt, že někdo měl konečně dost rozumu na to, aby v zemi, kde nebylo co jíst a léta se válčilo, tohle období nestability skončil a domluvil se na kompromisu. Nevím, do jaké míry třeba takový Diviš Bořek z Miletínka jednal tak, jak jednal, vyloženě kvůli majetku, ale pokud jemu a jiným umírněným kališníkům šlo jen o peníze, nedělám si iluze, že by u radikálů byli samí čestní idealisti.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Bitva u Lipan byla tragédií a smutnou kapitolou naší historie. Ale ne proto, protože by tehdy zahynula česká demokracie lidu a zvítězila reakční a zpátečnická panská jednota, to je (doufám) již dávno překonané obrozenecké a komunistické tvrzení. Jenže uvědomme si každý zvlášť, kdo se dnes snaží snižovat utrpení a bolest Lipan, že to byla strašlivá a krvavá bitva, kdy proti sobě stáli Češi, příbuzní, dřívější přátelé a spojenci, lidé mluvící stejnou řečí a myslející téměř stejně (jen s drobnými rozdíly ve víře). Může toto vůbec nebýt národní tragédií? Ne!

Rok 1434 nebyl dávno rokem ideálů a velkých myšlenek. U mnoha osob (nevyjímaje panskou jednotu a ani husitská polní vojska) nešlo už o víru, ale o způsob života a snadné obživy za pomocí mechanismu války - kořist. Zbylo pár velikánů, kteří ještě věřili, že zvítězí čtyři artikuly pražské, jenže bylo jich málo. Bitva u Lipan byla zákonitým důsledkem toho, že v zemi existovala stálá polní vojska, jenž nemohla sama o sobě zaniknout, a která se stavěla z mnoha důvodů proti všem pokusům o kompromis. Bylo jen otázkou času, kdy se proti nim spojí katolická skupina i umírnění kališníci, přející si mír. Ještě v předvečer bitvy se jednalo, ale jednání nedopadlo dobře. Bitva u Lipan znemenala konec polních vojsk, odsranění hlavní překážky v jednáních s koncilem a Zikmundem, a nastolila zdálnivý a křehký mír, který byl pár měsíců po bitvě stejně porušen. Takže bitva to byla důležitá a pomohla popostrčit neklidné království k lepším časům a husitství k dějinnému kompromisu evropského významu - kompaktátům. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od slavicekvac »

Napo_Leon píše:Bitva u Lipan byla tragédií a smutnou kapitolou naší historie. Ale ne proto, protože by tehdy zahynula česká demokracie lidu a zvítězila reakční a zpátečnická panská jednota, to je (doufám) již dávno překonané obrozenecké a komunistické tvrzení. Jenže uvědomme si každý zvlášť, kdo se dnes snaží snižovat utrpení a bolest Lipan, že to byla strašlivá a krvavá bitva, kdy proti sobě stáli Češi, příbuzní, dřívější přátelé a spojenci, lidé mluvící stejnou řečí a myslející téměř stejně (jen s drobnými rozdíly ve víře). Může toto vůbec nebýt národní tragédií? Ne!

Rok 1434 nebyl dávno rokem ideálů a velkých myšlenek. U mnoha osob (nevyjímaje panskou jednotu a ani husitská polní vojska) nešlo už o víru, ale o způsob života a snadné obživy za pomocí mechanismu války - kořist. Zbylo pár velikánů, kteří ještě věřili, že zvítězí čtyři artikuly pražské, jenže bylo jich málo. Bitva u Lipan byla zákonitým důsledkem toho, že v zemi existovala stálá polní vojska, jenž nemohla sama o sobě zaniknout, a která se stavěla z mnoha důvodů proti všem pokusům o kompromis. Bylo jen otázkou času, kdy se proti nim spojí katolická skupina i umírnění kališníci, přející si mír. Ještě v předvečer bitvy se jednalo, ale jednání nedopadlo dobře. Bitva u Lipan znemenala konec polních vojsk, odsranění hlavní překážky v jednáních s koncilem a Zikmundem, a nastolila zdálnivý a křehký mír, který byl pár měsíců po bitvě stejně porušen. Takže bitva to byla důležitá a pomohla popostrčit neklidné království k lepším časům a husitství k dějinnému kompromisu evropského významu - kompaktátům. :wink:
Polní vojska pak z větší části byla na Slovensku ve službě Jan Jiskry z Brandýsa, do jeho narovnání s Maďary. Konec zbytků tzv bratříků byl drsný, šibenice u obce Velké Kostolany. Obešel jsem na Slovensku vše co po nic zůstalo. Nejzajímavější je Liptovský hrad, strážní místo, které bylo jakýmsi informačním centrem o pohybu kohokoliv mezi Vysokými a Nízkými Tatrami. Varování bylo zřejmě znameními ohně. Jinak nepochybně Zvolenský hrad, Spišský hrad, Muráň a jako ozev na romantiku Jiráskova Bratrstva také Červený Kláštor ( kamaldulský ) v Pieninách. Je to ve skutečně krásné krajině a vždy mi stálo za to ta místa navštívit. Také Levoču a Spišský Štvrtok pro nádhernou pozdní gotiku Pavla z Levoče.
Považuji Bratrstvo za perfektní scénář pro historický velkofilm, či seriál. Kdyby tohle udělal Jakubisko, dopadl by mnohem lépe než s Bathoryčkou. Třebaže tam též jsou věci přimyšlené, nehistorické, ale uměřeně a organicky dobře zasazené. Otázka je, koho by to naštvalo - zda Maďary, kvůli Hunyadymu, či Slováky, kvůli zanedbatelné roli národa, či Čechy, kvůli pravdivému obrazu konce husitství. Miluji román Bratrstvo i to prostředí, krajinu.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

Troodon píše:Chci se zeptat, jaký má kdokoliv názor na bitvu u Lipan. Všeobecně je brána jako národní tragédie, jedna z největších porážek apod. Ještě chápu, že ji tak vnímalo 19. století a obrození, ale není mi jasné, proč i dnešní společnost. Osobně je mi sympatičtější fakt, že někdo měl konečně dost rozumu na to, aby v zemi, kde nebylo co jíst a léta se válčilo, tohle období nestability skončil a domluvil se na kompromisu.
V zásadě mám podobný názor - namísto národní tragedie vítězství zdravého rozumu.
Byli poraženi fanatičtí radikálové (dávno byli slepou uličkou vývoje - nabízí se srovnání s jakobíny), kteří nebyli schopni dialogu, kteří plundrovali vlastní zemi (co je z tohoto pohledu národní tragedie?), jakož i země cizí, bránili rozvoji vzdělanosti a kultury.
Ušlechtilé myšlenky reformace, nápravy církve i společnosti (i když v menší míře) převzala kališnická šlechta, která byla schopna funkční dohody s katolíky. Oč byla jejich akceptace původních revolučních myšlenek menší, o to bylo trvalejší jejich dodržování a přetrvávání.
Po porážce fanatiků u Lipan (bohužel až po 15 letech války) kompaktátech (což byly rozumné ústupky, jak ze strany umírněných husitů, tak i katolíků) nastalo jedno z nejlepších období českých dějin - soužití (a nenásilné soupeření) dvou pohledů na svět (k tomu ještě vznik a nejlepší léta JB), společně se specifickým přijetím renesančních myšlenek.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
floriš
Pán
Příspěvky: 229
Registrován: 25 črc 2007 11:30
Bydliště: Bohemia

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od floriš »

Ježek píše:
Troodon píše:Chci se zeptat, jaký má kdokoliv názor na bitvu u Lipan. Všeobecně je brána jako národní tragédie, jedna z největších porážek apod. Ještě chápu, že ji tak vnímalo 19. století a obrození, ale není mi jasné, proč i dnešní společnost. Osobně je mi sympatičtější fakt, že někdo měl konečně dost rozumu na to, aby v zemi, kde nebylo co jíst a léta se válčilo, tohle období nestability skončil a domluvil se na kompromisu.
V zásadě mám podobný názor - namísto národní tragedie vítězství zdravého rozumu.
Byli poraženi fanatičtí radikálové (dávno byli slepou uličkou vývoje - nabízí se srovnání s jakobíny), kteří nebyli schopni dialogu, kteří plundrovali vlastní zemi (co je z tohoto pohledu národní tragedie?), jakož i země cizí, bránili rozvoji vzdělanosti a kultury...
Víceméně něco na způsob občanské války - proč mi to jen silně připomíná Rusko ve 2. desetiletí 20. století? :think: jen ty rezultáty byly diametrálně odlišné...
Šťastní ti, kdo mají sklerózu - nemusejí utrácet za alkohol, aby zapomněli
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od slavicekvac »

Ježek píše:
Troodon píše:Chci se zeptat, jaký má kdokoliv názor na bitvu u Lipan. Všeobecně je brána jako národní tragédie, jedna z největších porážek apod. Ještě chápu, že ji tak vnímalo 19. století a obrození, ale není mi jasné, proč i dnešní společnost. Osobně je mi sympatičtější fakt, že někdo měl konečně dost rozumu na to, aby v zemi, kde nebylo co jíst a léta se válčilo, tohle období nestability skončil a domluvil se na kompromisu.
V zásadě mám podobný názor - namísto národní tragedie vítězství zdravého rozumu.
Byli poraženi fanatičtí radikálové (dávno byli slepou uličkou vývoje - nabízí se srovnání s jakobíny), kteří nebyli schopni dialogu, kteří plundrovali vlastní zemi (co je z tohoto pohledu národní tragedie?), jakož i země cizí, bránili rozvoji vzdělanosti a kultury.
Ušlechtilé myšlenky reformace, nápravy církve i společnosti (i když v menší míře) převzala kališnická šlechta, která byla schopna funkční dohody s katolíky. Oč byla jejich akceptace původních revolučních myšlenek menší, o to bylo trvalejší jejich dodržování a přetrvávání.
Po porážce fanatiků u Lipan (bohužel až po 15 letech války) kompaktátech (což byly rozumné ústupky, jak ze strany umírněných husitů, tak i katolíků) nastalo jedno z nejlepších období českých dějin - soužití (a nenásilné soupeření) dvou pohledů na svět (k tomu ještě vznik a nejlepší léta JB), společně se specifickým přijetím renesančních myšlenek.
Kouzelný příklad je dvojlodní kostel sv. Vavřince v Putimi u Písku. jedna loď kališnická, jedna katolická. Nepralil se.
Bohužel má návštěva v sobotu byla tristní - náhrobníky Radkovců jsou pryč, nevím, jestli uklizené, nebo ukradené. A zcela jednoznačně je pryč kříž na Cimburově hrobě. Je prostě ulomen z podstavce a ukraden.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Ježek píše: V zásadě mám podobný názor - namísto národní tragedie vítězství zdravého rozumu.
Byli poraženi fanatičtí radikálové (dávno byli slepou uličkou vývoje - nabízí se srovnání s jakobíny), kteří nebyli schopni dialogu, kteří plundrovali vlastní zemi (co je z tohoto pohledu národní tragedie?), jakož i země cizí, bránili rozvoji vzdělanosti a kultury.
Psal se rok 1434 a ne rok 1420, kdy Žižkovy voje bořily kláštery a upalovaly zajaté mnichy. Tato éra nesmiřitelnosti vedoucí k plnému prosazení čtyř artikulů skončila definitivně Žižkovou smrtí roku 1424. Poté přišla ke slovu generace vzdělaných, prozíravých a schopných vůdců typu Prokopa Holého, kteří se narozdíl od Žižky nebránily dialogu s církví a Zikmundem. Jenže dlouho nebyli vůbec slyšeni i přes nesčetné husitské pokusy o slyšení. I uprostřed bojů husité žádali slyšení, které jim bylo dáno pořádně až po rozdrcení kruciáty u Domažlic. Roky 1424 - 1434 jsou kromě jiného obdobím přenesení války na území nepřítele a výrazné utlumení domácí války. Národní tragédií Lipany byly, neboť zde Češi porazili Čechy, a to bez slitování krvavým způsobem, kdy šlo o fyzickou likvidaci polních vojsk. Obrozenci vyděli v Lipanech právě tuto skutečnost, teprve později k tomu komunistická historiografie přidala a uměle implantovala tvrzení o národní tragédii, protože zvítězila panská jednota, která pohřbila sociální a třídní revoluci. :wink:
Ježek píše: Po porážce fanatiků u Lipan (bohužel až po 15 letech války) kompaktátech (což byly rozumné ústupky, jak ze strany umírněných husitů, tak i katolíků) nastalo jedno z nejlepších období českých dějin - soužití (a nenásilné soupeření) dvou pohledů na svět (k tomu ještě vznik a nejlepší léta JB), společně se specifickým přijetím renesančních myšlenek.
Je to tak :wink: I 16. století je v českém podání příkladem jedinečného a produktivného kompromisu, který přinesl zemím Koruny české po celé jedno století vnitřní mír a stabilitu.
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Troodon »

Napo_Leon píše:
Ježek píše: V zásadě mám podobný názor - namísto národní tragedie vítězství zdravého rozumu.
Byli poraženi fanatičtí radikálové (dávno byli slepou uličkou vývoje - nabízí se srovnání s jakobíny), kteří nebyli schopni dialogu, kteří plundrovali vlastní zemi (co je z tohoto pohledu národní tragedie?), jakož i země cizí, bránili rozvoji vzdělanosti a kultury.
Psal se rok 1434 a ne rok 1420, kdy Žižkovy voje bořily kláštery a upalovaly zajaté mnichy. Tato éra nesmiřitelnosti vedoucí k plnému prosazení čtyř artikulů skončila definitivně Žižkovou smrtí roku 1424. Poté přišla ke slovu generace vzdělaných, prozíravých a schopných vůdců typu Prokopa Holého, kteří se narozdíl od Žižky nebránily dialogu s církví a Zikmundem. Jenže dlouho nebyli vůbec slyšeni i přes nesčetné husitské pokusy o slyšení. I uprostřed bojů husité žádali slyšení, které jim bylo dáno pořádně až po rozdrcení kruciáty u Domažlic. Roky 1424 - 1434 jsou kromě jiného obdobím přenesení války na území nepřítele a výrazné utlumení domácí války. Národní tragédií Lipany byly, neboť zde Češi porazili Čechy, a to bez slitování krvavým způsobem, kdy šlo o fyzickou likvidaci polních vojsk. Obrozenci vyděli v Lipanech právě tuto skutečnost, teprve později k tomu komunistická historiografie přidala a uměle implantovala tvrzení o národní tragédii, protože zvítězila panská jednota, která pohřbila sociální a třídní revoluci. :wink:

Fyzickou likvidaci polních vojsk? Rád bych si něco ujasnil. V bitvě samotné mělo zemřít kolem 1300 osob s tím, že po bitvě bylo ve stodolách upáleno katolíky dalších 700, což je celkem 2000 z celkového počtu 10 000. To na mě nepůsobí jako "zánik vojska". Nebylo to spíš tím, že v bitvě zahynuli nejvýznamnější vůdci radikálů? A pokud jde o Prokopa Holého, který měl předpokládám velký vliv, proč, pokud měl snahu se dhodnout, přesto jednání selhala?
Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Troodon »

Zapomněl jsem ještě na 700 jezdců, ale to už je detail.
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Troodon píše: Fyzickou likvidaci polních vojsk? Rád bych si něco ujasnil. V bitvě samotné mělo zemřít kolem 1300 osob s tím, že po bitvě bylo ve stodolách upáleno katolíky dalších 700, což je celkem 2000 z celkového počtu 10 000. To na mě nepůsobí jako "zánik vojska".
To ano, ale byla snad polní vojska po bitvě u Lipan obnovena? Já tuším že ne, tudíž konec její existence je spjat s Lipany. :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Troodon
Panoš
Příspěvky: 48
Registrován: 14 čer 2008 21:01

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Troodon »

Napo_Leon píše:
Troodon píše: Fyzickou likvidaci polních vojsk? Rád bych si něco ujasnil. V bitvě samotné mělo zemřít kolem 1300 osob s tím, že po bitvě bylo ve stodolách upáleno katolíky dalších 700, což je celkem 2000 z celkového počtu 10 000. To na mě nepůsobí jako "zánik vojska".
To ano, ale byla snad polní vojska po bitvě u Lipan obnovena? Já tuším že ne, tudíž konec její existence je spjat s Lipany. :mrgreen:
Opakuju, nebylo to tím, že všichni vůdcové zemřeli?
Napo_Leon
Kníže
Příspěvky: 347
Registrován: 27 kvě 2010 20:13
Bydliště: Praha
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Napo_Leon »

Troodon píše: Opakuju, nebylo to tím, že všichni vůdcové zemřeli?
Také tím, ano. U Lipan polní vojska zanikla :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=A3sBZ5Nr4hc "Look, I don't care about your politics."
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

K husitství také tento příspěvek: http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... 848#p51848
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od thovtt »

Podobné dilema řeší Francie Války mezi katolíky a hugenoty.Po pravdě se stav věcí po Lipanech vrátil částečně do starých kolejí,tedy téměř žádné výdobitky revoluce.Ukazuje to na mentalitu našeho národa češi proti čechům.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

thovtt píše:Ukazuje to na mentalitu našeho národa češi proti čechům.
V čem?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
thovtt
Kníže
Příspěvky: 349
Registrován: 06 říj 2009 08:41
Been thanked: 1 time

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od thovtt »

Nesvornost.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Viola »

thovtt píše:Nesvornost.
A jiné národy jsou svorné? Tohle mi přijde jako příliš generalizující klišé...
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Ježek »

thovtt píše:Nesvornost.
Navíc ta nesvornost vedla k porážce náboženského fanatismu a období jakés také náboženské tolerance. V poslední fási revoluce je jednoznačně plusem.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Husitská revoluce

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše: Navíc ta nesvornost vedla k porážce náboženského fanatismu a období jakés také náboženské tolerance. V poslední fási revoluce je jednoznačně plusem.
Dokonce jsem kdysi četla myšlenku, že 15. a 16. století u nás, tedy období mezi hus. válkami a třicetiletou válkou, je obdobím tolerance a možná i důvodem, proč se u nás příliš nerozšířily čarodejnické či jiné procesy.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: BrandwatchBot, ClaudeBot a 0 hostů