Fórum zájemců o historii

Blaze tomu, kdo rád vzpomíná svých otců a vesel baví posluchače o jejich činech.
Právě je 22 říj 2020 15:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 483 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 25  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05 zář 2007 20:13 
Královna

Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
asi 500 Kc.:)

Profil Poslat soukromou zprávu  

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05 zář 2007 20:56 
Měšťan

Been thanked: 0 time
To je docela drahý. Já jsem si koupil u nás v Domažlicích 2 díly Palackýho Dìjin z roku 1867 za 50,-- za kus. To ti neporadím. Jsou tam vlastnì jen politický dìjiny a velký události. Žádná mikrohistorie, co je dnes populární, takže mì to pøišlo zajímavý.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06 zář 2007 06:29 
Vévodkyně

A ètete nìkdo ranì støedovìké detektivky od Britky Ellis Petersové (vl. jm. Pargeterové)? My to toèíme s manželem furt dokola a obèas se o nìjakou pøetahujeme :wink:
Mnì se na tìch pøíbìzích líbí i to, že kromì výborného vyprávìní obsahují spousty reálií.
Což platí i o Robertu van Gulikovi.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06 zář 2007 09:23 
Královna

Been thanked: 2 times
Kateøina_z_Landštejna píše:
A ètete nìkdo ranì støedovìké detektivky od Britky Ellis Petersové (vl. jm. Pargeterové)? My to toèíme s manželem furt dokola a obèas se o nìjakou pøetahujeme :wink:
Mnì se na tìch pøíbìzích líbí i to, že kromì výborného vyprávìní obsahují spousty reálií.
Což platí i o Robertu van Gulikovi.

No samozøejmì, bratr Cadfael je mùj velký oblíbenec. mám všechny díly. A pøeètený, každý tak 3x.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06 zář 2007 09:42 
Vévodkyně

Katerina píše:
o samozøejmì, bratr Cadfael je mùj velký oblíbenec. mám všechny díly. A pøeètený, každý tak 3x.

Tuhle jsem si jedním málem vyrazila oko. Èetla jsem vleže na zádech a usnula jsem. A jak je vázaný, tak jsem si roh knihy zaala rovnou do koutku oka. Roztržený vnitøní koute, zakrvácená bulva - a den poté jsme šla k zubaøi. Paní doktorka se úèastnì ptala, cco se mi stalo a já jí to, duše bezelstná O:) , øekla.
Doktorka, po loket u mne v puse, i se sestøièkou propukly v hurónský smích a já myslela, že ji kousnu :D

Předmět příspěvku: tip pro ctivce
PříspěvekNapsal: 07 zář 2007 17:55 
Královna

Been thanked: 4 times
http://www.antikvariaty.cz/index.php?ac ... k&id=84773

Předmět příspěvku: Franz Kafka
PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 19:43 
Král

Spoleènosti Franze Kafky se podaøil skvìlý poèin. Ètenáøùm, pøíznivcùm F. Kafky se dostává do rukou kompletní, souhrnné a s novými pøeklady vydání celého díla tohoto spisovatele známého bohužel spíše ve svìtì než u nás. Samozøejmì k tomu velkou mìrou pøispìl jeho pøítel Max Brod. To ale èeskou, zvláštì polistopadovou kulturu nijak neomlouvá. Pro minulý režim to byl totiž buržoazní spisovatel, kterého nelze doporuèit, natož èíst.

Zajímavì bylo pojato vydání jednoho z jeho neznámìjších a svìtovì proslulých dìl, novela "Promìna" s pùvodními ilustracemi Wilhelma Wessela. Podrobnìjší info ZDE ...

Neodpustím si v této souvislosti malou poznámku. Když jsem se pøed nìkolika lety zapoèal klopotnì seznamovat s dílem Franze Kafky zaèal jsem s jeho "Procesem". Byl jsem fascinován, jak svým typickým, bizarním zpùsobem psaní v nìm dokázal nastínit principy totalitního režimu. A to prosím daleko døíve (o 23 let) než spatøil svìtlo svìta román "1984" George Orwella...

Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 03 říj 2007 19:53, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku: Kafka, Orwell
PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 19:46 
tím, èím je

Has thanked: 38 times
Been thanked: 9 times
Jiøí Motyèka píše:
Byl jsem fascinován, jak svým typickým, bizarním zpùsobem psaní v nìm dokázal nastínit principy totalitního režimu. A to prosím daleko døíve (o 23 let) než spatøil svìtlo svìta román "1984" George Orwella...

Orwell se snad i inspiroval Kafkovým procesem. Orwellem (1984) se bohužel inspiroval Stalin ...

Předmět příspěvku: Re: Kafka, Orwell
PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 19:52 
Král

Ježek píše:
...Orwell se snad i inspiroval Kafkovým procesem. ...
Hm, hm, tak to by byla pro mne velice zajímavá informace, kterou ale, pøiznám se, slyším poprvé...

PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 19:53 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
Ježek píše:
...Orwell se snad i inspiroval Kafkovým procesem. ...
Hm, hm, tak to by byla pro mne velice zajímavá informace, kterou ale, pøiznám se, slyším poprvé...

Já nevím, ale nedivil bych se ...

PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 20:01 
Král

Ježek píše:
...Já nevím, ale nedivil bych se ...
Jj.

"1984" je velice známý román. Vìtšina ètenáøù dopøedu ví, o èem to bude. V èem spoèívá leitmotiv "1984". Ale u Kafky je to jiné, teda aspoò pro mne. Než jsem zaèal Proces èíst, nevìdìl jsem (s nadsázkou) pomalu ani, kdo to byl Kafka. Po nìkolika stránkách pozorného ètení se mi zdálo, že je mi je jasné, kam Kafka svou lierární konstrukcí míøí. Nìkolikeré recenze tohoto díla, s nimiž jsem se seznámil, to pak ètenáøi jenom potvrdí...

Předmět příspěvku: Orwell: 1984
PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 20:07 
tím, èím je

Jiøí Motyèka píše:
"1984" je velice známý román. Vìtšina ètenáøù dopøedu ví, o èem to bude.

Jenže tam nejde vùbec o dìj, který je druhoøadý. Romeo a Julie stokrát jinak. Nejzajímavìjší mi pøišel popis spoleènosti a mechanismy, které tu spoleènost ovládali. A to je nejvìtší devisou této antiutopie.

Předmět příspěvku: Re: Orwell: 1984
PříspěvekNapsal: 03 říj 2007 20:15 
Král

Ježek píše:
...Nejzajímavìjší mi pøišel popis spoleènosti a mechanismy, které tu spoleènost ovládali...
Naprosto souhlasím, to je onen pravý leitmotiv Orwellova románu. To jsem mìl na mysli i já. ... :wink:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 lis 2007 10:45 
Zeman

Dnes jsem si v obchodì všíml reklam na Beaujolais a uvìdomil si že právì uplynul tøetí ètvrtek listopadu. A já si vzpomìl na Eulalii Èubíèkovou, dr.Funebrala, Kulíška a další velké postavy tohoto kraje. Pokud byste si chtìli pøipomenout osudy " tìchto velikánù francouských dìjin" zde jsou :
Kód:
http://www.4shared.com/file/29712222/d397c698/Chevallier_Gabriel-Zvonokosy.html

Mì to kupodivu vždy pøipomene i jednoho z našich nejlepších žurnalistù Jana Beneše.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 lis 2007 02:55 
Král

Been thanked: 12 times
Inu, mám tu zase jeden odstrašující pøíklad jak si ignorantský autor historického románu vesele pohrává s dìjinami. Ètu zrovna dílko „Zimní královna“ od èecho-anglièanky Hany Parkánové-Whitton. (napø. zde http://knihy.abz.cz/prodej/zimni-kralovna

Dìj si tak vesele ubíhá, ocitáme se v Anglii roku 1612, pøed sòatkem hrdinky s falckým kurfiøtem když tu se na str. 103 objeví vìta „Jako poradce pøizvala, jak jinak, nepostradatelného Iniga Jonese a Václava Hollara.“
Cosi mi na tom bylo divné a tak jsem nelenil, a nahlédl na Wikipedii do hesla o Hollarovi a ejhle, náš slavný krajan se narodil roku 1607, takže jako pìtiletý hošík tìžko mohl pobíhat po Londýnì a malovat si skici svých proslavených rytin.
Kdyby aspoò ta postava mìla v dìji nìjaký význam, ale ono ne, Hollar se tam rpostì jen mihne, trochu si popvídá s hrdinkou a dìj pádí vesele dál. A já se ptám – proè sakra ho tam vùbec dávala ?????

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 lis 2007 03:03 
Král

Been thanked: 12 times
a když jsem u té kritiky, tak ještì jedno dílko, podle nadšených komentáøù na webu prý "èeská Šifra mistra Leonarda":
Jan Zenkl: Munkdorf
(napø. zde http://www.kosmas.cz/knihy/126400/munkdorf/)

dovolím si sám od sebe opsat své kritické zhodnocení pár IMHO dost dùležitých momentù této knihy:

já naopak nesdílím nadšení ostatních komentujících nad kvalitou tohoto díla, doèetl jsem jej jen z povinnosti. Zejmána tolik vyvyšovaný autorùv historický pøehled u mne získává znaèné trhliny. Jen namátkou pár momentù, které jsou zcela zcestné:
1) èísla plukù zavedl v mocnáøství až Josef II o dobré ètvrt tisíciletí pozdìji, do té doby byly pluky oznaèovnány pouze podle jména majitele.
2) uniformy: Jednotné uniformy se zaèaly objevovat až v prùbìhu 30leté války a to pouze v rámci jednotlivých plukù, tak jak majitelé nakupovali látku ve velkém pøi vystrojování naverbovaných jednotek. Rozhodnì nelze uvažovat o jednotné uniformì v rámci celé armády. ,
3) francouzský kontingent na Bílé hoøe: ano, René Descartes se bitvy zúèastnil, ale jako pøíslušník bavorského vojska, o francouzském kontingentu jsem nikdy neslyšel. Navíc by v té dobì mìl být prostým vojákem, dùstojníkem se mìl stát snad až roku 1621.
4) v Benešovì nikdy žádná tvrz nebyla.
5) Lobkovicové že pøišli až s Habsburky? První známý pøedek rodu Mareš z Újezdu je pøipomínán roku 1376, to je od pøíchodu Habsburkù r. 1526 docela daleko, ne?

a to si autor hrdì nechal na pøedsádku napsat, že má vystudované dìjiny Rakouska - Uherska (nebo jak to tam mìl), což by mohlo odpovídat tomu, že hledí na 17. století optikou toho, co ví o RU století 19-tého...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23 lis 2007 15:29 
Vévodkyně

Já jsem teï sáhla po Èornejových&spol. "Dìjinách koruny èeské". A protože mám souèasnì a trvale vytažené "Dejiny hmotné kultury", zaèalo se mi cosi na Èornejovì dvouknize nepozdávat. Tak jsem vzala korunní dìjiny a hmotné dìjiny a zaèala porovnávat texty. No, a po chvilce jsem pochopila, proè se mi cosi nepozdává - Èornej skuteènì opsal celé pasáže z "Dejin hmotné kultury" - a to bylo hodnì velké zklamání.

Já o nìm nemìåa nijak valné mínìní nikdy, ale tohle už bylo trošku moc...

Předmět příspěvku: Èornej
PříspěvekNapsal: 23 lis 2007 23:41 
Král

...Èornej skuteènì opsal celé pasáže z "Dejin hmotné kultury"...
Èornej napsal pouze pasáže týkající se husitství (hlava 5. 1401-1485), kde je nejen hmotné kultuøe doby husitské vìnováno necelých 10 stránek.
Dále Èornej napsal èást hlavy 6. (1485-1620), v níž je nejen hmotné kultuøe stavovského státu vìnováno 15 stránek. Takže jsi mìla na mysli nìkolik z tìchto 25 stránek (z celkem šestisetstránkového dílka), které voprásk z Petránì?... :|

...Já o nìm nemìåa nijak valné mínìní nikdy,...
:? :shock: Zkus' tohle povìdìt nìkterým tvým kolegùm z LH.cz, kteøí se zabývají 1. pol. 15. st. a Jagellonskou dobou, schválnì, co ti na to øeknou... :wink:

Předmět příspěvku: Re: Èornej
PříspěvekNapsal: 24 lis 2007 00:21 
Vévodkyně

Jiøí Motyèka píše:
...Èornej skuteènì opsal celé pasáže z "Dejin hmotné kultury"...
Èornej napsal pouze pasáže týkající se husitství (hlava 5. 1401-1485), kde je nejen hmotné kultuøe doby husitské vìnováno necelých 10 stránek.
Dále Èornej napsal èást hlavy 6. (1485-1620), v níž je nejen hmotné kultuøe stavovského státu vìnováno 15 stránek. Takže jsi mìla na mysli nìkolik z tìchto 25 stránek (z celkem šestisetstránkového dílka), které voprásk z Petránì?... :|

...Já o nìm nemìåa nijak valné mínìní nikdy,...
:? :shock: Zkus' tohle povìdìt nìkterým tvým kolegùm z LH.cz, kteøí se zabývají 1. pol. 15. st. a Jagellonskou dobou, schválnì, co ti na to øeknou... :wink:

1) Ano. Èekala bych, že to aspoò pozmìní. Ale i v jiných obdobích je spousta odstavcù, které mi zní zatracenì povìdomì. Provést tohle dnes v seminárce nebo diplomce, hodili by mi ji na hlavu :wink:

2) Nejsem si jistá, jestli ještì vùbec má nìjaký smysl jim cokoli øíkat. Jsou tak pøesvìdèeni o své neomylnosti a dokonalosti, že odlišný názor nepøipouštìjí. Ale tøeba se to èasem zmìní...

Předmět příspěvku: Re: Èornej
PříspěvekNapsal: 24 lis 2007 08:59 
Král

...Ale i v jiných obdobích je spousta odstavcù, které mi zní zatracenì povìdomì...
Jo, ale tam už není autorem Èornej. Tìch autorù je celkem 13, pokud jsem je správnì spoèítal.

...Provést tohle dnes v seminárce nebo diplomce, hodili by mi ji na hlavu...
...to máš pravdu.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 483 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 25  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina