Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

Katerina píše:Ale já nečetla jen Švejka, já teda dřív četla všechno - dneska už si vybírám. A u babiček bylo knih - vybavuji s tu o Obchodu se psy- myslím, že to byly povídky, pak o té jeho straně mírného pokroku a nějaké pokračoavání Švejka . Jo a ještě Štastný domov a jiné humoresky.
Babička měla takovéhle kniy - ale raději jsem měla takovou knížku ze stejné doby - o židovské rodině - přišlo mi to mnohem legračnější než Obchod se psy-myslím, že se to jmenovalo MOdche a Rezi
Tyto knihy, vlastně torza knih v americe vůbec neznají.Souhlasím stebou, když nesouhlasíš se zaškatlukováním komplikované české povahy podle Švejka.
Švejk je vlastně vyůstění pasívního odporu, proti škůdcům ve Vídni.
Bez piva to není ono.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

No právě - pasivní odpor - ten nás vždycky přišel draho, ale to už je jiná kapitola- nebo spíš kapitoly. :(
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Modche a Rezi

Nový příspěvek od duli »

M. a R. mám někde doma zahrabanou. Je naprosto skvělá a mě se líbí víc než Švejk. (Chlapi nebijte mě. :lol: ) Letos jsme několikrát stěhovali knihy a momentálně kdesi je ...... No ono Haška bylo dost. Chudák jeho žena a nedávno se rozebíralo, zda autorkou není právě ona. Byla z Libáně u Jičína a Hašek tam často jezdil. Také dědictví po Haškovi je celkem zajímavá kapitola. Dědicové jsou Rusové......
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Brauner v rozhlase

Nový příspěvek od duli »

Včera jsem v autě náhodou slyšela jednu kapitolu a fakt jsem se pobavila. Brauner píše o zachránění svatováclavské koruny před Prušáky. Jeho předek jí prý z Prahy pašoval v krabici na klobouky nejdříve domů, pak do Vídně vlakem. Korunu si podle úryvku zkoušela na hlavě malá Zdenka Braunerová. Dnes je další kapitola.
http://www.rozhlas.cz/praha/uslysime/_zprava/513793
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Re: Modche a Rezi

Nový příspěvek od KOMOŃ »

duli píše:M. a R. mám někde doma zahrabanou. Je naprosto skvělá a mě se líbí víc než Švejk. (Chlapi nebijte mě. :lol: ) Letos jsme několikrát stěhovali knihy a momentálně kdesi je ...... No ono Haška bylo dost. Chudák jeho žena a nedávno se rozebíralo, zda autorkou není právě ona. Byla z Libáně u Jičína a Hašek tam často jezdil. Také dědictví po Haškovi je celkem zajímavá kapitola. Dědicové jsou Rusové......
Ted nejsem moc v obraze ale jako Jarmila a psát Švejka?
Dneska v Tv jsem se díval a Švejka inscenujou i v Polsku a s úspěchem.Akorát si nemůžu zvyknout na Švejka s brýlemi.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
duli
Paní
Příspěvky: 294
Registrován: 26 zář 2008 21:00
Bydliště: 1 km od Prahy

Nový příspěvek od duli »

Jarmila dělala Haškovi korektorku a dost mu pomáhala.
Všechno je jinak.
Poznávej cesty Páně.
KOMOŃ
Vévoda
Příspěvky: 871
Registrován: 22 dub 2007 12:41
Bydliště: na slamniku/pod stolem

Nový příspěvek od KOMOŃ »

duli píše:Jarmila dělala Haškovi korektorku a dost mu pomáhala.
Moc mu teda nepomohla.
Bez piva to není ono.
Uživatelský avatar
Robert
Vévoda
Příspěvky: 591
Registrován: 05 led 2009 22:04
Bydliště: Anglicko
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Robert »

Ospravedlňujem sa, zatiaľ som neprebehol všetky stránky tohoto topicu. Rád by som sa podelil o moje hobby v súvislosti s knihami i filmami. V sci-fi, ako trebárs aj Herbertovej Dune v poslednej dobe sledujem fakty, kulisy a charaktery, ktoré sa dajú spojiť s kruciádami 1095 - 1291. Je až prekvapivé, koľko podobností sa niekedy dá nájsť. Zoberme si len Dunu : fremmeni - Arabi (púštni bojovníci). Gilda navigátorov - talianske mestské republiky ako Janov, Benátky, Florencia. Iná alternatíva hlavne rytierske rády templári/johaniti. Atreidesovia a Harkoneni - mocné feudálne rody. U Atreidesov sa dá citiť aj akási "vyvolenosť" - čo samozrejme vyplýva z príbehu. Bene Geserit - niečo ako cirkevný rád, ktorá vie pravdu, ale snaží sa usmerňovať dej vo svoj prospech( dominikáni?).... Cisár, je bábkový panovík ovládaný gildou - nuž tých bolo v dobe kruciád viac, je by som typoval panovníka Východorímskej ríše (Byzanc) V 60s, keď Herbert Dunu písal, boli tieto dejiny po dlhej dobe opäť populárne a preto sa netreba nad týmito inšpiráciami veľmi čudovať. Ale hľadať ich a priraďovať k nim ich pôvodné vzory je celkom zábavé. No a samozrejme, tých diel s podobnými inšpiráciami je v popkultúre oveľa viac.
Samozrejme, čítam aj seriózne historické monografie, v poslednej dobe hlavne o rytierskych rádoch.
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od acoma »

Hmm, Duna... Asi ji zase vytáhnu z knihovny.:) Chtělo by to trochu melanže do kafe.:)
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

tak jsem se konečně dostal k poslední Vaňkové "Kdo na kamenný trůn" a ejhle, ke svému překvapení jsem si všiml, že je podepsaná od autorky :)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Zany píše:tak jsem se konečně dostal k poslední Vaňkové "Kdo na kamenný trůn" a ejhle, ke svému překvapení jsem si všiml, že je podepsaná od autorky :)
Wow - z knihovny, nebo přímo Tvoje? A jaká jinak je? Já nestihla dočíst ani tu předtím...
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Viola píše:
Zany píše:tak jsem se konečně dostal k poslední Vaňkové "Kdo na kamenný trůn" a ejhle, ke svému překvapení jsem si všiml, že je podepsaná od autorky :)
Wow - z knihovny, nebo přímo Tvoje? A jaká jinak je? Já nestihla dočíst ani tu předtím...
Kdepak, vlastní, normálně koupená v Luxoru (asi tam měla autogramiádu a podepsala pár výtisků do foroty)
Jinak to není špatné, jen se na konci prvního a teď na začátku druhého dílu na mj vkus příliš zaobírá děním na křížové výpravě
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Musím se podělit o jednu velmi špatnou zkušenost. Jak mám ve zvyku si zapůjčit, v horším případě zakoupit o oblíbené historické postavě cokoliv, tak jsem si koupila knihu Krvavá královna o Kateřině Medicejské. Už to, že autorka, jejíž jméno sem doplním, je Američanka mě mělo odradit. :D Ale to mě ne :( A tak jsem si odnesla domů knihu o ženě, která za pomocí černé magie zapříčinila Bartolomějskou noc. Tolik chtěla porodit milovanému manželu Jindřichovi II. dědice, že při temném rituálu přihlížela vraždě prostitutky čekající trojčata... A děti počaté a narozené pomocí této černé magie - tj. mladí králové Francie - František II., Karel IX. a Jindřich III. jsou pak v tomto unikátním díle líčeni jako zrůdy. A nakonec se králem Francie stane jako Jindřich IV. nebo Veliký, údajný syn Jindřicha II. a Jany d´Albret, královny navarrské, jemuž na trůn dopomohla Kateřina a ještě ho zachránila před smrtí a mstou jejího syna Jindřicha III., jehož autorka v díle zve Eduard (Jindřichovo původní jméno skutečně znělo Eduard Alexandr, ale už v dětství používali pro něj jména Jindřich po zesnulém otci). Ještě, že to nečetl Antonín Bourbonský, co by si pomyslel... :?: :D Autorka pomíjí historická fakta jako např., že smlouvy s Jindřichem Navarrským uzavíral Jindřich III. jako král Francie a nikoliv královna matka nebo, že synové nebyli 3 ale čtyři ( ten čtvrtý byl Hercule, později František vévoda z Alenconu a poté, co se Jindřich stal králem, z Anjou) a ještě Ludvík mezi Františkem a Karlem zemřel jako dítě. Vůbec taky nerozumí tomu jaká byla situace v katolické Paříži ve vztahu k hugenotům, co vyváděli při kázáních někteří kněží (což my si už dnes představit docela dovedeme :lol: ), jak štvali lid pařížský proti hugenotům a jak vůbec nebylo třeba kouzel k masakru 24. srpna 1572. Pokud se zmiňuje o občanské válce spalující Francii, máte pocit, že se jednalo o bezvýznamné šarvátky navíc zapříčiněné vesměs Kateřininými syny. Pomíjí i to, že mladí synové Kateřiny a Jindřicha II. těžko mohli se zemí, která byla ve stavu v jakém byla udělat zázrak. Ten se skutečně povedl až skutečnému muži na francouzském trůně Jindřichovi IV. No prostě bláboly a blbosti. Přátelé, nečtěte to. Má to daleko do Alexandra Dumase a ještě dál do Roberta Merla. Proti tomu jsou Železný král a páni z Růže skvělé a hodnotné historické a literární dílo :!: :cry:
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Kniha mého srdce

Nový příspěvek od Viola »

Tak co, už jste hlasovali? :wink: Já jo.
http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: Kniha mého srdce

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše:Tak co, už jste hlasovali? :wink: Já jo.
http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/
Mě ohledně toho psali ze školy, tak sem si řek, že když si dal někdo tu námahu psát mi mail, tak zahlasuju.

1984
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kniha mého srdce

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Tak co, už jste hlasovali? :wink: Já jo.
http://www.ceskatelevize.cz/program/knihamehosrdce/
I já jsem už hlasovala... Pro krále železného a zlatého :wink: Pro co Ty Violko?
A Ježek nezklamal, něco jako Orwella jsem čekala. :D
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Kniha mého srdce

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:Pro krále železného a zlatého :wink: Pro co Ty Violko?
PRvní muž království. :oops:
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Tak jsem se dostala ke svému prvnímu Vondruškovi, kterého mám půjčeného od Katky, a ač upozorněna na určité nesrovnalosti, přeci jen to byl šok - kutnohorské doly chrlicí stříbro za Přemysla II., jeho sestra a představená káštera Anežka, závěsy v oknech nějaké krčmy... Ououou. Co je ale horší, že mi přijde, že zaostává ta literární stránka - možná se do toho začtu, jsem teprve na začátku, ale zatím mi přijde, že to má všechny atributy špatné knížky. :(
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Viola píše:Tak jsem se dostala ke svému prvnímu Vondruškovi, kterého mám půjčeného od Katky, a ač upozorněna na určité nesrovnalosti, přeci jen to byl šok - kutnohorské doly chrlicí stříbro za Přemysla II., jeho sestra a představená káštera Anežka, závěsy v oknech nějaké krčmy... Ououou. Co je ale horší, že mi přijde, že zaostává ta literární stránka - možná se do toho začtu, jsem teprve na začátku, ale zatím mi přijde, že to má všechny atributy špatné knížky. :(
Musíš to číst jako detektivku od švédské dvojice Sjöwallová-Wallö ne jako odbornou historickou literaturu :lol:
Viděl už někdo ten film?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Tak jsem se dostala ke svému prvnímu Vondruškovi, kterého mám půjčeného od Katky, a ač upozorněna na určité nesrovnalosti, přeci jen to byl šok - kutnohorské doly chrlicí stříbro za Přemysla II., jeho sestra a představená káštera Anežka, závěsy v oknech nějaké krčmy... Ououou. Co je ale horší, že mi přijde, že zaostává ta literární stránka - možná se do toho začtu, jsem teprve na začátku, ale zatím mi přijde, že to má všechny atributy špatné knížky. :(
Ale zato je jich hodně - a všechny je mám !! Čti, barde, čti, at je stihneš všechny přelouskat .. :) a viděla jsem annonci na další díl !

Ale betty má pravdu - nesmíš to číst jako odbornou literaturu - ale jako oddychovku - a co si víc si můžem přát přát , relaxovat ve středověku ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů