Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Dnes ráno mi v sámošce (jsou to sousedi a občas nám převezmou zásilku, co se nevejde od schránky) předali knížku od Zdeňka Šmída "Jak jsme se nedali, aneb kapitoly z národního úpění". Musím říct, to je prostě nářez =D> :D

Tak jsem si vyrobila kulturní hambáč, a protože zrovna čtu Zbraslavskou kroniku, tedy jsem to proložila. Už dlouho jsem se tak nepobavila a doporučuji to vyzkoušet! Vážná středověká kronika vs. historické šlehy pana Šmída, to fakt nemá chybu - a člověk dvojnásob přemýšlí o tom, jak je historie zajímavá a složitá :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Kateřina_z_Landštejna
Vévodkyně
Příspěvky: 410
Registrován: 17 dub 2007 15:44

Re: Èornej

Nový příspěvek od Kateřina_z_Landštejna »

Jiøí Motyèka píše:
Kateøina_z_Landštejna píše:...Ale i v jiných obdobích je spousta odstavců, které mi zní zatraceně povědomě...
Jo, ale tam už není autorem Čornej. Těch autorů je celkem 13, pokud jsem je správně spočítal.
Kateøina_z_Landštejna píše:...Provést tohle dnes v seminárce nebo diplomce, hodili by mi ji na hlavu...
...to máš pravdu.
Tak dobrá, beru Čorneje na milost :)
Volo, multum, statim!
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Stepan Heym: Køižáci na západì

Nový příspěvek od Ježek »

Po dlouhých měsícíh jsem se dostal k beletrii a dočet knihu Křižáci na západě. Reflexe II. války ukazuje řadu hrdinů, především z řad US Army, ale také civilistů i představitelů. Jejich osudy se prolínají od Normandie, až po spojeneckou správu Porýní. Autor líčí i stinnou stránku války, "všední život" vojáka.
Po řadě mrtvých román končí happy-endem, nacisté jsou poraženi stejně jako zlo v US Army ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Jiří Motyčka
Král
Příspěvky: 1125
Registrován: 29 čer 2006 20:29
Bydliště: Budíkov
Been thanked: 3 times

Re: Èornej

Nový příspěvek od Jiří Motyčka »

Kateøina_z_Landštejna píše:...Tak dobrá, beru Čorneje na milost :)
Tak to jsem rád. :D

Ale zase na druhou bych nechtěl, abych tady byl já jediný za jeho "nekritického" zastánce, když se věnuje té 1. pol. 15. st.
Pokud by se náhodou Tebou uvedené nepoctivosti skutečně dopustil, tak s hrušky dolů. :| Já to však, přiznám se, posoudit v plné šíři nemohu, protože mám zmáklý jenom ty Dějiny a na onoho Petráně se chystám již delší čas, který stále chybí... :(
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

William Golding: Vìž

Nový příspěvek od Ježek »

William Golding: Věž Vyšehrad 1989
Zajímavá, řekl bych postmodernistická (rád bych si přečetl Jméno růže) překladová kniha.
Děj knihy se odehrává zřejmě v 14. století a zřejmě v Salisbury - ani jedno není řečeno. Hlavní hrdinou je Jocelin, děkam, jehož jediným snem je postavit vysokou katedrální věž - za každou cenu. Svojí nesmiřitelností ubližuje všem ve svém okolí.
Možná je to ze středověku, možná alegorie jiné doby ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: William Golding: Vìž

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše:William Golding: Věž Vyšehrad 1989
Není to ten, co napsal Pána much?
Jinak jsem v antikvě chytila Roky před úsvitem, který sháním už přes dva roky a nový se mi to nechce kupovat - no měla jsem ohromnou radost, jenže mezitím mi to někdo vyfouk :cry: :cry: . Přiznejte se, že to byl někdo z vás :lol:
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Re: William Golding: Vìž

Nový příspěvek od Ježek »

Viola píše: Není to ten, co napsal Pána much?
To je on, tohle je pozdější tvorba. Kdybych ale neslyšel to jméno (asi ve škole), tak bych se nekouk, o čem to je a nečet bych to.
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: William Golding: Vìž

Nový příspěvek od Viola »

Aha, my na to koukali ve škole a přišlo mi to takový dost jetý :shock:
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Stepan Heym: Køižáci na západì

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:Po dlouhých měsícíh jsem se dostal k beletrii a dočet knihu Křižáci na západě. Reflexe II. války ukazuje řadu hrdinů, především z řad US Army, ale také civilistů i představitelů. Jejich osudy se prolínají od Normandie, až po spojeneckou správu Porýní. Autor líčí i stinnou stránku války, "všední život" vojáka.
Po řadě mrtvých román končí happy-endem, nacisté jsou poraženi stejně jako zlo v US Army ...
Ježi, našla jsem to až ted, ale tu knihu jsem kdysi dávno jako hodně mladá vyhrabala u babičky v knihovně a přečetla jedním dechem, bylo to takové jiné setkání s druhou světovou válkou, někde ji pořád mám, zdědila jsem ji po babičce ... a můj dojem z ní, ač jsem jí od té doby už znovu nečetla přetrvává, že je to moc dobrá kniha.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Tak jsem dočetl druhý díl Sapkowského Narrenturmu. Mohu vám říc, že to je pan vypravěč (takový nový Sienkiewicz) a jak zná české dějiny.
Jure, nemohl bys přeložit třetí díl? Já už se nemůžu dočkat.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Stanislav píše:Tak jsem dočetl druhý díl Sapkowského Narrenturmu. Mohu vám říc, že to je pan vypravěč (takový nový Sienkiewicz) a jak zná české dějiny.
Jure, nemohl bys přeložit třetí díl? Já už se nemůžu dočkat.
zase toho Jura nehoň, ono by to už každou chvíli mělo vyjít, co vím, tak je to v plánu na únor
Uživatelský avatar
acoma
Královna
Příspěvky: 1043
Registrován: 19 srp 2006 00:38

Nový příspěvek od acoma »

Stanislav píše:Tak jsem dočetl druhý díl Sapkowského Narrenturmu. Mohu vám říc, že to je pan vypravěč (takový nový Sienkiewicz) a jak zná české dějiny.
Jure, nemohl bys přeložit třetí díl? Já už se nemůžu dočkat.
Doufám, že to není jako Zaklínač - Ježíšek mi to nic zlého netuše donesl na dvd... :shock: :lol: :lol: :lol: :lol:
Prožitek není to, co se vám stane, prožitek je to, jak naložíte s tím, co se vám stalo!
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Doufám, že to není jako Zaklínač - Ježíšek mi to nic zlého netuše donesl na dvd
Já jsem Zaklínače nečetl, protože jsem viděl kousek v TV a nijak mne to nechytlo (připadalo mi to jako nějaká blbina).
Tohle mne ale opravdu chytlo, zejména jeho pohled na to naše Husitství, a jak krásně vykreslil dobu. I zde má ovšem nějaké nadpřirozeno, ale sem to docela pasuje.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Zany »

Stanislav píše:Já jsem Zaklínače nečetl, protože jsem viděl kousek v TV a nijak mne to nechytlo (připadalo mi to jako nějaká blbina).
Tohle mne ale opravdu chytlo, zejména jeho pohled na to naše Husitství, a jak krásně vykreslil dobu. I zde má ovšem nějaké nadpřirozeno, ale sem to docela pasuje.
film/seriál prý nesahá knížce ani po kotníky
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3980
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 47 times
Been thanked: 16 times

Wiedzmin

Nový příspěvek od Ježek »

Zaklínač - také jsem nečetl knížky, také jsem slyšel, že jsou lepší než seriál - ten se mi ale líbil - byl ale natočen podle jedné knihy - krwe elfów.

Trilogii Boží bojovníci jsem chtěl číst (mj. Čapský v knize o Přemyslovi Opavském jí uvozuje některé kapitoly), ale nedostal sem se k tomu...
Já si jednou seženu originály zlatého fondu téhle polské literatury ...
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Tekla
Vévodkyně
Příspěvky: 341
Registrován: 16 bře 2006 18:34
Bydliště: Praha

Re: Wiedzmin

Nový příspěvek od Tekla »

Ježek píše: Já si jednou seženu originály zlatého fondu téhle polské literatury ...
zaklinace mam doma :wink:
Tekla. Z pekla? Kdepak! Z nebe. Trochu to tam zebe...
Bertoldus, frater Templi
Zeman
Příspěvky: 80
Registrován: 10 led 2008 21:03

Nový příspěvek od Bertoldus, frater Templi »

Já jsem věděl o Zaklínačovi, ale pak jsem si koupil Narrenturm v tom českém překladu .... a četl a četl. Další dva díly jsem už kupoval v Polsku, v polštině, nějakou vzácnou shodou okolností jsem tam byl vždy v době, když vycházely; pak jsem to četl vždy pociagu (česky potahu) neboli vlaku a bylo to fajn, ale druhý díl je strašlivě nastavovaný. Třetí už se zase dal do kupy. Bylo to fajne. Kdo zná Vratislav a všechna ta strašná hnízda, kde se to děje? Bielawa je nějaké květoucí (rozkwitajace) miasteczko. Jinak ta šlechta slezská je tam wiernie zobrazona.
Jinak Sapkowski , co vím, žije v Lodzi a strašně rád chlastá české piwo.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Nový příspěvek od Katerina »

Zany píše:
Stanislav píše:Tak jsem dočetl druhý díl Sapkowského Narrenturmu. Mohu vám říc, že to je pan vypravěč (takový nový Sienkiewicz) a jak zná české dějiny.
Jure, nemohl bys přeložit třetí díl? Já už se nemůžu dočkat.
zase toho Jura nehoň, ono by to už každou chvíli mělo vyjít, co vím, tak je to v plánu na únor
No, já na ten třetí díl čekám už pěkně dlouho, a dle edičního plánu to mělo být už v prosinci 2007, ale pořád nic, tak snad opravdu ten únor.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Stanislav
Zeman
Příspěvky: 105
Registrován: 05 lis 2007 21:35

Nový příspěvek od Stanislav »

Mě třeba ty knihy Sapkowskeho přivedly k tomu, dozvědět se něco o kacířích ve středověku. On tam má takový dlouhý seznam kcířských hnutí a já si uvědomil, že vlastně o nich nic nevím. A když se dozvídáte o všech těch hnutích víc, nakonec zjistíte, že byly všechny téměř stejné (vycházely s přirozeného výkladu Nového zákona) a všechny narazily na stejnou zeď - moc a najetek nejvyššího kléru.
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Nový příspěvek od jur »

Stanislav píše:Jure, nemohl bys přeložit třetí díl? Já už se nemůžu dočkat.
Obavam se, ze muj preklad by byl dobry nanejvys pro nejaky kabaret. :lol: Nechte to radeji profesjonalistum. :)
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, DotBot a 0 hostů