Pokec o knihách

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Ten špiritus Galla Anonyma - pak to najdu, až budu mít víc času
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Ještě k Bílé královně:

Přečetla jsem od Philippy Gregory jak Bílou královnu, tak i Červenou královnua celkem jsem prolítla i Jen jedna bude královnou. Zřejmě na motivy všech tří knih vznikl scénář k seriálu Bílá královna. Problém spočívá hlavně v tom, že scénáristi neřešili skutečnou historii jako spíš vhodný příběh a dostatek dramatických situací. Ty chyby, na které jsem již upozorňovala zde, však pocházejí až z filmového zpracování, P. Gregory je ve svých knihách nemá. Je vidět, že má o té době hodně načteno, některé závěry i vykreslení postav mi přijdou trochu ujeté, na druhou stranu bílá místa musela nějak vyplnit, což se jí celkem daří. Všechny tři knihy jsou psány stejným způsobem - vyprávěním v první osobě ze strany té ženy, o níž kniha je, tj. Bílá královna ze strany Alžběty Woodvillové, Červená královna ze strany Markéty Beaufortové a Jen jedna bude královnou ze strany Anny Nevillové. Autorka se musela vyrovnat s klasickým problémem knih psaných v ich-formě, tedy co udělat s událostmi, jimž není vypravěč přítomen - Gregory to řeší tak, že do vyprávění vkládá v podstatě nezaujatý popis třetí osoby.

Hlavní problém vidím v tom, že až jejich vzájemné spojení (zejména to platí pro první dvě knihy) může osvětlit některé události - například v prvním díle řeší Alžběta, jakou motivaci k pomoci jí i jejím dětem má Markéta v době, kdy se nechal Richard korunovat králem a Alžběta žije v azylu, a až v druhém díle se tyto důvody dozvídáme z Markétiných úst a víme i to, že jí vlastně Alžběta věřit neměla. Jenže čtenář, který nemá zájem číst i další díl, vlastně neví, jak to literárně opravdu bylo. Navíc pro mě kvalita knih měla klesající tendenci - zatímco Bílá královna je zajímavá a napínavá, Markéta se ztrácí ve svých psychovýlevech, které čtenáře mohou začít trochu nudit, a Anna Nevillová už mě vážně nudila.

Pokud bych měla shrnout výše uvedené, zejména první dvě knihy stojí za přečtení, nicméně zpracování je poměrně jednodušší než například u S. K. Penman - nečekejte tedy žádný zázrak.
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Poslední Vondruška

Nový příspěvek od elizabeth »

Během víkendu jsem u rodičů přečetla Vondruškův poslední román Ďáblův sluha a jsem nucena konstatovat, že se to z hlediska historického mírně zlepšilo (nebo já mírně zapomínám), teda až na Jindřicha z Rožmberka v Prusku s PO II., nechápu, když autor v předchozích knihách měl správně Voka a taky, že Markvart z Hrádku byl švagr Ojíře z Lomnice (a Svin) a Vítka ze Skalice. Dobře se to i četlo, literárně teda samozřejmě žádnej skvost, ale atmosféra dobrá a svůj účel (oddechnout si a pobavit se) četba rozhodně splnila.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Podle zákulisních informací píše Ludmila Vaňková román z období prvních Přemyslovců (tuším snad Břetislav, ale nechci kecat)
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od kacuro »

Mě by zajímalo, kde berete čas na čtení beletrie, byť historické? Na takový luxus já nemám absolutně čas, dopřávám si ho jen o dovolené v létě, kdy jednu dvě beletrické knihy přečtu ... Nestíhám číst ani odborné knihy a časopisy, mám u postele dva vysoké komínky toho, co chci nebo potřebuji přečíst a místo toho, aby to ubývalo, tak to spíše naopak přibývá :roll:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od elizabeth »

Zany píše:Podle zákulisních informací píše Ludmila Vaňková román z období prvních Přemyslovců (tuším snad Břetislav, ale nechci kecat)
Já se dívala, že má od ní vyjít něco o Václavovi I. Hned jsem si to zařadila do chci si koupit.
kacuro píše:Mě by zajímalo, kde berete čas na čtení beletrie, byť historické? Na takový luxus já nemám absolutně čas, dopřávám si ho jen o dovolené v létě, kdy jednu dvě beletrické knihy přečtu ... Nestíhám číst ani odborné knihy a časopisy, mám u postele dva vysoké komínky toho, co chci nebo potřebuji přečíst a místo toho, aby to ubývalo, tak to spíše naopak přibývá :roll:
U mě je to tak, že nemám rodinu, nechodím do školy, "jen" do práce (to občas taky zabere všechen čas) a když se nevěnuji latině (a ty mě poslední dobou málo zásobuješ překlady a Ježek ještě méně) nebo oblíbeným filmíkům, tak čtu.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
kacuro
Rytíř
Příspěvky: 151
Registrován: 07 úno 2013 15:33

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od kacuro »

Už se také těším, až letos se školou skončím a budu se konečně věnovat tomu, čemu chci. Je to trochu paradoxní, než jsem se dal na studia, tak jsem přečetl spoustu knih, protože mě to bavilo. Pak jsem začal studovat a byl jsem nucen číst mnoho knih, které mi nebyly blízké jak historickým obdobím, tak i tématikou. V tomto ohledu mi přijde, že jsem spíše zakrněl, protože u nás na škole je 80% hlavních i výběrových předmětů zaměřeno na 19. a 20. století. A ještě více jsem zakrněl v hlavním oboru mého zájmu - středověké numismatice, které jsem se během těch pěti let mohl věnovat ještě méně :(
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

Mám to podobně jako Betty, žádná škola, žádná rodina, takže si můžu číst, co mě napadne. Už jsem i uvažoval o tom, že bych se na stará kolena pustil do nějaké školy, ale odrazuje mne právě to o čem píšeš - že bych se při studiu nějakého vhodného oboru (historie, dějiny umění nebo tak něco) musel zabývat i obdobími a tématy, která mě vůbec nezajímají
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 4013
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 60 times
Been thanked: 18 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Ježek »

Zany píše:Mám to podobně jako Betty, žádná škola, žádná rodina, takže si můžu číst, co mě napadne. Už jsem i uvažoval o tom, že bych se na stará kolena pustil do nějaké školy, ale odrazuje mne právě to o čem píšeš - že bych se při studiu nějakého vhodného oboru (historie, dějiny umění nebo tak něco) musel zabývat i obdobími a tématy, která mě vůbec nezajímají
Co ten kurs, jaks řikal?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:
Zany píše:Podle zákulisních informací píše Ludmila Vaňková román z období prvních Přemyslovců (tuším snad Břetislav, ale nechci kecat)
Já se dívala, že má od ní vyjít něco o Václavovi I. Hned jsem si to zařadila do chci si koupit.
Má to být pokračování Dítěte z Apulie:
http://www.sulc-svarc.cz/C125742E0057C2 ... 2300305AAE" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Ježek píše: Co ten kurs, jaks řikal?
Jakej kurs? Národní galerie mívá každoročně kurz dějin umění...
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:
elizabeth píše:
Zany píše:Podle zákulisních informací píše Ludmila Vaňková román z období prvních Přemyslovců (tuším snad Břetislav, ale nechci kecat)
Já se dívala, že má od ní vyjít něco o Václavovi I. Hned jsem si to zařadila do chci si koupit.
Má to být pokračování Dítěte z Apulie:
http://www.sulc-svarc.cz/C125742E0057C2 ... 2300305AAE" onclick="window.open(this.href);return false;
vyšel Václav I. - jmenuje se to Zapomenutý král - a včera v noci jsem to dočetla, jinak momentálně čas na čtení nemám.
Ráno jsem pak odfrčela do Bratislavy- takže na D1 kolem Křižanova jsem si vzpomněla na Sibyllu :-) .
Je taky pravda , že jsem už dost přeskakovala, ale to není u Vaňkové prvně ... třeba linie bratra Juliana, co šel hledat Maďary k Volze jsem pak ani nesledovala.
O Anežce tam toho zas až tolik není .. víc Konstancie I trochu Kunhuta, a samozřejmě Vaclav.. tradičně kvalitní po stránce historické.
Kdyby to nepsala dávno před tím, než vyšel Sborník ... :-) je tam spousta věcí, kde jsme se na Václavovi a některých věcech - viz list papeži o Anežce pěkně shodly ...:-).
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Viola »

Musím teda říct, že Zapomenutý král je pro mě zklamáním. Čtu to už asi týden, a kdyby to nebyla Vaňková, už bych to dávno vzdala. Jsem tak na straně 120 a je to děsná nuda; místo několika pěkných příběhů a (ano) politiky fakticky sledujeme jenom rodokmeny, na některých stranách se objeví třeba i deset jmen. O té době něco vím, ale i tak mi dělá strašné problémy se tím čtivem prolouskat a pochopit, kdo je kdo (rodokmeny na konci knihy opravdu chybějí), až dospěju k tomu, že pro děj vlastně tak 90 % jmen není vůbec podstatných. Pořád čekám, až se začne něco dít a kniha chytí spád, a doufám, že se to fakt stane, ale začínám být skeptická...
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Zapomenutý král

Nový příspěvek od elizabeth »

Mně už to nějakou chvilku leží v knihovně, ale není na čtení zatím čas. A dle vašich komentářů, ani nevím, zda od toho mám něco očekávat, když to není ani moje oblíbená doba, ani tam nebudu mít žádného svého hrdinu, i když ten archetyp muže statečného a čestného (a v životě by k tomu ještě moh' být krásnej, chytrej a hrát na kytaru... :D ), že se tomu nedá věřit, se obvykle v těchto typech románu dá nalézt.
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2718
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Zapomenutý král

Nový příspěvek od Viola »

elizabeth píše:...ani tam nebudu mít žádného svého hrdinu, i když ten archetyp muže statečného a čestného (a v životě by k tomu ještě moh' být krásnej, chytrej a hrát na kytaru... :D ), že se tomu nedá věřit, se obvykle v těchto typech románu dá nalézt.
No, hele, já vlastně ani nevím, jsem tak na straně 150 a nějaká výrazná mužská postava, která by byla hlavním hrdinou milostného příběhu, tam zatím není. Možná něco vypadne ze Smila z Lichtemburka, možná od jeho taťky Jindřicha, ale nevím.
Uživatelský avatar
Zany
Král
Příspěvky: 1167
Registrován: 07 říj 2007 19:37
Bydliště: Praha
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od Zany »

jak by asi vypadal raně středověký facebook? :-D
Obrázek
jur
Pán
Příspěvky: 233
Registrován: 18 kvě 2007 09:49
Bydliště: Polonia

Re: Pokec o knihách

Nový příspěvek od jur »

Zany píše:jak by asi vypadal raně středověký facebook? :-D
]
:lol:
Uživatelský avatar
elizabeth
Vévodkyně
Příspěvky: 2127
Registrován: 04 zář 2006 15:24
Bydliště: doma, což je všude tam, kde mě mají rádi...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Soudce Ti

Nový příspěvek od elizabeth »

Začala jsem číst van Gulikovu sérii o soudci Ti. Až na to, že jsem to začala číst od konce (téměř, budu mít přečtené dva poslední díly - Pavilón se smuteční vrbou a Vražda v Kantonu a kromě nich jsem už přečetla Strašidelný klášter, Záhadu čínského bludiště a Tykev a náhrdelník, ty jsou cca z prostředka). Teď jsem si objednala knihy, kterou to všechno začalo, což neznamená první příběh geniálního soudce, ale příběhy, který van Gulik pouze přeložil z originálu napsaného v 18. století. Četl příběhy i někdo další a jak s tím byl spokojen?
"Prima lex historiae est, ne quid falsi dicere audeat" (Cicero)
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1789
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Soudce Ti

Nový příspěvek od slavicekvac »

elizabeth píše:Začala jsem číst van Gulikovu sérii o soudci Ti. Až na to, že jsem to začala číst od konce (téměř, budu mít přečtené dva poslední díly - Pavilón se smuteční vrbou a Vražda v Kantonu a kromě nich jsem už přečetla Strašidelný klášter, Záhadu čínského bludiště a Tykev a náhrdelník, ty jsou cca z prostředka). Teď jsem si objednala knihy, kterou to všechno začalo, což neznamená první příběh geniálního soudce, ale příběhy, který van Gulik pouze přeložil z originálu napsaného v 18. století. Četl příběhy i někdo další a jak s tím byl spokojen?
Ti je originální a skoro to nejsou detektivky, ale život. Skoro to ani nepatří do tohoto žánru. Vyčnívá vysoko.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Soudce Ti

Nový příspěvek od Katerina »

elizabeth píše:Začala jsem číst van Gulikovu sérii o soudci Ti. Až na to, že jsem to začala číst od konce (téměř, budu mít přečtené dva poslední díly - Pavilón se smuteční vrbou a Vražda v Kantonu a kromě nich jsem už přečetla Strašidelný klášter, Záhadu čínského bludiště a Tykev a náhrdelník, ty jsou cca z prostředka). Teď jsem si objednala knihy, kterou to všechno začalo, což neznamená první příběh geniálního soudce, ale příběhy, který van Gulik pouze přeložil z originálu napsaného v 18. století. Četl příběhy i někdo další a jak s tím byl spokojen?
Já , přečetla jsem je snad všechny , ale pak mne to najendou zničehož nic přestalo bavit, spíš se mi nějak zprotivila ta doba .. a už se mi nehctělo o ní číst .


Já ted ale mám nové objevy , chcete vědět jaké ??? :wink:
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot, TrendictionBot a 0 hostů