Projekt ANEŽKA

Vše o fóru - oznámení správců, nápady k zlepšení. Akce v reálném světě, nehistorická témata, pokec

Moderátoři: Zany, elizabeth, Ježek, Katerina

Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Projekt Anežka
Projekt Anežka je můj vlastní název, a není to nic komplikovaného.
Jednoduše mne již delší dobu rmoutí tristní stav rajského dvora v Anežčině klášteře na Františku.
Ještě před několika lety, a někteří z vás si jistě vzpomenou, neboť´ jsme tam kdysi podnikli jeden jarní výlet, byl rajský dvůr pro veřejnost od jara do podzimu otevřený. Nebyl sice příliš upravený, převážnou část zelené výzdoby zastupovala statná moruše spolu se zeleným břečťanem na zdech, ale i tak tehdy ještě alespoň trochu plnil funkci, kterou měl – být oázou odpočinku a meditace.
Bohužel již několik let jsou dveře do rajského dvora po celý rok zamčené. A protože mám ráda jak Anežku, tak klášter a zahrady též, dost mě to zlobí a chtěla bych s tím něco udělat.
Dost jsem o tom přemýšlela, něco o funkci rajského dvora ve středověkém klášteře načetla a konečně jsme sama sebe donutila k nějaké akci.
Jak by to mělo vypadat :
Ráda bych NG (jako správci kláštera ) nabídla zahradnickou úpravu Rajského dvora.
K tomu je zapotřebí představa, jak by ta úprava měla vypadat, to už myslím mám a samozřejmě představa , jak to vše zrealizovat.
Jedna věc je opatření potřebného materiálu, především rostlin, druhá potom zajištění pracovní síly na realizaci úprav (asi už tušíte, proč vám to sem píšu :) ).
Samotná úprava nebude nijak rozsáhlá, vzhledem k velikosti rajského dvora, jeho dispozici a současného stavu. Vzhledem k diagonálnímu a rohovému umístění dvou prvků s kterými se nedá pohnout : dnes už opravdu dost statný morušovník a skruž představující zdroj vody nebude možné dodržet klasický geometrický rozvrh rajského dvora (tedy kříž vytvořený z cestiček s centrálním zdrojem vody) a umístění ostatních rostliny se bude muset přizpůsobit zbývajícímu místu a podmínkám (slunce, stín).
Protože mi to přemítání tak dlouho trvalo, vlastní realizace se nedá stihnout letos na jaře, ale až na podzim, to však dává prostor na letní přípravu celého projektu.
Toto vše je sice promyšleno, ale chybí to nejpodstatnější, zda o takovou nabídku bude mít NG vůbec zájem ? A to pořád ještě nevím. Oslovila jsem je sice prostřednictvím kontaktu, který jsem dostala od Ježka, ale bez reakce. Osobně si myslím, že je nutné nejprve připravit skutečně hmatatelný projekt , vše sepsat, udělat nějaké vizuály , kalkulace apod,. a jít za nimi znovu.
Abych to mohla udělat pomohlo by mi znát váš názor na eventuální podzimní zahradní brigádičku u Anežky ?
Další pomocí by bylo darování některých rostlin , v rajském dvoře by to měly být především bílé květiny : hortenzie, růže, lilie, kopretiny, ale i cibuloviny – narcisy, tulipány, a ač tam úplně nepatří - v mém záměru počítám i s bylinkami. Sama něco mám, ráda bych oslovila i nějaké zahradnictví apod.
Velkou pomocí by samozřejmě byl i nějaký další kontakt na lidi z NG .
Tak co Vy na to ?
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od slavicekvac »

Katerina píše: Další pomocí by bylo darování některých rostlin , v rajském dvoře by to měly být především bílé květiny : hortenzie, růže, lilie, kopretiny, ale i cibuloviny – narcisy, tulipány, a ač tam úplně nepatří - v mém záměru počítám i s bylinkami. Sama něco mám, ráda bych oslovila i nějaké zahradnictví apod.
Velkou pomocí by samozřejmě byl i nějaký další kontakt na lidi z NG .
Tak co Vy na to ?
Asi by byla řeč s Vítem Vlnasem.
Uživatelský avatar
Ježek
Král
Příspěvky: 3975
Registrován: 01 lis 2005 19:01
Bydliště: Železné Hory/Praha
Has thanked: 43 times
Been thanked: 16 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Ježek »

No, když není odpověď ani tak, tak myslíš, že dělat projekt není ztráta času?
Historia to relacja, większością kłamliwa, ze zdarzeń, większością nieistotnych, zdawana nam przez historyków, większością durniów.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Ježek píše:No, když není odpověď ani tak, tak myslíš, že dělat projekt není ztráta času?
Tak to samozřejmě nakonec být může - na druhou stranu se lépe nabízí to, co máš nějak hmatatelně podchycené, nemusí to být nějaká disertační práce, prostý popis co chci udělat, jak by to na konec mělo vypadat , jak mám zajistěno materiální zázemí a hotovo.
Vždyt se nejedná o nějakou latifundii ale o pár metrů čtverečních, kde ještě velkou plochu zabírá dlažba a obří strom.. já to vidím na zasazení pár keřů, a tři záhony respektive rabata, dle toho , jak to mám vymyšlené. Když by na to přišlo, tak to dokážu udělat i sama, ale samozřejmě pár rukou na rytí a kopání by se samozřejmě hodilo.

Ten Vlnas může být možná cesta, to můžu zkusit, a já ještě našla na internetu technickou ředitelku .. ale abych za nima mohla jít, tak musímudělat ten projektík, mám to v hlavě, ted to muusím sepsat a nakreslit nebo udělat v počítači.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Ingolf »

Někde se začít musí a hrubý projekt dá najevo, že víme, co chceme, že si umíme najít onformace, jak má co vypadat, že máme reálný zájem, ne jen nějaký krásný myšlenky, který uvadají v kontaktu s realitou.. Když na to kývnou, tak se dá přistoupit k práci na vyladění detailů plánu.., když na to nekývnou, tak se může vyčkávat na změnu postoje rozhodujících míst nebo na personální změny na dotyčných postech..
Ještě mě napadlo kontaktovat Klub za starou Prahu, jestli mají nějaký kontakty, na koho se můžeme obrátit, nebo kdyby to zaštítili svým jménem, tak to spíš dostane souhlas než akce několika nadšených, ale neznámých osob.. Já jim napíšu.

btw. archeologický průzkum kláštera probíhal i v tom rajském dvoře, že jo.. Jinak by nás tam hrabat do hlíny nepustili.. Ale mám v hlavě obrázek, jak to tam je celý rozkopaný a stěží by tuhle část během průzkumu vynechali..
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Na ten archeologický výzkum se podívám doma do své krásné knihy o Anežském klášteře, ale myslím, že to tam bylo provrtané úplně všechno.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Napadá mě pár věcí:

1. Je vhodné připravit projekt, pokud nevíme, jestli o něj bude zájem? Nebylo by lepší je oslovit s vizí a s tím, že jsme projekt ev. schopni zajistit?
2. Ten projekt bys, Katko, chtěla udělat sama, nebo ho chtěla někomu zadat? Napadlo mě třeba oslovit Botanicus - mají zkušenosti s klášt. zahradami, tak by možná pomohli i s rajským dvorem. Oslovím je, pokud se na tom shodneme, a pár kaček bych také sehnala. Napadají mě třeba učitelé v zahradnických školách apod.
3. Co s tím V. Vlnasem? Ideální by bylo, kdyby někdo připravil půdu pro setkání nebo aspoň mailovou korespondenci. Václave, Ty se s ním nějak znáš? To, že neodpověděli, ještě nic neznamená, třeba jim to skočilo do spamu.
4. Udělat si tam brigádu a nakoupit nějaké cibulky není takový problém, co ale údržba? Máš to nějak vymyšlené?
5. Kdyby selhalo už všechno, možná bychom mohli oslovit H. Soukupovou, která sice přímo s Anežkou, ani s NG nemá co do činění, ale je to velice milá dáma a mohla by se zase poptat někde výš.
slavicekvac
Král
Příspěvky: 1791
Registrován: 28 říj 2009 11:55
Bydliště: Kladno
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od slavicekvac »

Viola píše:Napadá mě pár věcí:

1. Je vhodné připravit projekt, pokud nevíme, jestli o něj bude zájem? Nebylo by lepší je oslovit s vizí a s tím, že jsme projekt ev. schopni zajistit?
2. Ten projekt bys, Katko, chtěla udělat sama, nebo ho chtěla někomu zadat? Napadlo mě třeba oslovit Botanicus - mají zkušenosti s klášt. zahradami, tak by možná pomohli i s rajským dvorem. Oslovím je, pokud se na tom shodneme, a pár kaček bych také sehnala. Napadají mě třeba učitelé v zahradnických školách apod.
3. Co s tím V. Vlnasem? Ideální by bylo, kdyby někdo připravil půdu pro setkání nebo aspoň mailovou korespondenci. Václave, Ty se s ním nějak znáš? To, že neodpověděli, ještě nic neznamená, třeba jim to skočilo do spamu.
4. Udělat si tam brigádu a nakoupit nějaké cibulky není takový problém, co ale údržba? Máš to nějak vymyšlené?
5. Kdyby selhalo už všechno, možná bychom mohli oslovit H. Soukupovou, která sice přímo s Anežkou, ani s NG nemá co do činění, ale je to velice milá dáma a mohla by se zase poptat někde výš.
Vlnase znám, ale neznám se s ním :-)
Rajský dvůr má nějaká pravidla k čemu je: není tam zelenina. Není tam moc kytek, cosi jako dva tři keře ne moc bujné. Uprostřed nejlépe kašnička s tekoucí vodou. Cestičky ve čtverci. žádné sezení. Slouží buď k úplně tiché meditaci beze slova, nebo pro duchovní rozhovor dvou osob, někdy k rekreaci, když není vhodnější prostor, to je pak živější využití. Rekreace jsou vymezené hodiny bez studia, meditace - více místa na obyčejné řeči, vyklusávání, jízda na kole dokolečka a podobně. Vynalézavost je podivuhodná. Jestliže objekt není klášter, přesto by charakter rajského dvora být zachován měl.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Omlouvám se , trochu to vázlo na mne , respektive na tom projektu, čímž se dostávám k zodpovězení některých otázek.

1. Ano, jak jsem si tak ověřila, je určitě dobré mít nějaký projekt a pro tuto fázi bych ho nikomu nezadávala.
Dost jsem to promýšlela, představu jak by měl vypadat mám dost jasnou, něco již nahozeno na papíře, ted´jen to dodělat a dát tomu trochu "štábní kultury".
On to nebude žádný velký projekt, v zásadě se jedná o zahradnickou úpravu a i vzhledem k dispozici celého rajského dvora, který je u Anežky poměrně nevelký a jsou tam dva "monolity" s kterými nehnem a s kterými musíme počítat při úpravě, rozsah prací nebude zas tak obrovský.
Ted´mě nejvíc zaměstnává to rozložení, půdorysná dispozice a skladba rostlin, protože mám několik plánů a člověk by chtěl vybrat ten nejlepší .. asi je všechny připravím a dám sem .. a vy mi pak pomůžete vybrat, víc hlav víc vymyslí.
V zásadě bych se chtěla co nejvíc držet původní historické idei rajského dvora, tedy prostoru na relaxaci a rozjímaní, a zároveň se tam pěstovaly rostliny pro výzdobu klášterního kostela , oltářů. I z tohoto důvodu bývaly většinou bílé, mimo jiné růže a lilie. Seznam středověkých rostlin pěstovaných zde mám také a chtěla bych se ho hodně držet.
Druhá věc je půdorys, kdy není možné v tomto případě dodržet klasický čtverec rozdělený cestičkama do kříže se zdrojem vody uprostřed. U Anežky je sice vodní zdroj, ale je to ohyzdná skruž v levém rohu, nikoliv uprostřed, a je to jeden z těch dvou "monolitů", o kterých píšu výše. Druhým je sice krásná, ale dneska už obří moruše, která zabírá dost podstatnou plochu celého rajského dvora a podstatným způsobem bude ovlivňovat jednak půdorys a jednak skladbu rostlin, protože většinu plochy také dost zastiňuje. Obávám se, že s oběma prvky holt musíme počítat, moruši kácet nechci , a silně pochybuju, že by nám dovolili odstranit tu ohavnou skruž. Ve svých plánech navrhuji ji kolem osadit liliemi, jsou poměrně vysoké a mají velké květy, takže by od té ohavnosti mohly odpoutat pozornost. Samozřejmě můžeme zkusit i nějakou variantu s moruší, ale bez skruže.


2. Ohledně financování : to jsem také promýšlela, nemělo by to zas být až tak náročné, mám pár nápadů a ten tvůj se zahradnickými školami je super, to mě vůbec nenapadlo.
Hodně důležitá bude příprava půdy, je tam již na první pohled dost jalová. Zde je to ovšem o práci a o poté o pohnojení. Pořád mám ideu, že práci bychom mohli v největší míře obstarat vlastními silami, jde o pár m2, žádné latifundie. Dvě sponzorky na zúrodnění půdy už mám :-), poskytnou to zcela zdarma, a pěkně uleželé :-).
Pak jde samozřejmě o rostliny, kdy některé nebudou finančně náročné, jen pár kousků, a zde jsem myslela na sponzory, také mne napadlo bud´nějaké zahradnictví, nebo veřejnost (mám takový "vychytralý" :doh: ale ještě ne zcela domyšlený).

3. p.Vlnase oslovit můžeme oficiálně, až bude projekt , ale díky Ingolfovi máme ještě další variantu. Oslovil totiž Klub za Starou Prahu, jim se nápad líbil a poslali nás právě za paní doktorkou Soukupovou, jak správně a chytře napadlo Violku :-), s tím, že pokud nám to ona odsouhlasí , tak to máme odprezentovat na Klubu a oni, že by nás zaštítili - píšu to správně ?

4. Údržba - to jsem samozřejmě promýšlela jako důležitou věc. je mi jasné, že nějakou častou prravidelnou údržbou se nebude nikdo zabývat a určitě na to nemají peníze. Proto je skladba květin, kromě toho, že mají být pokud možno, až na nějaké výjimky původní, také vybraná tak, aby to byly především trvalky, které se na podzim ostříhají a zakryjí na zimu, ale jinak kromě zálivky zas tolik péče nevyžadují a také jsem myslela na nižší trvalky půdopokryvné, aby se co nejvíc omezil plevel (např.mateřídouška, a neodpustím si svou levanduli:-). Aromatické byliny až tak primárně do rajského dvora nepatří, jejich místo bylo v bylinkové zahradě spíš, ale mohly se pěstovat pro vůni i v rajském dvoře.
Se zálivkou nic neuděláme, to pak holt opravdu bude na pracovnících galerie, ale jinak bych to viděla na dvě brigády ročně - na jaře a před zimou.

Ted´jsem se na to zcela nesoustředila, ale dluh napravím.. a pokud mi s tím pomůžete tak budu moc a moc ráda ... tohle bych opravdu chtěla dotáhnout do konce.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Bezva. :)
Já bych myslela, že pro začátek by třeba nebylo úplně nutné mít ty plány vyprecizované, prostě nějaký náčrtek s rozložením a s možnostmi (oni do toho také určitě budou chtít mluvit).
Pokud jde o ten sponzoring, tady by mohl být maličký zádrhel, protože ten dar by se měl dát nějakému konkrétnímu subjektu, což my nejsme, nevím přesně, jak to funguje, ale pokusím se to zjistit. Samozřejmě neoficiální sponzoring by byl v pohodě, jen by prostě nikdo nemohl chtít darovací smlouvu, ani potvrzení o daru a podobně.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Bezva. :)
Já bych myslela, že pro začátek by třeba nebylo úplně nutné mít ty plány vyprecizované, prostě nějaký náčrtek s rozložením a s možnostmi (oni do toho také určitě budou chtít mluvit).
Pokud jde o ten sponzoring, tady by mohl být maličký zádrhel, protože ten dar by se měl dát nějakému konkrétnímu subjektu, což my nejsme, nevím přesně, jak to funguje, ale pokusím se to zjistit. Samozřejmě neoficiální sponzoring by byl v pohodě, jen by prostě nikdo nemohl chtít darovací smlouvu, ani potvrzení o daru a podobně.
No, a nemohli by to třeba darovat rovnou klášteru .. tedy NG jako vlastníkovi , to by pak mohlo jít , ne ? česká pojištovna tam má take cedulku, že darovala ty nápisy na královské hroby.

Tak já prozradím ten svůj vychytralý plan :) ale není ještě dotažený.

Myslela jsem si , že bychom mohli vyhlásit u nás na stránkách a na FB - akci - "Daruj kytku pro Anežku " a aby se nám nekontrolovaně nehromadila květena (to jsem optimista , co ? :wink: ) tak bych se nejprve domluvila s nějakým tím zahradnictvím, kteří by mohli, kdyby chtěli dát na za takovou reklamu I nějakou tu slevičku
.. a udělala bych to na principu svatebního seznamu darů - tzn. druh a počet rostlina keřů by tam byl uveden I s cenou a kdo by chtěl by se zapsal u své vybrané květiny : třeba keř hortenzie bíly (plus počet kusů) - 750 kč - 1 kus kupuje a platí paní Opičková , sazenice levandule - 50kč - 2 kusy kupuje pan Opička .. atd. To zahradnictví by muselo být internetové a podle objednávek a plateb by to museli aktualizovat .
Výhodou by bylo, že by všechny potřebné sazenice byly na jednom místě a mohli by nám je pak najednou přivézt, až je budeme potřebovat.

Samozřejmě to je jen idea , která by se musela moc dobře zorganizovat .

I mě napadlo po vzoru zahrádky v opatství Cluny, že u těch větších exemplářů by mohla být I cedulka se jménem dárce.. třeba ...

a další idea jen nahozená, jednu klášterní zahradu, myslím, že ve Vyšším brodě už hezky revitalizovali Anežčini křížovníci s červenou hvězdou, třeba by taky pomohli nebo alespoň poradili ...
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše: No, a nemohli by to třeba darovat rovnou klášteru .. tedy NG jako vlastníkovi , to by pak mohlo jít , ne ? česká pojištovna tam má take cedulku, že darovala ty nápisy na královské hroby.
No jasně, to jde, jen musí jít o darování přímo NG, a ne nám, což s sebou nese další papírování (jestli by na to ta NG vůbec chtěla přistoupit apod.).
Katerina píše: Myslela jsem si , že bychom mohli vyhlásit u nás na stránkách a na FB - akci - "Daruj kytku pro Anežku " a aby se nám nekontrolovaně nehromadila květena (to jsem optimista , co ? :wink: ) tak bych se nejprve domluvila s nějakým tím zahradnictvím, kteří by mohli, kdyby chtěli dát na za takovou reklamu I nějakou tu slevičku
.. a udělala bych to na principu svatebního seznamu darů - tzn. druh a počet rostlina keřů by tam byl uveden I s cenou a kdo by chtěl by se zapsal u své vybrané květiny
A jsme zase u toho - ona to není taková sranda udělat sbírku. Řídí se to zákonem č. 117/2001 Sb., sbírku může pořádat jen právnická osoba, musí se oznámit na krajský úřad apod. Možností je víc - třeba založit občanské sdružení (není to velký problém, spíš je to blbé kvůli povinnosti podat každý rok přiznání apod., o. s. se registruje u min. vnitra), vybrat nějakou částku jen tak mezi sebou, neoficiálně, nebo to protočit přes někoho jiného.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Ještě , že tě mám . :)

Ale pokud by si lidé kupovali kytky v zahradnictví, tak by nemuselo jít o sbíeku , ne ?

Oni si koupí keř, zaplatí ho, a pokud si ho nevyzvednou , tak co ?

Nebo si ho nechají od někoho (kterej to udělá zadarmo ) zasadit.

jedině, že to zasazení by bylo ilegální .. protože bychom jejich kytky sázeli na zahardě někoho jinýho (to je ftípek , prosím .. :) .

A ted´vážně, měla by NG problem, že má najednou na zahradě cizí kytky , které nezakoupila, ale dostal darem ? V tom je ten problem, ten dar ? Víš , k čemu směřuju, my bychom sice sázeli, ale jako bychom nebyli - ten kdo koupí levanduli jí dá NG . Jako dárek .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Ingolf
Král
Příspěvky: 1351
Registrován: 24 srp 2008 12:16
Been thanked: 13 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Ingolf »

Viola píše: Já bych myslela, že pro začátek by třeba nebylo úplně nutné mít ty plány vyprecizované, prostě nějaký náčrtek s rozložením a s možnostmi (oni do toho také určitě budou chtít mluvit).
Katerina píše: 3. p.Vlnase oslovit můžeme oficiálně, až bude projekt , ale díky Ingolfovi máme ještě další variantu. Oslovil totiž Klub za Starou Prahu, jim se nápad líbil a poslali nás právě za paní doktorkou Soukupovou, jak správně a chytře napadlo Violku :-), s tím, že pokud nám to ona odsouhlasí , tak to máme odprezentovat na Klubu a oni, že by nás zaštítili - píšu to správně ?
V této fázi se nám jedná o takové vykročení z kruhu, oslovit někoho bez projektu je nejisté a udělat projekt bez toho, že nevíme, komu ho vůbec poslat, to je nejisté taky.. Klub za Starou Prahu se nabídl, že nás zaštítí, pokud s přijatým projektem přijdeme na jejich domácí radu, ale pro nás by bylo výhodnější, kdyby Klub ten projekt zaštítil a my s ním mohli už za paní Soukupovou nebo do NG :)
První krok zůstává na nás a o projekt se můžeme opřít. Nemusí to být detailní plán, ale vize, jak má vypadat celý prostor, jaké kytky a proč (že mají být historicky věrné, se můžou i dávat do tamějších kostelů), to všechno zvyšuje důvěryhodnost a dává signál, že víme, co chceme a co děláme.
Ono je asi těžké povolovat neznámým lidem přístup do jedné z nejvýznamějších památek gotiky v Čechách, ve které ještě (zatím) sídlí expozice gotického umění, kam když jde návštěvník, tak má za zády někoho z ochranky.. Národní galerie by měla v tom případě i možná pohodlnější, kdyby tohle tohle nemusela řešit, nebo když to odmítne z formálních důvodů bezpečnosti nebo jiných.. A přijít do NG je s tím, že máme vizi, ale zpracujeme ji, až když nám NG odsouhlasí vstup, tak to by asi nedopadlo úspěšně..
Přes oslovení paní Soukupové může vést schůdnější cesta než přes NG, v klášteru dělala archeologický průzkum, napsala knihu vyznamenou cenou za nejhezčí knihu roku, vztah by ke klášteru mohla mít vřelý.. A paní Soukupovou už NG nemusí mít důvod ignorovat..
sbírky - co kdyby šly přes ten Klub za starou Prahu?, je to hotová organizace, nemuselo by se nic zakládat, a kdyby projekt zaštítíl, čehož jsem optimistou, tak by je to snad moc nezatížilo..
A ještě dotaz, ty darované kytky zůstávají naším vlastnictvím, nikoli vlastnictvím NG, že jo.., bylo by to tak dost jednodušší.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Ingolf píše: V této fázi se nám jedná o takové vykročení z kruhu, oslovit někoho bez projektu je nejisté a udělat projekt bez toho, že nevíme, komu ho vůbec poslat, to je nejisté taky.. Klub za Starou Prahu se nabídl, že nás zaštítí, pokud s přijatým projektem přijdeme na jejich domácí radu, ale pro nás by bylo výhodnější, kdyby Klub ten projekt zaštítil a my s ním mohli už za paní Soukupovou nebo do NG :)
První krok zůstává na nás a o projekt se můžeme opřít. Nemusí to být detailní plán, ale vize, jak má vypadat celý prostor, jaké kytky a proč (že mají být historicky věrné, se můžou i dávat do tamějších kostelů), to všechno zvyšuje důvěryhodnost a dává signál, že víme, co chceme a co děláme.
Ono je asi těžké povolovat neznámým lidem přístup do jedné z nejvýznamějších památek gotiky v Čechách, ve které ještě (zatím) sídlí expozice gotického umění, kam když jde návštěvník, tak má za zády někoho z ochranky.. Národní galerie by měla v tom případě i možná pohodlnější, kdyby tohle tohle nemusela řešit, nebo když to odmítne z formálních důvodů bezpečnosti nebo jiných.. A přijít do NG je s tím, že máme vizi, ale zpracujeme ji, až když nám NG odsouhlasí vstup, tak to by asi nedopadlo úspěšně..
Přes oslovení paní Soukupové může vést schůdnější cesta než přes NG, v klášteru dělala archeologický průzkum, napsala knihu vyznamenou cenou za nejhezčí knihu roku, vztah by ke klášteru mohla mít vřelý.. A paní Soukupovou už NG nemusí mít důvod ignorovat..
sbírky - co kdyby šly přes ten Klub za starou Prahu?, je to hotová organizace, nemuselo by se nic zakládat, a kdyby projekt zaštítíl, čehož jsem optimistou, tak by je to snad moc nezatížilo..
A ještě dotaz, ty darované kytky zůstávají naším vlastnictvím, nikoli vlastnictvím NG, že jo.., bylo by to tak dost jednodušší.
Jo, určitě, nějaký návrh asi bude potřeba, ale nemyslím, že by byl nutný nějaký extra precizní.
Ta sbírka by přes ten Klub určitě šla, je to občanské sdružení, takže tu podmínku právnické osoby splňuje. Já bych jim ev. i pomohla s tím nahlášením na krajský úřad, i když nevím, jak se to dělá. :) Každopádně i pro zájemce by to vypadalo líp, protože ten Klub má určitou historii za sebou. Jen jestli se jim do toho bude chtít. :)
S těmi kytkami - to by se muselo nějak smluvně podepřít, hlavně jde asi o NG, nám je to celkem jedno, ale oni musejí vést účetnictví a takové ty věci.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Účetnictví na kytky ?

Už chápu ty ilegální zahradníky ! :)
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Katerina píše:Účetnictví na kytky ?

Už chápu ty ilegální zahradníky ! :)
Pokud dostanou něco darem, určitě to musejí evidovat, nevím, jak se oceňuje nepeněžní dar, ale určitě to není tak jednoduché. Navíc pokud je vyhlášena sbírka, musí ji nějak evidovat i ten sběratel (tj. Klub) a tomu musí odpovídat předání plnění někomu dalšímu.
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Tak já jsem pro nás interne připravila k diskusi ty možná schemata půdorysů pro grafickou cast projektu - berte to jako náčrt , a který vyberem, tak ten se samozřejmě rozpracuje, já už samozřejmě různé možnosti osázení a čím mám předpřipravené .

Takže :

1) první obrázek jsou schemata tradiční, formaliní, ravidelná, pro úpravu jednoduchá, ale chudší na pestrost květin.

2) Druhý obrázek je méně formalin záležitost , takový "organizovaný chaos" typu např. venkovská zahrada , kde jsou rostliny uspořádány zdánlivě nepravidelně , po skupinkách , dle velikosti apod>
.. taková se ovšem blbě znázorňuje ve schémátku, tam je lepší už kreslit I s kytkama a v perspektivě, takže nevím, co vám schémátko řekne ..

3) ve třetím jsem na velmi ubohém prográmku (omezené úplně všechno, vče
GD.PDF
tně barev) jen pro nás zkusila nakreslit jak by takové jedno formalní schémátko mohlo vypadat (při troše , respective ) hodně fantazie...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
Uživatelský avatar
Viola
Královna
Příspěvky: 2714
Registrován: 02 led 2007 15:55
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Viola »

Tyjo, Katko, já se v tom vůbec nevyznám, tak asi neporadím. :( Ale nebylo by vhodné mít těch návrhů víc?
Katerina
Královna
Příspěvky: 1773
Registrován: 29 led 2007 16:32
Bydliště: Velvary
Been thanked: 1 time

Re: Projekt ANEŽKA

Nový příspěvek od Katerina »

Viola píše:Tyjo, Katko, já se v tom vůbec nevyznám, tak asi neporadím. :( Ale nebylo by vhodné mít těch návrhů víc?
JE jich 6.

Jsou to JEN jen návrhy půdorysů , bez návrhů osázení , těch půdorysů je 6: 4 formalní - což znamená pravidelné, tak nějak to mohlo vypadat, 2 neformální, kdy uspořádání je nepravidelné, podle rostlin a podmínek (stín, apod.) .

Jsou to jen náčrtky , já měla představu, že mi třeba řeknete - a mě se líbí ten půdorys s cestičkama a kulatým záhonem uprostřed , nebo , já radší tu venkovskou zahradu, protože to znamená bohatší osázení a bude tam hodně kvetoucích kytek - a až vybereme řekněme 2 půdorysy , tak ty se dodělají do podrobných detailů .
Ty jsem pak chtěla ještě zpracovat každý do dvou variant (podle ceny - levnější a dražší) .
Biau seigneur, je vous prie chiérement et par la foi que vous me devés, que vous me menés si avant en bataille que je puisse férir un coup d´espée.
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ClaudeBot a 0 hostů