Středověk
Dnes je: 26. 05. 2019  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
22.03.2019: 2 osoby
Přidán pražský biskup Budivoj a Hroznata z Knířova

08.04.2018: Pražský biskup
05.02.2017: Rodokmen
Po dlouhé době rodokmen: Páni z Pardubic
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Neomedievalismus
  (ze dne 02.09.2018, autor článku: Jan Škvrňák)

  Komentář ze dne: 21.10.2018 14:18:26     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Jiří Motyčka (@)
  Titulek: pár poznámek k tomu ...
  Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromného názoru zcela evidentní spíš přání jejich autorů, které je otcem myšlenky. (A toto tvrzení považuji ještě za eufemizmus, nebo by šlo daleko více přitvrdit v polemické dikci.) Proč? Pokusím se to vysvětlit. Používat jakékoli paralely s křesanstvím nebo se domáhat jakéhosi jeho znovuzrození v tomto postmoderním a postfaktickém světě, z něhož se religiozita vytrácí a přechází až do militantního ateizmu, je naprosto iluzorní. Postavení a úloha křesanství ve středověku (se všemi jeho excesy, nebo spíš právě kvůli nim!) a v tomto světě je diametrálně odlišná už jenom tím, že poměr "křesansky" věřících ve středověku (100%) v poměru k těm v současnosti se neustále zhoršuje v neprospěch těch současných.

  ad "Zmíněnou teorii lze samozřejmě velmi oprávněně kritizovat – každá historická analogie tak či onak není přesná ..." Svatá pravda! (viz níže v tomto mém komentáři).

  ad "Podle Bulla se vytrácí klasicky chápaná suverenita národních států, na úkor jednak nadnárodních a mezinárodních seskupení, nadnárodních korporací, globálních organizací (...), církví, ...". Plurál od slůvka "církev" v této tezi sedí asi tak, jako pěst na oko! To by se s velkou nadsázkou dalo tvrdit snad jen o římskokatolické církvi, možná pravoslavné. Dovolím si zároveň v této souvislosti upozornit, že obrovské množství nekatolických denominací žádného papeže, který by je mohl globálně zastřešit a sjednotit, nemá, tak jaképak "na úkor církví", že. Navíc většina církví napříč křesanským spektrem zaznamenává dramatický pokles počtu nejen řadových členů, ale i duchovních.

  ad "Erozi národního státu má také postupně narušovat (...) přiznávání vlastního soudnictví (právní personalismus) různým skupinám (především náboženským)." "Právní personalismus" je kapitolou samou pro sebe, takže nemám prostor ani čas, abych se k tomu vyjádřil. Ale jinak je toto taky docela legrační teze. Soudnictví je založeno na právním systému daného "národního státu", jehož nedílnou součástí je ústavní právo. Nemám povědomost o tom, že by nějaké církevní soudnictví (a to ani současné kanonické právo katolické církve) bylo nadřazeno civilnímu soudnictví "národního státu". To zaprvé. A zadruhé - dále pak nemám povědomost, že by některá z nekatolických církví a společenství měla vůbec své církevní právo, tak vyvinuté dlouhými staletími, jako církev katolická. (Tohle vše se pochopitelně týká křesanství, nikoli islámu.) Tak o čem se tu teda vlastně bavíme?!

  A ještě jedna glosa na závěr. Fenomén západoevropského prekariátu, který se už dávno dotýká i České republiky a dalších postkomunistických zemí a z něj pramenící frustrace, je jednou z hlavních příčin jiného fenoménu posledních let, totiž volebních vítězství populistů a nacionalistů v těchto zemích, kteří nabízejí jednoduchá řešení, jež těmto sociálním entitám velmi konvenují. Tento jev podezřívám také z toho, že se ve Velké Británii taky stal příčinou toho, že dali lidé v referendu zelenou brexitu.

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Květen  >>
  PoÚtStČtSoNe
    1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31   

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha