Středověk
Dnes je: 20. 02. 2020  | Hlavni strana | Seznam rubrik | Odkazy | RSS | Forum |  
Hlavní menu
Novinky
17.11.2019: Biskup Ota
27.10.2019: Biskupové
Biskupové Gotpold a Fridrich a také biskupský číšník Arnošt.

15.09.2019: Šlechtična
Vratislava, manželka Kojaty z Mostu.
Poslední komentáře
 • Představa, že klášter Porta Coeli leží na cestě z Brna do Blanska nemůže přijmot ani dítě, které dos . . . (Konstancie Uherská)
 • Ještě s mojí ženou, kterou jsem teď pochoval, jsme na Nákle byli. Z dohlídky jsem viděl toto: uvnitř . . . (Podvržená záhada Veligradu. Stinné stránky amatérských samizdatů )
 • Syn se setkal s programátorem neuronových sítí, čili cosi na hraně umělé inteligence. programuje apa . . . (Digital humanities – naděje pro historii?)
 • Tento týden jsem dosáhl největší sledovanosti této studie na Akademia EDU z historických studií celk . . . (Přilba knížete Václava svatého)
 • Tato teorie - nebo jak "to" nazvat - se mi jeví poněkud účelová, v níž je dle mého skromné . . . (Neomedievalismus)
 • Sociální sítě a ostatní


  Komentáře
  ke článku: Vojenskopolitické důvody rozpadu římské říše
  (ze dne 09.05.2010, autor článku: Jan Škvrňák)

  Komentář ze dne: 15.09.2011 15:26:16     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel (amelianus@seznam.cz)
  Titulek: Zromantizovaný pohled
  Touto větou jsem reagoval na jeden z komentářů Jiřího Motyčky,ne na samotný článek.

    
  Komentář ze dne: 15.09.2011 20:04:17     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - admin (@)
  Titulek: Re: Zromantizovaný pohled
  Aha, v tom případě omluva.

  Komentář ze dne: 21.08.2011 13:57:44     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Pavel (amelianus@seznam.cz)
  Titulek: omg
  Že byl pád říše způsoben vleklou a hlubokou krizí provázenou znemmravněním společnosti,no tak to tedy jistě pravda není.Tenhle klišovitý romantický pohled je zastaralí jak z románů 19tenáctého století,ta představa že římané ztratili svou říši kvůli přílišnému pití vína a nekonečným dekadentním večírkům je směšná,a se skutečností má pramálo společného.Mimochodem když to víno teklo největším proudem, a římané se chovali nejdekadentněji, tak to bylo právě za těch nejlepších císařů,když říše byla na vrcholu a ne v době ůpadkové.V době pozdní naopak došlo do značné míry v mravech uklidnění,v čemž hlavní roli mělo křestanství.Ale štěstí to říši stejně nepřineslo.Navíc co je bráno jako morální v dnešní západní společnosti nemuselo, a taky že nebylo, bráno jako morální v antice.

    
  Komentář ze dne: 21.08.2011 20:29:42     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - admin (@)
  Titulek: Re: omg
  Ještě mi napište, kde v tom článku uvádím "klišovitý romantický pohled".

  Komentář ze dne: 12.04.2006 09:18:56     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Jiří Motyčka (@)
  Titulek: Rozpad římského imperia
  Císař Constantinus se v rámci svých reforem odhodlal k odvážnému státnickému činu. R. 330 přemístil hlavní město z bohy milovaného Říma do Konstantinopils. Něco neuvěřitelného. Mohlo by se zdát, že již tímto rokem je nastartován konec dějin slavného Říma. Konec západní říše pochopitelně neznamenal konec říše. Východní část vytrvala více než 1000 let, kdy byla rozvrácena tureckou invazí s pádem Cařihradu r. 1453. Kontinuita západní říse spočívá ve vzniku Svaté říše římské již jednoznačně na křesanských základech a končí až v 19. st., kdy císař František II. se 6. srpna 1806 vzdal titulu římského císaře a oznámil rozpuštění Svaté říše římské. Mohli bychom tedy s trochou nadsázky konstatovat, že Římská říše v Evropě trvala téměř dvě tisíciletí.


    
  Komentář ze dne: 12.04.2006 09:45:43     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Jiří Motyčka (@)
  Titulek: Re: Rozpad římského imperia
  Když v r. 476, dle římského počítání r. 1229 od založení věčného města, předal syn posledního císaře Orestea vladařské insignie Odoakarovi, končí dějiny starověkého Říma. Chlapec, který předal vládu do rukou Odoakarových, se ironií osudu jmenoval Romulus Augustus a rovněž se nazývá Romulem Posledním...

      
  Komentář ze dne: 21.09.2010 21:54:31     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Ingolf (@)
  Titulek: Re: Re: Rozpad římského imperia
  Paradoxní byla celá situace okolo Romula. Jeho otec, dobrodruh Orestes byl kdysi hodnostářem Attilova dvora. Po pádu hunské říše se vrátil zpět do Říma, kde sesadil císaře Iulia Nepa a dosadil Romula. Ten, kdo držel ochrannou ruku nad posledním římským císařem, předtím v hunském vojsku římskou říši řádně deptal...
  V posledním období Říma šlo do začné míry o boj o moc, a bylo jedno, na či straně kdo stojí. Řím chránili barbaři placení z říských peněz proti barbarům, kteří chtěli urvat římské bohatství bojem. Odoaker byl jedním z mnoha, kdo se chopili moci násilím, nesmrtelnou slávu mu vyneslo (zase paradoxně) to, že se na rozdíl od slávychtivých nenechal korunovat císařem, jinak vládl asi podobně, jako kdyby se nechal.. Formálně nešlo o římské císařství, obsahově do značné míry stále ano. Odoakara svrhl ostrogótský král Theodorich, který prováděl halasné akce k obnovení západořímské říše. V Ravenně, sídle Theodoricha, byl opraven palác, hradby, lázně, do cirku se vrátily hry a rozdával chléb, Theodorich se nechal znázorňovat s císařskými insigniemi.
  Rok 476 je učebnicové datum konce jedné slavné éry, okolnosti takto jednoznačně nepůsobí.

      
  Komentář ze dne: 12.04.2006 09:56:51     Reagovat
  Autor: neregistrovaný - Jiří Motyčka (@)
  Titulek: Re: Re: Rozpad římského imperia
  Dodnes si historici, ekonomové, politologové, sociologové i filosofové s jedním a půl tisíciletím zkušeností lámou hlavu nad tou pravou, jedinou a hlavní příčinou pádu římského imperia. Nedošli a ani nemohou dojít ke společnému závěru a to z jednoho prostého důvodu. Žádná hlavní a jediná příčina neexistuje. Pád říše byl způsoben vleklou a hlubokou krizí provázenou znemmravněním společnosti ve všech oblastech. Příčin bylo nespočet a tyto příčiny se vzájemně podmiňovaly i ovlivňovaly a částěčně i eliminovaly. Teprve souhrn všech ekonomických, mocenských, vojenských, náboženských a v neposlední řadě i zahraničních příčin v jednolitý, mohutný proud uvedl postupně krizový sav do stadia, že tato situace zákonitě vyvrcholila v zánik obrovského imperia...

  Naše knihy
  Přemysl Otakar II.


  Záviš z Falkenštejna
  Kalendář šermířských akcí
  Kalendář
  <<  Únor  >>
  PoÚtStČtSoNe
       1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29  

  Hus 2015 VOJSKO.net - �eskoslovensk� i sv�tov� zbran� a vojensk� technika Husit� - Kto� js� bo�� bojovn�ci via historia Putov�n� Hrocha